TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Tychy: drugi wielopoziomowy Park&Ride
PAP - Opublikowano: 15.07.2015 22:52:12 2 komentarze
Tychy: drugi wielopoziomowy Park&Ride

Drugi wielopoziomowy parking typu Park&Ride oddano w poniedziałek do użytku w Tychach. Ma cztery podziemne kondygnacje i pomieści ponad 320 samochodów.

Nowy parking jest częścią systemu "Parkuj i Jedź" (ang. "Park&Ride"), co oznacza, że mogą na nim pozostawić samochody podróżni, którzy przesiadają się na pociąg.

W mieście na tych zasadach funkcjonuje już jeden parking - naziemny. Powstał on przy dworcu PKP i działa od połowy stycznia.

Pasażerowie Szybkiej Kolei Regionalnej mający pomarańczowy bilet przez 12-godzin mogą parkować za darmo. Dopiero za każde kolejne rozpoczęte 12 godzin trzeba będzie zapłacić 5 zł. Pasażerowie innych pociągów, posiadający ważny bilet kolejowy, także będą mogli skorzystać z parkingu. Za postój zapłacą 2 zł za pierwszych 12 godzin, a za następne - 5 zł.

- Pomyśleliśmy także o osobach, które tylko odprowadzają lub odbierają pasażera pociągu z dworca. Przez 30 minut będą one zwolnione z opłaty parkingowej - powiedział dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach Wojciech Łyko.

W mieście na tych zasadach funkcjonuje już jeden parking - naziemny. Powstał on przy dworcu PKP i działa od połowy stycznia. Ten oddany w poniedziałek do użytku znajduje się u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Wyszyńskiego, w rejonie stacji Tychy-Lodowisko i jest parkingiem podziemnym.

- To obiekt, który sięga 15 metrów w głąb gruntu, a mimo to będą mogły się tu zatrzymywać samochody napędzane gazem. To rzadkość w wypadku podziemnych parkingów. Takie rozwiązanie wymagało jednak zamontowania specjalnej detekcji LPG. W sytuacji, gdy stężenie gazu okaże się zbyt duże, system automatycznie włączy alarm i wentylację pomieszczeń - powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Po obu stronach parkingu znajdują się klatki schodowe, każda wyposażona w windę. Zamontowano również tablice cyfrowe, na których wyświetlane są informacje o odjazdach najbliższych pociągów, autobusów i trolejbusów. Do każdego z czterech poziomów przypisany jest kolor, aby podróżni szybko mogli zlokalizować swój pojazd na parkingu. Z parkingu specjalnie wybudowanym 18-metrowym tunelem można przejść bezpośrednio na peron.

Nowy wygląd zyskało także otoczenie parkingu - jego dach to tak naprawdę zielony deptak. W tym miejscu powstała także strefa "Bike & Ride" przeznaczona dla rowerzystów. Dla ich wygody ustawiono blisko 50 stojaków tak, by każdy chętny mógł zostawić tam bezpłatnie swój rower.

Warta ponad 65 mln zł budowa parkingów i otwartego w sierpniu 2014 roku dworca autobusowego przy dworcu PKP to część szerszego zadania realizowanego razem ze Spółką Tramwaje Śląskie pod nazwą "Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą". To projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Otwarty w poniedziałek parking kosztował 39 mln zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Tychy
P&R
  • Therud – 16.07.2015

    W liczbie miejsc chyba jest błąd (jest 320, a powinno być 350). Tak przynajmniej twierdzi strona MZUIM Tychy - http://mzuim.tychy.pl/parkride.php

  • Transinfo – 17.07.2015

    Faktycznie są rozbieżności. W wielu informacjach prasowych jeszcze przy okazji postępowania przetargowego podawano liczbę 352 dla obu parkingów (PKP i lodowisko). Strona MZUIM Tychy niewiele wyjaśnia - jest nieaktualna, wg niej parking lodowisko jest jeszcze w budowie, a liczba 350 odnosi się do wówczas już istniejącego, pierwszego parkingu. W dokumentach przetargowych dot. wyboru wykonawcy nadzoru autorskiego dla inwestycji (http://www.przetargi.edu.pl/przetarg/nadzor_autorski_dla_inwestycji/842683) podano dane techniczne obu parkingów. Według tego dokumentu, parking przy PKP zapewnia 352 miejsca, a przy lodowisku 322. Potwierdza to też notka o inwestycji na stronie wykonawcy (http://aldesa.pl/budowa-parkingow-wielopoziomowych-tychy-glowne-i-tychy-lodowisko), wedle której łącznie oba parkingi zapewniają ponad 670 miejsc. Zatem wbrew zawirowaniom liczba 320 jest poprawna - PAP, będąca źródłem tego komunikatu, nie myliła się. Niemniej jednak bardzo dziękujemy za czujność i pomoc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu merytorycznego serwisu :)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....