TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Unia wspiera śląski transport - 6 inwestycji
PAP - Opublikowano: 26.12.2018 13:30:56
Unia wspiera śląski transport - 6 inwestycji; fot. Silesion

Łącznie 83,2 mln zł unijnych dotacji otrzyma sześć inwestycji w centra przesiadkowe i transport rowerowy z centralnej części woj. śląskiego. Największe wsparcie, 23,7 mln zł, dostanie Dąbrowa Górnicza - na rozpoczęcie przebudowy systemu transportowego w tym mieście.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, w poniedziałek opublikowano tam projekty wybrane do dofinansowania w I rundzie obecnego konkursu dot. transportu niskoemisyjnego, do której nabór trwał od 30 kwietnia do 20 sierpnia.

Pieniądze te są rozdzielane w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT - to instrument RPO, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków).

Dąbrowa

W obecnym naborze dotację w wysokości 23,7 mln zł dostanie samorząd Dąbrowy Górniczej – do szacowanego na 28,1 mln zł I etapu projektu "Promowanie zielonej mobilności".

Pod jego kątem miasto zamawiało w poprzednich miesiącach m.in. zaprojektowanie centrów przesiadkowych przy dworcach kolejowych w centrum i dzielnicy Gołonóg (dworce i tamtejszy odcinek głównej linii kolejowej ma zmodernizować kolej) oraz zaprojektowanie dróg rowerowych i częściowej przebudowy infrastruktury drogowej w ciągu głównych ulic: Sobieskiego, Królowej Jadwigi, Piłsudskiego (inwestycję tam przygotowują równolegle Tramwaje Śląskie).

W połowie listopada br. dąbrowski samorząd ogłosił – także w ramach "Promowania zielonej mobilności" - przetarg na budowę centrum przesiadkowego w rejonie dworca kolejowego w dzielnicy Ząbkowice (wraz z przebudową układu komunikacyjnego).

Sosnowiec i inni

Drugą pod względem wysokości dotację ZIT - 21,7 mln zł - otrzymał samorząd Sosnowca na szacowany na około 26,5 mln zł drugi etap budowy tzw. małych węzłów przesiadkowych. Pod tym hasłem kryją się modernizacje przejść podziemnych (częściowo z przystankami), nowe stacje roweru miejskiego oraz nowe drogi rowerowe.

Niespełna 16,8 mln zł dotacji trafi też na oszacowaną na 20,5 mln zł budowę parkingu "Bike&Ride" wraz z budową dojazdowych dróg rowerowych w Mysłowicach. Unijne fundusze popłyną także na węzły przesiadkowe w Zawierciu i Pilchowicach oraz udogodnienia dla rowerzystów w Siemianowicach Śląskich.

II runda ZIT-u

Nadal trwa jeszcze druga runda tego samego naboru ZIT. Od 1 października do 28 stycznia samorządy i ich jednostki czy organizacje mogą składać wnioski o dotacje na: infrastrukturę transportu zbiorowego (np. węzły przesiadkowe, drogi rowerowe, parkingi Park&Ride i Bike&Ride, buspasy, systemy rowerów miejskich), inteligentne systemy transportowe i zakup taboru autobusowego. W obu rundach do podziału jest 291 mln zł.

W poprzednim konkursie RPO dot. transportu niskoemisyjnego dofinansowanie łączną kwotą ponad 122,7 mln zł zapewniono dziesięciu inwestycjom. Największa z nich, Katowicki Inteligentny System Zarządzania Transportem za 56,5 mln zł, obejmując wybrane ciągi ulic i skrzyżowań, ma poprawić jakość transportu publicznego oraz płynność ruchu w stolicy regionu.

Ponad 30 mln zł dofinansowania z tego źródła otrzymał też samorząd Czeladzi. Szacowanym kosztem ponad 35,4 mln zł miasto to chce zbudować punkt przesiadkowy A-T-R (autobus-tramwaj-rower) przy tamtejszej pętli tramwajowej i dwa punkty A-R (autobus-rower) wraz z przedsięwzięciami towarzyszącymi (budowa dróg rowerowych towarzyszących i łączących węzły przesiadkowe oraz innej infrastruktury rowerowej).

Ponadto, przy wsparciu tej części środków ZIT powstaną centra przesiadkowe w Bieruniu, Czeladzi, Mikołowie, Pyskowicach, Lublińcu, Herbach, Sośnicowicach i Knurowie.

Narzędzie ZIT zakłada znaczny udział w wyborze projektów samorządów lokalnych. W woj. śląskim wykorzystywane jest we wszystkich subregionach (w największym subregionie centralnym pod nazwą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - ZIT; w pozostałych jako Regionalne Inwestycje Terytorialne – RIT).

W woj. śląskim poprzez lokalne samorządy wdrażające ZIT i RIT rozdzielanych jest około 32 proc. środków tamtejszego RPO na lata 2014-2020 (RPO). Dostały one do podziału łącznie 1,1 mld euro. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
węzeł
unia
Dąbrowa
Sosnowiec

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....