TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Trójmiasto w pilotażowym programie SUMP
GDYNIA.PL TransInfo.pl - Opublikowano: 13.06.2019 17:05:50
Trójmiasto w pilotażowym programie SUMP (foto: UMG)

Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot został wybrany, obok pięciu innych ośrodków miejskich w Polsce, do wzięcia udziału w pilotażu w zakresie opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (ang. Sustainable Urban Mobility Plans - SUMP).

Podczas ostatniego posiedzenia zarządu OMGGS powołano zespół do jego przygotowania. Plan zakłada poprawę skuteczności i wydajności systemu mobilności oraz zapewnienie jego integracji z rozwojem miejskim i terytorialnym przy jednoczesnych zaangażowaniu mieszkańców.

Gdynia, jako jedno z pierwszych dużych miast w Polsce, stworzyła Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który w 2016 roku został przyjęty przez Radę Miasta Gdyni. Teraz zrównoważone podejście do zagadnień mobilności i planowania transportu będzie opracowywane dla całego obszaru metropolitalnego. Wszystko po to, aby mimo zmiany stylu życia mieszkańców, transportowych nawyków oraz wzrostu liczby samochodów, jakość życia wzrastała, a między ruchem pieszym, rowerowym, samochodowym i komunikacją miejską została zachowana harmonia.

Obecnie "Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej" jako dokument strategiczny posiadają Gdynia i Gdańsk. Opracowanie planu dla całej metropolii jest niebywałą okazją do włączenia pozostałych miast i powiatów w ten nastawiony na partycypację społeczną proces równoważenia transportu, poprzez zachęcanie do ruchu pieszego, rowerowego, poruszania się transportem zbiorowym i współdzielonym przy jednoczesnym regulowaniu ruchu samochodowego – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Jednym z dwóch kierowników projektu została Alicja Pawłowska z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Podczas opracowywania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdyni (2016-2025), wyznaczyliśmy sobie cel "Zintegrowane planowanie systemu transportowego i mobilności na poziomie metropolitalnym", co jasno wskazuje na świadomość konieczności działania nie tylko w obrębie naszego miasta. Dla osiągnięcia efektywnego systemu transportowego kluczowe jest wypracowanie procesu planowania obejmującego cały obszar funkcjonalny naszego obszaru metropolitalnego, odzwierciedlającego codzienne podróże mieszkańców metropolii – mówi Alicja Pawłowska z gdyńskiego ZDiZ.

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) jest narzędziem planowania strategicznego obejmującym długoterminową wizję systemu mobilności miejskiej, który ma na celu osiągnięcie zestawu celów środowiskowych, gospodarczych i społecznych. Podejście SUMP zachęca do bliższej współpracy między różnymi poziomami instytucjonalnymi, a także wzmocnionej współpracy między sąsiadującymi obszarami miejskimi. Kładzie też szczególny nacisk na zaangażowanie mieszkańców.

Celem pilotażu jest zachęcenie władz lokalnych do kompleksowych działań związanych z kształtowaniem mobilności miejskiej obejmującej transport, ochronę środowiska, zdrowie, rozwój społeczny i gospodarczy, transfer wiedzy i dobrych praktyk do jednostek samorządu terytorialnego oraz wsparcie miast i obszarów funkcjonalnych w przygotowaniu lub aktualizacji Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Zakres pilotażu obejmuje współpracę z ekspertami Inicjatywy Jaspers przy przygotowaniu, a także udziale w cyklu sesji warsztatowych przedstawiających wyniki tej współpracy.

W całym przedsięwzięciu pilotażowym bierze udział 37 obszarów miejskich, miast i gmin, natomiast bezpośrednią współpracą z ekspertami Inicjatywy Jaspers objętych zostało pięć miast i obszarów funkcjonalnych w Polsce - obok OMGGS, Białostocki Obszar Funkcjonalny, Subregion Centralny Województwa Śląskiego, Konin i Rawicz.

Jaspers (ang. Joint Assistance to Support Projects in European Regions – Wspólna Inicjatywa Wsparcia Projektów w Regionach Europejskich) jest przedsięwzięciem Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, mającym na celu udzielenie państwom członkowskim UE z Europy Środkowej i Wschodniej pomocy w przygotowaniu projektów ubiegających się o wsparcie funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności.

Inicjatywa swoimi działaniami obejmuje wszystkie państwa, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 2004 roku. Wsparcie Jaspers ma charakter wyłącznie doradczy, nie wiąże się z jakąkolwiek pomocą finansową.

Skład stałego Zespołu ds. opracowania SUMP:

- kierownictwo projektu: Alicja Pawłowska z ZDiZ w Gdyni oraz Karolina Orchowska z GZIZ,

- Przedstawiciele miast (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Rumia, Malbork, Władysławowo, Pruszcz Gdański, Żukowo, Kartuzy, Puck, Wejherowo) i powiatów (gdański, kartuski, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, tczewski, wejherowski),

- Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej,

- Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego,

- Uniwersytet Gdański,

- Politechnika Gdańska,

- Tomasz Mackun – ekspert w zakresie transportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego,

- dr Marcin Wołek – ekspert w zakresie transportu i planów zrównoważonej mobilności miejskiej.

Pierwszy etap przygotowania planu ma zostać ukończony do końca 2019 roku. Koordynatorem pilotażu jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, przy współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Czas jego trwania szacowany jest na 2 lata. Jest to niezbędny czas na stworzenie dobrej jakości planu mobilności.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdynia
Trójmiasto
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....