TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Tarcza Antykryzysowa dla miast: Propozycja Krakowa
TransInfo.pl - Opublikowano: 20.04.2020 12:30:26
Tarcza Antykryzysowa dla miast: Propozycja Krakowa ; fot. UM Kraków

Zawieszenie wpłat "janosikowego" i rozluźnienie obowiązującej samorządy reguły fiskalnej nie tylko w tym roku, ale do 2025 r. to niektóre z uwag zgłaszanych przez władze Krakowa do specustawy uchwalonej w związku z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19.

"Uwagi te zostały przekazane podczas spotkania przedstawicieli Związku Miast Polskich. Uważamy, że wprowadzenie takich regulacji ułatwiłoby funkcjonowanie samorządów" – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Poluźnic reguły

Władze Krakowa wskazują, że skutki finansowe pandemii COVID–19 będą wykraczały daleko poza rok 2020, a ubytki w dochodach samorządów będą odczuwalne przez kolejne lata, dlatego rozluźnienie reguły fiskalnej tylko w tym roku jest niewystarczające.

Według wstępnych szacunków wpływy do budżetu Krakowa, który wynosi ok. 6,7 mld zł, z powodu epidemii koronawirusa mogą być nawet o 1 mld zł niższe niż planowano.

"O ile rok 2020 będzie można korzystając ze źródeł zewnętrznych zamknąć bez konieczności cięć zagrażających realizacji zadań publicznych, to w latach następnych konieczność zrównoważenia budżetu przy zmniejszonych dochodach i braku wypracowanej nadwyżki operacyjnej w roku 2020, doprowadzi do cięć bieżących wydatków budżetowych i wydatków inwestycyjnych. Może to doprowadzić do braku możliwości finansowania zadań, na których realizację podpisano już umowy" – ostrzegają władze Krakowa.

Do 2025

Jak wskazują rozluźnienie reguły fiskalnej powinno być utrzymane do roku 2025, a ubytek w dochodach powinien uwzględniać również straty z powodu niższych niż planowano opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wpływów z biletów komunikacji miejskiej oraz opłat za postój samochodów w strefie płatnego parkowania.

Władze Krakowa uważają też, że przesunięcie wpłaty dwóch rat "janosikowego" (płaconego przez bogatsze gminy na rzecz mniejszych i biedniejszych - PAP) jest daleko niewystarczające i powinno być ono w obecnej sytuacji w ogóle zawieszone.

Postulują także zmiany w innych ustawach, m.in. przesunięcie obowiązującego przedsiębiorców terminu opłat za koncesje na sprzedaż alkoholu. Obecnie wnosi się je w równych ratach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września. Chodzi o to, aby przedsiębiorcy mogli zapłacić drugą ratę razem z trzecią do końca września i by ich zezwolenia nie wygasały, a oni sami nie płacili kar. Inna propozycja to przesuniecie płatności do końca roku bez ponoszenia negatywnych konsekwencji.

Za konieczne władze Krakowa uważają przedłużenie ważności dowodów osobistych, których termin wygasa w trakcie epidemii, bo wiele urzędów pracuje w trybie zdalnym, nie ma bezpośredniej obsługi klientów, a nie każdy zainteresowany ma dostęp do internetu i może złożyć wniosek elektronicznie.

"Coraz więcej krajów decyduje się na przedłużenie ważności dokumentów tożsamości w okresie epidemii. Takie działanie spowoduje, że obywatele zachowają w obrocie krajowym dokument tożsamości pozwalający na załatwienie spraw najpilniejszych, nie będą musieli kontaktować się osobiście z urzędem, co zmniejszy ryzyko zarażenia, a urzędom po przywróceniu bezpośredniej obsługi klientów pomoże w sprawniejszej obsłudze" – wskazują władze Krakowa.

Zdaniem samorządu na czasie epidemii powinno zostać zawieszone obowiązywanie tego zapisu ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, który dotyczy kar za opóźnienia w terminie zapłaty. Chodzi m.in. o najemców lokali użytkowych, którym bez zmiany przepisów trzeba by naliczać kary: 40,70 lub 100 euro. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
rząd
budżet
Kraków

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....