TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Unijne, niskoemisyjne fundusze pomogą GZM w walce z wirusem
PAP - Opublikowano: 24.03.2020 16:30:53
Unijne, niskoemisyjne fundusze pomogą w walce z wirusem ; fot. GZM

Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zdecydował 24 marca  o uruchomienie 9 mln zł rezerwy ogólnej na wsparcie miast członkowskich w walce z epidemią koronawirusa. Decyzję musi jeszcze zaakceptować zgromadzenie GZM.

Ponadto zarząd Metropolii zmienił w poniedziałek regulamin jednego ze swych funduszy dotacyjnych, aby miasta mogły zdecydować o ew. przekazaniu jego środków z inwestycji ograniczających niską emisję na walkę z epidemią. Łącznie chodzi o 90 mln zł.

Unijna kasa dla szpitali

-"Postanowiliśmy też rozszerzyć fundusz niskiej emisji o zadania związane z ochroną zdrowia i przeciwdziałanie epidemiom. Oznacza to, że jeśli będzie to konieczne, miasta otrzymują możliwość wykorzystania dodatkowych 90 mln zł. Projekty, które w ramach funduszu niskiej emisji zostały przyjęte na poprzedniej sesji zgromadzenia, będą mogły przez daną gminę zostać wycofane i zmienione na dotację, przeznaczoną na walkę z koronawirusem" - wyjaśnił Karolczak.

Pod tym kątem w poniedziałek zarząd GZM zatwierdził zmianę regulaminu funduszu niskiej emisji, na który przesunięto w tym roku znaczną część dotychczasowego Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Do regulaminu dopisano podpunkt dotyczący możliwości przekazania miastom dotacji na ochronę zdrowia związaną z przeciwdziałaniem epidemiom.

Dzięki temu miasta, które złożyły już zaakceptowane wnioski na realizację projektów niskoemisyjnych o łącznej wartości ponad 80 mln zł, będą mogły je wycofać i zawnioskować o środki na walkę z epidemią koronawirusa. W puli tegorocznego budżetu funduszu niskiej emisji jest także jeszcze niewykorzystanych ok. 8,5 mln zł.

Podczas ostatniej sesji 13 marca br. zgromadzenie GZM zdecydowało o podzieleniu między 36 gmin Metropolii ok. 81,3 mln zł wsparcia z "Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji" (na 101 projektów).

Niska emisja

Pieniądze te zaplanowano pierwotnie na wsparcie projektów związanych z poprawą jakości powietrza, np. termomodernizacje i podłączanie do sieci ciepłowniczych, budowę instalacji OZE, inwestycje w transport publiczny (jak zintegrowane węzły przesiadkowe, parkingi, infrastrukturę przystankową, buspasy, niskoemisyjne autobusy), budowę dróg rowerowych i infrastruktury oraz montaż niskoenergetycznego oświetlenia miejsc użyteczności publicznej.

Największe wsparcie na termomodernizacje budynków i zmianę systemu ogrzewania otrzymały Gliwice - 5,7 mln zł. Zabrze dostało dotację do projektu likwidacji niskiej emisji w budynkach użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych (5,5 mln zł). 4,5 mln zł dostały Tychy - na budowę ścieżek rowerowych i realizację I etapu połączenia pieszo-rowerowego z Kobiórem. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
GZM
unia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....