TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Trójmiejscy prezydenci o wspólnym bilecie: To się uda! [FILM]
- Opublikowano: 12.02.2020 17:30:50
Trójmiejscy prezydenci o wspólnym bilecie: To się uda!; fot. UM Gdynia

12 lutego prezydenci Trójmiasta przedstawili włodarzom samorządów zrzeszonych w Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej zapowiedzianą wcześniej propozycję. Bilet mógłby pilotażowo wejść w życie już z początkiem lipca.

Przedstawiciele wszystkich kilkunastu gmin wchodzących w skład Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej poznali założenia związane z zaproponowanym przez prezydentów Gdyni, Sopotu i Gdańska wspólnym biletem metropolitalnym. Podczas spotkania w siedzibie MZKZG przedstawiono wyliczenia i analizy związane z wprowadzeniem biletu na terenie całej metropolii. Samorządowcy zadeklarowali współpracę na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Mówią prezydenci

- Czas podjąć stanowcze kroki w kierunku jednego, wspólnego i łatwo dostępnego biletu. Ten bilet musi być naprawdę metropolitalny, czyli musi obejmować wszystkie chętne gminy. Nie chcemy tworzyć dwóch prędkości w metropolii, innej dla jej rdzenia i innej dla miejscowości, które go otaczają - zapowiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Dziś przedstawiliśmy propozycję w szczegółach włodarzom gmin, którzy będą prowadzić dalsze konsultacje i podejmować decyzje. Propozycja opiera się na istniejącym bilecie metropolitalnym, ale chcemy, żeby wskutek dopłat gmin cena wynosiła 150 złotych za bilet normalny i 75 złotych za bilet ulgowy – podkreśliła wiceprezydent Gdyni.

- To samorządy od Żukowa i Pruszcza Gdańskiego, aż po Małe Trójmiasto Kaszubskie, Wejherowo i Luzino. Wierzymy, że bilet, który wejdzie w życie 1 lipca będzie obowiązywać wszystkie 14 gmin zrzeszonych w ramach związku. Aby mogło to wejść w życie, musi zostać zaakceptowana przez rady gmin zwiększona składka. Mamy na to czas do końca czerwca. Chcielibyśmy, aby stosowne uchwały podjęto do końca kwietnia, aby został jeszcze czas na ich uprawomocnienie się – wyjaśnił Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Granicą metropolia

Jak podkreślono podczas konferencji, wspólny bilet ma przede wszystkim ułatwić przemieszczanie się w granicach metropolii. Od lat istnieje bardzo silne zapotrzebowanie społeczne, przed samorządami stoją też poważne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Przedstawiona propozycja to stanowczy ruch, który ma zachęcić mieszkańców do porzucenia samochodu na rzecz transportu publicznego.

Według wstępnych wyliczeń oszacowano, że w skali roku gminy będą musiały dopłacić poniżej 10 milionów złotych, natomiast w tym roku, w przypadku pilotażu funkcjonującego od początku lipca będzie to połowa tej kwoty.

Samorządowcy podkreślili także, że wszystkie podejmowane działania w kierunku ujednolicenia transportu byłyby dużo łatwiejsze i tańsze, gdyby Parlament RP uchwalił ustawę metropolitalną dla Pomorza. Gminy zyskałyby dodatkowo około 200 mln złotych rocznie, głównie właśnie na wspólne rozwiązania komunikacyjne.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
integracja
Gdańsk
Gdynia
Sopot

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....