TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Udogodnienia dla pasażerów w Gdyni Chyloni
TransInfo.pl - Opublikowano: 09.10.2018 16:13:06
Udogodnienia dla pasażerów w Gdyni Chyloni (źródło; gdynia.p)

Przebudowany Plac Dworcowy z nowym parkingiem podziemnym park&ride, ścieżka rowerowa na Kartuskiej i przebudowa sieci trakcyjnej dla trolejbusów – to najważniejsze ze zmian, które czekają sąsiedztwo dworca PKP Chylonia.

Przetarg już jest przygotowany, a ukończenie prac szacowane jest na koniec 2020 roku. W ubiegłym roku, na początku sierpnia, w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie została podpisana umowa na dofinansowanie projektu "Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia". W ramach umowy Gdynia otrzyma aż 40 mln złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek tak wówczas komentował to wydarzenie - Unijna dotacja, którą miasto otrzyma, będzie dużym wsparciem w realizacji tak ważnej dla gdynian inwestycji. Projekt zakłada nie tylko utworzenie węzła, ale również wielu udogodnień dla osób niepełnosprawnych, rowerzystów i pieszych. Rozwój zrównoważonego transportu publicznego, oszczędność czasu przejazdu, redukcja emisji zanieczyszczeń i hałasu, zmniejszenie liczby wypadków komunikacyjnych – to tylko niektóre z szeregu korzyści społecznych i środowiskowych, jakie zyskają pasażrowie.

Jak się zmieni plac Dworcowy

Nowy węzeł integracyjny powstanie w oparciu o istniejącą stację Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Chylonia. W dużym skrócie chodzi o to, by pasażerowie bez żadnych utrudnień mogli przesiadać się z roweru lub auta do autobusu, trolejbusu czy kolejki. Taki węzeł musi posiadać odpowiednią liczbę miejsc do zaparkowania samochodu lub roweru, a piesi powinni móc poruszać się całkowicie bezpiecznie i w dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Tak właśnie będzie na całkowicie przebudowanym placu Dworcowym.

Projekt zakłada utworzenie podziemnego parkingu park&ride na około 140 samochodów i na 48 rowerów, budynku toalet i infrastruktury towarzyszącej. Z parkingu będzie prowadziło bezpośrednie przejście na perony SKM-ki. Na miejscu powstaną także naziemne miejsca postojowe na krótki postój i miejsca dla taksówek. Węzeł uzupełnią wygodne chodniki i ścieżki rowerowe, ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, czytelne tablice z informacją pasażerską.

- Prace budowlane będą poprzedzone rozbiórkami kilku obiektów handlowo-usługowych, które kolidują z inwestycją. Chciałbym uspokoić mieszkańców, że pobliskie targowisko pozostanie na swoim miejscu. Zmieni się lokalizacja przystanków autobusowego i trolejbusowego, zostaną one przeniesione bliżej wejścia do budynku dworca. Pojawi się nowoczesne i energooszczędne oświetlenie, a także monitoring – zapowiada Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia. – Nie zapominamy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Na wszystkich przejściach dla pieszych znajdzie się specjalne fakturowe oznakowanie kierunkowe, na parking będzie można dostać się windą. Osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły zorientować się w topografii miejsca za pomocą specjalnych planów dla osób niewidomych – dodaje Bartoszewicz.

Nie tylko sąsiedztwo dworca

Na wybranych odcinkach ulicy Morskiej powstają buspasy. Ich łączna długość w obu kierunkach (do i z centrum Gdyni) wyniesie około 1,28 km. Budowa już trwa. Przebudowanych i dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych zostanie także 30 zatok komunikacji miejskiej. Ponadto w dzielnicach: Chylonia, Pustki Cisowskie-Demptowo, Leszczynki, Obłuże, Śródmieście, Grabówek, Działki Leśne, Witomino-Radiostacja, Redłowo, Orłowo, Mały Kack, Karwiny i Dąbrowa zostanie zamontowanych 41 nowych tablic informacji pasażerskiej. Trolejbusy, poruszające się ulicą Kartuską (na odcinku od ulicy Morskiej do ulicy Chylońskiej) i ulicą Chylońską ( od nr 111 do nr 149) będą korzystać z nowej, przebudowanej sieci trakcyjnej. Rowerzyści z pewnością docenią i polubią około 300-metrową nową ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Kartuskiej (od Morskiej do Chylońskiej).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdynia
dworzec
Park&ride

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....