TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Unijni kontrolerzy sprawdzili miejską mobilność
PAP - Opublikowano: 09.03.2020 15:30:48
Unijni kontrolerzy sprawdzili miejską mobilność; fot. KE FB

Sześć lat po apelu Komisji Europejskiej do miast UE o podjęcie starań na rzecz zrównoważonego transportu, nadal niewiele zostało zrobione - wynika z raportu unijnych kontrolerów.

W 2013 r. Komisja opublikowała wytyczne dotyczące wyzwań związanych z mobilnością w miastach i przeznaczyła w latach 2014-2020 ok. 16,5 mld euro na poprawę mobilności miejskiej, w tym na inwestycje w ekologiczny transport (metro i tramwaje), ścieżki rowerowe oraz inteligentne systemy transportowe.

Jakie postępy?

Teraz unijni kontrolerzy postanowili zbadać, czy dzięki unijnemu wsparciu mobilność w miastach faktycznie stała się bardziej zrównoważona i czy miasta poczyniły postępy w tym zakresie. Przeprowadzili oni kontrole dotyczące transportu publicznego, zanieczyszczenia i zatorów komunikacyjnych w ośmiu ośrodkach metropolitalnych w czterech państwach UE: w Hamburgu i Lipsku w Niemczech, w Neapolu i Palermo we Włoszech, w Łodzi i Warszawie w Polsce oraz w Barcelonie i Madrycie w Hiszpanii.

Z raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wynika, że miasta zrobiły niewiele, by wprowadzić zrównoważony transport; nie ograniczono w istotny sposób korzystania z samochodów osobowych, a w wielu miastach stężenie zanieczyszczeń w powietrzu nadal przekracza poziomy bezpieczne dla zdrowia. Kontrolerzy odnotowali ponadto, że projekty w miastach finansowane ze środków UE nie zawsze opierały się na rzetelnych strategiach mobilności miejskiej i nie były tak skuteczne, jak zakładano. Projekty był też często opóźnione, a z konkretnych środków transportu nie korzystała oczekiwana liczba pasażerów.

Kolejne zalecenia

Autorzy raportu podkreślili, że od 2019 r. KE wydała kolejne zalecenia odnośnie mobilności w miastach; przypomnieli również, że jest to część strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

ETO ma nadzieję, że w wyniku tych zaleceń miasta zintensyfikują swoje działania. Kontrolerzy wezwali też Komisję, by wymagała od państw UE lepszej jakości danych na temat mobilności w ich głównych miastach oraz regularnego informowania o dokonywanych postępach. Ponadto - według ETO - należy przerwać finansowanie na rzecz miast, które nie opracowały solidnego planu zrównoważonej mobilności miejskiej.

Jak tłumaczą eksperci, największym wyzwaniem, jeśli chodzi o płynność komunikacji w miastach, są korki, które kosztują Europejczyków 270 mld euro rocznie. Płynny ruch na obszarach miejskich mógłby pobudzić wzrost gospodarczy i zwiększyć wydajność pracowników nawet o 30 proc. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
badanie
mobilność
unia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....