TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Warszawskie Dni Transportu Publicznego
Marek Sieczkowski - Opublikowano: 01.10.2007 13:52:15 2 komentarze
Warszawskie Dni Transportu Publicznego

W Warszawie, w ostatni weekend lata, odbyły się Dni Transportu Publicznego. To już 6 edycja święta sympatyków komunikacji miejskiej. Cykliczna impreza organizowana w ramach akcji ?tydzień bez samochodu?składała się z dwóch części;sobotniej ?miejskiej oraz niedzielnej ? kolejowej. Jak zawsze atrakcji było co nie miara.

W piękny i słoneczny weekend 22-23 września warszawskie Dni Transportu Publicznego przyciągnęły tłumy zwolenników komunikacji miejskiej. Od sobotniego rana tysiące ludzi przychodziło do zajezdni tramwajowej i autobusowej przy ulicy Woronicza. Tu, punktualnie o godzinie 11.00, oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Jacek Wojciechowicz, Wiceprezydent Warszawy (Dni Transportu Publicznego honorowym patronatem objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy) oraz Prezesi spółek miejskich.

Sobota ?dzień autobusów, tramwajów i metra

Dzień miejski to przede wszystkim wystawa autobusów i tramwajów. Wśród prezentacji taboru można było zobaczyć egzemplarze zabytkowe, eksploatowane, nowoczesne jak i takie, które być może w przyszłości będą jeździć po warszawskich ulicach. Wiele osób z zaciekawieniem oglądało najnowsze pojazdy, jakie zakupiły spółki miejskie ?autobusy Solaris U18 i tramwaj PESA.

Na części tramwajowej zwiedzający mogli zapoznać się także z funkcjami tokarki podtorowej, zastosowaniem aparatury używanej przez Tramwaje Warszawskie, wyposażeniem i zadaniami taboru technicznego Prezentowano codzienną pracę zajezdni, pokazano Zakład Naprawy Tramwajów oraz Zakład Energetyki Trakcyjnej i Torów, gdzie zorganizowano pokaz spawania termitowego oraz akcję jednostki ratowniczej. Dużą atrakcją cieszyły się przejazdy drezyną wokół zajezdni ?tu do ostatnich godzin imprezy oczekiwała kolejka chętnych.

Część autobusowa to także wystawa taboru ?od najstarszego (ogórków w wersji tradycyjnej i cabrio), przez eksploatowane Ikarusy, Solarisy, Many ?aż do takich, jakich w Warszawie jeszcze nie widziano, np. mercedesa Conecto czy Citaro. Prawdziwą furorę wywołał pojazd marki Scania, zasilany etanolem autobus omnilink.

Główną sobotnią atrakcją był pokaz akcji antyterrorystycznej w autobusie. Na tą okazję wszyscy zwiedzający zebrali się w jednym miejscu. Na początku, ku zdziwieniu widzów, przyjechał stary Ikarus, z kilkoma pasażerami w środku. Ustawił się na samym środku. Wtem z hukiem i wystrzałami wpadli zamaskowani terroryści. Wzbudzali przerażenie ?wzięli zakładników. Na szczęście, chwilę potem przyjechały jednostki specjalne. Po krótkich negocjacjach obezwładnili porywaczy i uwolnili przetrzymywanych. Akcja spotkała się z olbrzymimi owacjami widzów. Wielu z nich oglądało z niedowierzaniem ?wyzwolony?autobus, rozmawiało z ?zakładnikami?i ?porywaczami?o bezpieczeństwie w pojazdach komunikacji miejskiej.

 

A to nie wszystkie atrakcje. MZA przygotowało także prezentacje multimedialne. Pierwsza dotyczyła historii i działalności firmy, kolejna ?promocji pracy na stanowisku kierowcy, ostatnia ?likwidacji zagrożenia bombowego w autobusie komunikacji miejskiej. Pokazano także techniki pomocy i rozwiązania ułatwiające poruszanie się osób niepełnosprawnych. Na zajezdni autobusowej wspólnie odczytano wiersz ?Cała Polska czyta dzieciom?, objaśniono na czym polega ?zachodzenie autobusu?, zorganizowano zwiedzanie zajezdni i krok po kroku pokazano obsługę codzienną pojazdów. Zaprezentowano również zespoły napędowe autobusów, zaplecze techniczne, systemy bezpieczeństwa (w tym automatyczną blokadę drzwi).

W organizację Dni Transportu Publicznego włączyło się również Metro Warszawskie. Stacja Techniczno-Postojowa otworzyła swoje drzwi dla zwiedzających. Warszawiacy mogli zobaczyć miejsca, w których nocują wagony metra, poznać technologie i organizację napraw oraz zarządzania ruchem podziemnej kolejki. Na części miejskiej można było być również pasażerem specjalnych linii i niecodziennych pojazdów. Można było skorzystać z autobusowych linii spacerowych wokół zajezdni. Laureaci konkursów, wieczorem, mieli zapewniony rejs tramwajem wodnym po Wiśle.

W obu dniach imprezy, po raz pierwszy w historii, uczestniczył Zarząd Transportu Miejskiego. W tym roku była wyjątkowa okazja ?jednostka organizująca i nadzorująca warszawską komunikację miejską obchodzi właśnie 15-to lecie istnienia. Z tej okazji wybijano okolicznościowe monety oraz sprzedawano specjalnie karty miejskie. W sobotę prezentowano program komputerowy do układania rozkładów jazdy ?Busman?, objaśniano zasady działania kasowników, przeprowadzano konkursy oraz rozdawano atrakcyjne gadżety. W niedzielę, wspólnie z Szybką Koleją Miejską promowano transport zbiorowy oraz rozwiązania integrujące transport szynowy z komunikacją miejską.

Niedziela ?dzień kolejowy.

Na specjalnie wydzielonych torach Dworca Gdańskiego, spółki Grupy PKP prezentowały swój tabor. PKP Intercity pokazało warszawiakom wagon sypialny, konferencyjny i restauracyjny, PKP Przewozy Regionalne prezentowało pociąg ED74 ?Bydgostia??najszybszą w Polsce jednostkę elektryczną obsługującą połączenie Warszawa ?Łódź, Koleje Mazowieckie prezentowały najnowszy pociąg aglomeracyjny EW60 oraz autobus szynowy VT628, a PKP Energetyka zatroszczyło się o pokaz taboru specjalnego: pociągu sieciowego, pojazdu UNIMOG ?do badania skrajni oraz drezyny pomiarowej. Zwiedzać można było również odrestaurowaną ?salonkę Bieruta?, lokomotywy, drezyny i wiele innych.

Dużą atrakcją były pokazy technik interwencyjnych Straży Ochrony Kolei. Pokazano odbijanie wagonu kolejowego z rąk terrorystów, zatrzymanie bandyty przy użyciu psa a także techniki walk wschodnich. Warszawska Kolej Dojazdowa przygotowała w Grodzisku Mazowieckim piknik rodzinny, na którym zaprezentowano tabor i pokazano historię kolejki. Jednak głównym punktem programu był przyjazd parowozu, który ciągnął wagony retro. Szczęśliwcy, którzy otrzymali bilety mogli przejechać się nim aż do Legionowa.

Dni Transportu Publicznego, wzorem lat ubiegłych, organizowały dwa stowarzyszenia sympatyków transportu: Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej i Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej przy aktywnym udziale firm: ZTM, TW, MZA, MW, PKP SA, PKP Cargo, PKP Intercity, PKP PLK, PKP Energetyka, Telekomunikacja Kolejowa, WKD, Koleje Mazowieckie, SKM i innych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM
Warszawa
MZA
Tramwaje Warszawskie
metro
PKP
  • InflanckA – 03.10.2007

    Nie jest prawda, ze ZTM w tym roku uczestniczyl w imprezie po raz pierwszy.

  • Marek Sieczkowski – 03.10.2007

    Czytelnikow bardzo przepraszam - w tekscie wkradl sie maly blad. Otoz na dniu kolejowym PKP Przewozy Regionalne prezentowaly ED74 'Bydgostia' a nie Acatus'a jak napisalem. Korzystajac z okazji odniose sie do komentarza internauty InflanckA: Pelna zgoda, ze nie jest prawda, ze ZTM w tym roku uczetniczyl w imprezie po raz pierwszy. Z tego co wiem, uczestniczyl w kazdej edycji DTP, ale tylko na dniu miejskim. W tym roku, po raz pierwszy w historii, Zarzad Transportu Miejskiego uczetniczyl w obydwu dniach imprezy (w sobote na czesci miejskiej i w niedziele na czesci kolejowej) - o czym wspomnialem w artykule.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....