TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Transport w budżecie Katowic na 2019 rok
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 21.12.2018 11:02:56
Transport w budżecie Katowic na 2019 rok

Przeznaczenie blisko 650 mln zł na wydatki majątkowe przewiduje uchwalony przyszłoroczny budżet Katowic. Dochody miasta mają przekroczyć 2,1 mld zł; planowany deficyt to prawie 300 mln zł.

Rok 2019 to kolejny rok ważny dla rozwoju miasta. Po okresie przygotowań weszliśmy w fazę realizacji wielu zadań i projektów, w tym proinwestycyjnych, prorozwojowych i proekologicznych. (...) Kondycja finansowa miasta jest dobra, a sytuacja finansowa wiarygodna – co pozwala planować dalszy rozwój i daje pewność, że wieloletnie przedsięwzięcia inwestycyjne mają realne szanse na realizację - mówił przed uchwaleniem budżetu prezydent Katowic Marcin Krupa.

Z większych przedsięwzięć wieloletnich w budżecie Katowic na 2019 r. przewidziano budowę węzła przesiadkowego Zawodzie (w 2019 r. 28,2 mln zł; całość 96,1 mln zł), budowę węzła przesiadkowego Brynów Pętla (w 2019 r. 32,8 mln zł; całość 84,8 mln zł) czy budowę węzła przesiadkowego Sądowa (w 2019 r. 34 mln zł; całość 59,9 mln zł).

Miasto będzie też finansowało dwie duże inwestycje drogowe: budowę bezkolizyjnego węzła dróg krajowych nr 86 i 81 w dzielnicy Giszowiec wraz z rozbudową prowadzącej do niego drogi nr 86 (w 2019 r. 102,3 mln zł; całość 298,5 mln zł) oraz przebudowę odcinka DK 81 (ul. Kościuszki) z budową bezkolizyjnego węzła z ul. Armii Krajowej na skraju dzielnicy Piotrowice (w 2019 r. 47,7 mln zł; całość 101,6 mln zł).

Ponadto w ramach szacowanej na 30 mln zł przebudowy strefy śródmiejskiej w budżecie na 2019 r. zaplanowano 20,4 mln zł na zakończenie przebudowy ul. Tylnej Mariackiej wraz z realizacją parkingu wielopoziomowego oraz rozpoczęcie przebudowy ul. Dworcowej, a także 4,9 mln zł na rozpoczęcie budowy drogi łączącej rejon ul. Bażantów z ul. Szarych Szeregów (całość 24 mln zł). 10,3 mln zł przeznaczono na Katowicką Infrastrukturę Rowerową (łącznie 59,5 mln zł).

W przyjętej w połowie grudnia ub. roku uchwale budżetowej Katowic na 2018 r. zapisano wydatki w wysokości blisko 2,35 mld zł, dochody przekraczające 2,05 mld zł, wydatki majątkowe niemal 667 mln zł, a inwestycje - 650 mln zł. Zgodnie z przyjętą w ub. roku wieloletnią prognozą zadłużenie Katowic na koniec 2018 r. miało wynieść 660,4 mln zł.

W czwartek prezydent Krupa podał, że tegoroczne wykonanie wydatków majątkowych wyniesie ok. 400 mln zł. Z kolei przewodnicząca komisji budżetu miasta Krystyna Siejna zaznaczyła, że planowane zadłużenie na koniec 2018 r. to 660,4 mln zł, a planowane zadłużenie na koniec 2019 r. - 769,8 mln zł. Obsługa długu ma kosztować w przyszłym roku – jak podała Siejna - 63,2 mln zł.

Budżet poparły współpracujące w radzie miasta kluby Forum Samorządowe i Marcin Krupa oraz PiS. Od głosu wstrzymał się największy, opozycyjny klub Koalicji Obywatelskiej. Jak mówił jego przewodniczący Jarosław Makowski, władze miasta zaproponowały budżet "poprawny", który jednak, "nie odzwierciedlając postępowej strategii", oznacza "stanie w miejscu".

Dziś potrzebujemy budżetu, który przy dobrej koniunkturze gospodarczej, a ta przecież nie trwa wiecznie, oraz przy wciąż wysokich jeszcze środkach europejskich pokazywałby wizję, jakim chcemy być miastem za 10, 20 i 30 lat" - mówił Makowski. "Nie widać w nim, także poprzez nakłady finansowe, strategii miasta, które nie chce być tylko z roku na rok zarządzane, ale ma ambicje wyznaczać trendy rozwojowe w Metropolii i znacząco podnosić jakość życia mieszkańców - wyjaśniał.

Szef klubu KO chwalił uwzględnienie w budżecie środków na rewitalizację terenów zielonych. Wśród braków wymienił nakłady na walkę ze smogiem (przewidziano 16 mln zł, za co można wymienić 1,3 tys. z 28 tys. kotłów węglowych w mieście), niepriorytetowe traktowanie inwestycji rowerowych czy brak wsparcia dla potrzebujących go dzielnic, oznaczający różne prędkości ich rozwoju. Makowski zasugerował też, by środki na tzw. promocję miasta przeznaczyć na podwyżki dla słabo opłacanych dziś pracowników miejskich instytucji.

Obok przyjęcia kluczowych uchwał finansowych na przyszły rok w czwartek katowiccy radni zgodzili się na zaciągnięcie przez miasto kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym w wysokości 235 mln zł, w transzach wynikających z potrzeb realizowanych inwestycji: w 2019 r. - 53,7 mln zł, w 2020 r. - 62 mln zł, w 2021 r. - 52,3 mln zł, w 2022 r - 35 mln zł i w 2023 r. - 32 mln zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Katowice
budżet

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....