TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Trójmiasto: Wielka rewolucja taryfowa w komunikacji publicznej Trójmiasta i sąsiednich gmin
POLSKA DZIENNIK BAŁTYCKI 25.08.2008 - Opublikowano: 25.08.2008 12:45:09
Trójmiasto: Wielka rewolucja taryfowa w komunikacji publicznej Trójmiasta i sąsiednich gmin

Zmiany w ofercie taryfowej mają wejść w życie już we wrześniu tego roku. Likwidacja granic taryfowych, wprowadzenie identycznych biletów na komunikację miejską od Pruszcza Gdańskiego po Wejherowo, a nawet i dalej, dziesiątki biletów okresowych do wyboru przez podróżnego. Czy to możliwe? Jak najbardziej! Dotarliśmy do szczegółów propozycji utworzenia jednolitej taryfy. Gdyby granice taryfowe zostały zniesione, skorzystaliby na tym przede wszystkim mieszkańcy Sopotu i turyści odwiedzający kurort.
- Nie wszyscy podróżujący np. autobusem 143 wiedzą, czy znajdują się jeszcze w Gdańsku, czy już w Sopocie - mówi Hubert Kołodziejski, szef Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. - Zniknąć może także problem kupowania droższych biletów na linie przejeżdżające granicę taryfową Sopotu i Gdyni.
Projekt zakłada wprowadzenie na całym obszarze działania MZKZG biletów jednorazowych w cenie 2,50 zł na linie zwykłe oraz 3,50 zł na pospieszne. Tu ważna uwaga - ponieważ w Gdańsku, w przeciwieństwie do Gdyni, bilety na linie pospieszne kosztują tyle samo co na zwykłe, to gdańskie 'pośpiechy' prawdopodobnie zostaną zdegradowane do rangi zwykłych-przyspieszonych.
Mieszkańcy Gdyni zapłacą zatem więcej niż teraz za bilety na jeden przejazd (obecnie kosztują 2 zł na linie zwykłe oraz 3 zł na pospieszne), pasażerowie w Gdańsku mniej (obecnie 3 zł). Gdynianie zyskają natomiast taryfę czasową, której dotąd nie mieli.
Będą dwa rodzaje biletów czasowych - 15-minutowy i godzinny. Zlikwidowany zostanie obecnie obowiązujący w Gdańsku bilet 45-minutowy, ale godzinny będzie od niego raptem o 20 gr droższy. Kupując bilet godzinny, zmniejsza się ryzyko końca jego ważności z powodu np. stania w korku.
Stanieć mają bilety 24-godzinne i 72-godzinne. Te pierwsze będą kosztować 10 zł na autobusy, tramwaje i trolejbusy (wszystkich przewoźników zrzeszonych w MZKZG) oraz 16 zł na środki komunikacji miejskiej i SKM. W tej chwili za takie bilety trzeba zapłacić 18 i 12 zł. Bilety 72-godzinne stanieją z 24 na 20 (bez SKM-ek) i z 36 na 32 zł (z SKM-kami).
Zrewolucjonizowane zostaną bilety 30-dniowe i miesięczne. Opcji do wyboru będą dziesiątki! Będzie bowiem można np. kupić bilet zarówno tylko na gminę Gdańsk bądź Gdynia (koszt 88 zł), jak i Sopot czy Rumia (60 zł), a nawet Kolbudy bądź Luzino (56 zł). Inną opcją będzie na przykład bilet Gdynia-Rumia-Kosakowo (84 zł) czy Pruszcz wespół z Kolbudami (80 zł). Do wyboru podróżni dostaną też np. bilet na SKM i dwie wybrane przez siebie gminy (za 150 zł).
Zostaną bilety 'globalne' - ten ważny we wszystkich środkach transportu będzie kosztować 180 zł (dziś 200 zł), a bez SKM-ek 100 zł (obecnie 120 zł).
Do wyboru będą bilety na okaziciela, na dni robocze, studenckie bilety semestralne.W planie jest likwidacja obowiązujących w Gdańsku biletów okresowych na określoną liczbę przystanków.
- Im więcej opcji, tym lepiej. Zróżnicowana oferta przyciąga ludzi, sprawia że przesiądą się z samochodów do komunikacji publicznej - mówi Antoni Szczyt z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Gdańsk.
W miarę prac nad wprowadzeniem jednolitej taryfy będziemy zapoznawać Państwa z jej szczegółami.
2 zł - tyle ma kosztować bilet czasowy, ważny 15 minut od skasowania.
3 zł - tyle ma kosztować bilet godzinny. Obecnie 45-minutowy kosztuje 2,8 zł.
Prof. Olgierd Wyszomirski, dyrektor ZKM Gdynia: - Celem zmian jest maksymalne uproszczenie oferty biletów jednorazowych i stworzenie ogromnej swobody wyboru biletów okresowych.
Wiem, że mieszkańcy Gdyni mogą mieć pretensje, że bilety na jeden przejazd drożeją, ale przecież nawet bez integracji taryfowej mogła mieć miejsce sytuacja, że podnieślibyśmy ceny biletów, które od 2002 roku nie były zmieniane.
Wówczas cena biletu też mogłaby skoczyć do 2,40 czy 2,50, ale pasażer nie otrzymałby tych korzyści, które teraz niesie ujednolicenie taryfy. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wszystkich zadowolić, ale przeciętnie jest to krok do przodu.
Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej powstał w ub. r. Związek 'kształtuje politykę komunikacyjną' na terenie miast i gmin Gdańsk, Sopot, Gdynia, Pruszcz, Rumia, Reda, Wejherowo, Kolbudy, Kosakowo, Luzino i Żukowo. Do przyjęcia w szeregi MZKZG aspiruje też gmina Szemud. Członkami MZKZG są ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia, MZK Wejherowo oraz SKM.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
Trójmiasto
SKM
MZKZG

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....