TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Tychy: drugi wielopoziomowy Park&Ride
PAP - Opublikowano: 15.07.2015 22:52:12 2 komentarze
Tychy: drugi wielopoziomowy Park&Ride

Drugi wielopoziomowy parking typu Park&Ride oddano w poniedziałek do użytku w Tychach. Ma cztery podziemne kondygnacje i pomieści ponad 320 samochodów.

Nowy parking jest częścią systemu "Parkuj i Jedź" (ang. "Park&Ride"), co oznacza, że mogą na nim pozostawić samochody podróżni, którzy przesiadają się na pociąg.

W mieście na tych zasadach funkcjonuje już jeden parking - naziemny. Powstał on przy dworcu PKP i działa od połowy stycznia.

Pasażerowie Szybkiej Kolei Regionalnej mający pomarańczowy bilet przez 12-godzin mogą parkować za darmo. Dopiero za każde kolejne rozpoczęte 12 godzin trzeba będzie zapłacić 5 zł. Pasażerowie innych pociągów, posiadający ważny bilet kolejowy, także będą mogli skorzystać z parkingu. Za postój zapłacą 2 zł za pierwszych 12 godzin, a za następne - 5 zł.

- Pomyśleliśmy także o osobach, które tylko odprowadzają lub odbierają pasażera pociągu z dworca. Przez 30 minut będą one zwolnione z opłaty parkingowej - powiedział dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach Wojciech Łyko.

W mieście na tych zasadach funkcjonuje już jeden parking - naziemny. Powstał on przy dworcu PKP i działa od połowy stycznia. Ten oddany w poniedziałek do użytku znajduje się u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Wyszyńskiego, w rejonie stacji Tychy-Lodowisko i jest parkingiem podziemnym.

- To obiekt, który sięga 15 metrów w głąb gruntu, a mimo to będą mogły się tu zatrzymywać samochody napędzane gazem. To rzadkość w wypadku podziemnych parkingów. Takie rozwiązanie wymagało jednak zamontowania specjalnej detekcji LPG. W sytuacji, gdy stężenie gazu okaże się zbyt duże, system automatycznie włączy alarm i wentylację pomieszczeń - powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Po obu stronach parkingu znajdują się klatki schodowe, każda wyposażona w windę. Zamontowano również tablice cyfrowe, na których wyświetlane są informacje o odjazdach najbliższych pociągów, autobusów i trolejbusów. Do każdego z czterech poziomów przypisany jest kolor, aby podróżni szybko mogli zlokalizować swój pojazd na parkingu. Z parkingu specjalnie wybudowanym 18-metrowym tunelem można przejść bezpośrednio na peron.

Nowy wygląd zyskało także otoczenie parkingu - jego dach to tak naprawdę zielony deptak. W tym miejscu powstała także strefa "Bike & Ride" przeznaczona dla rowerzystów. Dla ich wygody ustawiono blisko 50 stojaków tak, by każdy chętny mógł zostawić tam bezpłatnie swój rower.

Warta ponad 65 mln zł budowa parkingów i otwartego w sierpniu 2014 roku dworca autobusowego przy dworcu PKP to część szerszego zadania realizowanego razem ze Spółką Tramwaje Śląskie pod nazwą "Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą". To projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Otwarty w poniedziałek parking kosztował 39 mln zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Tychy
P&R
  • Therud – 16.07.2015

    W liczbie miejsc chyba jest błąd (jest 320, a powinno być 350). Tak przynajmniej twierdzi strona MZUIM Tychy - http://mzuim.tychy.pl/parkride.php

  • Transinfo – 17.07.2015

    Faktycznie są rozbieżności. W wielu informacjach prasowych jeszcze przy okazji postępowania przetargowego podawano liczbę 352 dla obu parkingów (PKP i lodowisko). Strona MZUIM Tychy niewiele wyjaśnia - jest nieaktualna, wg niej parking lodowisko jest jeszcze w budowie, a liczba 350 odnosi się do wówczas już istniejącego, pierwszego parkingu. W dokumentach przetargowych dot. wyboru wykonawcy nadzoru autorskiego dla inwestycji (http://www.przetargi.edu.pl/przetarg/nadzor_autorski_dla_inwestycji/842683) podano dane techniczne obu parkingów. Według tego dokumentu, parking przy PKP zapewnia 352 miejsca, a przy lodowisku 322. Potwierdza to też notka o inwestycji na stronie wykonawcy (http://aldesa.pl/budowa-parkingow-wielopoziomowych-tychy-glowne-i-tychy-lodowisko), wedle której łącznie oba parkingi zapewniają ponad 670 miejsc. Zatem wbrew zawirowaniom liczba 320 jest poprawna - PAP, będąca źródłem tego komunikatu, nie myliła się. Niemniej jednak bardzo dziękujemy za czujność i pomoc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu merytorycznego serwisu :)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....