TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Ustawa o transporcie jak najszybciej. Taksówkarze zawieszają protest
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 11.04.2019 11:30:03
Ustawa o transporcie drogowym szybciej. Taksówkarze zawieszają strajk ; fot,. NSZZ "Solidarność

Dołożymy starań, by nowela ustawy o transporcie drogowym była przyjęta przed wakacjami - zadeklarowała w środę - 10 kwietnia - po spotkaniu w Radzie Dialogu Społecznego z przedstawicielami środowisk taksówkarskich minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz zaznaczyła, że nie ma podstaw prawnych, aby aplikacje typu Uber były dzisiaj wyłączane w Polsce.

-"Naszym celem jest ucywilizowanie tego rynku, sprawienie, aby ci, którzy świadczą usługi transportowe (...), podlegali regulacjom, które zagwarantują te same prawa i obowiązki wszystkim aktorom na tym rynku" - zaznaczyła Emilewicz.

Ustawa w Sejmie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk dodał, że projekt został już skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu wspólnej komisji cyfryzacji i infrastruktury.

Adamczyk zaznaczył, że projektowana ustawa będzie gwarantowała "możliwość korzystania z aplikacji mobilnych (...), ale te aplikacje nie mogą służyć temu, by tworzyć nieuczciwą konkurencję, nieuczciwy rynek, niszczyć rynek taksówkarski. Na to na pewno nie pozwolimy" - powiedział. Zadeklarował wsparcie dla taksówkarzy "w zakresie wszystkich służb, które mają wyeliminować (...) nieuczciwą konkurencję".

"Zobowiązaliśmy się, żeby ustawa jak najszybszym czasie była procedowana w Sejmie, w terminie wskazanym przez marszałka. Dołożymy wszelkich starań, aby to się wydarzyło niezwłocznie, aby nowa regulacja była przyjęta na pewno jeszcze przed wakacjami" - powiedziała minister Emilewicz.

Dodała, że przedmiotem środowej dyskusji była m.in. kwestia egzekwowania w Polsce prawa. Podkreśliła, że do czasu wejścia w życie ustawy "wszystkie służby zobowiązały się wszcząć dodatkowe postępowania, które sprawią, że ci, którzy świadczą nielegalne usługi, byli z tego rynku eliminowani". W tym celu - jak mówiła - w najbliższych dniach powołany zostanie międzyresortowy zespół, który ma pomóc służbom "identyfikować wszystkie nieprawidłowości".

ITD zapowiada kontrole

Jak zapowiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, należy spodziewać się znacznie bardziej intensywnych kontroli drogowych, które będą prowadzone przy współpracy ze środowiskiem taksówkarskim. Zaznaczył, że kara jaką ITD może nałożyć na przewoźników sięga nawet 12 tys. zł.

Przewodniczący związku zawodowego taksówkarzy Rafał Piotr Jurek, zapytany czy efekt środowych rozmów oznacza, że taksówkarze nie będą protestować na ulicach, powiedział, że "będą się starali, żeby nie doszło do niepotrzebnej eskalacji". Taksówkarze protestowali w poniedziałek w Warszawie, oczekując od rządu delegalizacji takich firm jak Uber czy Bolt. Żądali ograniczenia działalności przewoźników korzystających z technologii mobilnych.

Według Ministerstwa Infrastruktury, które przygotowało zmiany w przepisach, proponowane przez rząd rozwiązania dopuszczają do realizowania przewozów taksówkowych przez osoby i firmy, które korzystają z aplikacji mobilnych, ale z drugiej strony zapewniają uczciwą konkurencję na tym rynku i likwidują szarą strefę.

Trzy tygodnie

Po rozmowach z przedstawicielami rządu taksówkarze zawieszają protest na około trzy tygodnie - poinformował PAP przewodniczący mazowieckiego NSZZ "Solidarność" Rafał Piotr Jurek. Jak dodał, ma nadzieję, że do tego czasu uda się wypracować satysfakcjonujące ich rozwiązania.

"Oficjalnie zawiesiliśmy akcję protestacyjną (...) Myślę, że trzy tygodnie wystarczą na to, żeby były owoce tych ustaleń" - powiedział. "Umówiliśmy się tak ze stroną rządową, z ministerstwem infrastruktury, że będziemy nad tym zmianami, które nas interesują, pracować na sejmowej komisji infrastruktury" - dodał.

Poinformował, że niezależnie od oficjalnego zawieszenia akcji protestacyjnej część kierowców może ją kontynuować.

8 kwietnia - od około godz. 10 do 18 - trwał protest taksówkarzy pod hasłem "STOP nielegalnym przewozom". Został zawieszony do środowego popołudnia na czas rozmów związkowców z rządem. Negocjacje rozpoczęły się w środę o godz. 12 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Powodem ogólnopolskiego protestu organizowanego przez związki zrzeszające taksówkarzy zawodowych są zamiary rządu, który planuje zalegalizować i uregulować ustawą działalność pośredników, takich jak Uber czy Bolt. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy pośrednicy przewozów działający za pomocą aplikacji mobilnych będą mogli w Polsce działać legalnie, ale będą ich ograniczały dodatkowe przepisy.

Taksówkarze sprzeciwiają się legalizacji pośredników, żądają wycofania się z tych planów i ograniczenia działalności przewoźników, korzystających z technologii mobilnych.

Według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka proponowane przez rząd rozwiązania dopuszczają do realizowania przewozów taksówkowych osoby i firmy, które korzystają z aplikacji mobilnych, ale też zapewniają uczciwą konkurencję na tym rynku i likwidują szarą strefę.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
taxi
Uber

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....