Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Taksówkarze zawieszają protest

infotrans
09.04.2019 16:33
0 Komentarzy

W środę o godz. 12rozpoczynają się negocjacje przedstawicieli taksówkarzy z reprezentantamiresortów, m.in. MPiT, MS, MSWiA i MF, a także UOKiK – poinformował we wtorekRafał Piotr Jurek przewodniczący NSZZ Solidarność Region Mazowsze TaksówkarzyZawodowych m.st. Warszawy.

„Jesteśmy w pogotowiu strajkowym. Dopóki trwająrozmowy, to nie widzę powodu, żebyśmy protestowali. Jeśli gdzieś te rozmowy niebędą szły takim torem, jakbyśmy sobie wyobrażali, nie będą się zamykać w jakiśramach czasowych, niestety będziemy musieli odwiesić akcję protestacyjną”- powiedział we wtorek dziennikarzom Jurek.

Jak relacjonował Jurek, resort przedsiębiorczości itechnologii jest skłonny przychylić się do postulatów ws. zablokowaniaaplikacji firmy Uber.

„Pani minister Jadwiga Emilewicz – PAP bardzo długosłuchała wczoraj naszych racji. Jest jak najbardziej przychylana temupostulatowi czasowego wyłączenia aplikacji ubera – PAP. Dostaliśmy od paniminister taką informację, że jak najbardziej – dlatego jest jutro spotkanie wRDS w tak szerokim składzie” – powiedział Jurek.

Według Jurka to jest „aplikacja, która służy do łamaniaprawa”. „Chciałbym, żeby ją zablokowano jak najszybciej” -mówił. Jurek dodał, że podczas zaplanowanego na środowe południe spotkania wRadzie Dialogu Społecznego odbędzie się również dyskusja nt. projektunowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

„Ustalimy dokładnie co i w jakim zakresie będziemy wtym projekcie zmieniać. (…) Nas interesuje, żeby to było załatwione jaknajszybciej, powiedzmy w ciągu miesiąca” – wskazał Jurek.

„Otrzymaliśmy od środowisk spisane przez nich postulatyi oczekiwania, które dzisiaj roześlemy do wszystkich podmiotów, które jutrospotkają się w Radzie Dialogu Społecznego” – wskazała podczas wtorkowejkonferencji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii JadwigaEmilewicz. Potwierdziła, że spotkanie odbędzie się w środę o 12.

Jak powiedziała, weźmie w nim udział „bardzo szerokoreprezentowana administracja rządowa na poziomie ministrów, sekretarzy bądźpodsekretarzy stanu”. Chodzi, jak wyjaśniła, o MinisterstwoInfrastruktury, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Cyfryzacji, MinisterstwoPrzedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Sprawiedliwości, MinisterstwoSpraw Wewnętrznych i Administracji oraz podległe służby: straże, policja,Inspekcja Transportu Drogowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Emilewicz podkreśliła, że zgodnie z obietnicą przedstawiłapostulaty środowiska taksówkarskiego na wtorkowym posiedzeniu rządu. „RadaMinistrów nie podjęła żadnej decyzji” – poinformowała.

Szefowa MPiT pytana o możliwość zablokowania aplikacji Uberodpowiedziała: „Nie oceniałam tej sytuacji, będziemy jutro rozmawiać naRadzie Dialogu Społecznego. Wielokrotnie mówiłam środowiskom taksówkarskim, żewprowadzenie tego typu regulacji jest co najmniej trudne, wątpliwe, jeśli nieniemożliwe” – podkreśliła. I dodała: „zaczynamy jutro rozmowę zczystą kartą o godzinie 12., traktując uczciwie i po partnersku środowiskotaksówkarskie. (…) Będziemy mówić o wszystkich postulatach” – wyjaśniła.

Obecny na wtorkowej konferencji wiceminister infrastrukturyRafał Weber odniósł się do projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.”Dzisiaj padło jasne stwierdzenie. Ta ustawa, która jest przygotowana,która przeszła prace rządu, jest bardzo potrzebna. W naszej ocenie jest toustawa, która likwiduje szarą strefę, która wzmacnia bezpieczeństwo pasażerów,czyli bezpieczeństwo przewozu osób, ale też pozwala na korzystanie znowoczesnych technologii” – stwierdził wiceminister.

W poniedziałek od ok. 10 do godz. 18 trwał protesttaksówkarzy pod hasłem „STOP nielegalnym przewozom”. Protestującyrozpoczęli manifestację przed halą Torwar, skąd przeszli pod KPRM, a potem podAmbasadę USA i MPiT.

Powodem ogólnopolskiego protestu organizowanego przezzwiązki zrzeszające taksówkarzy zawodowych są zamiary rządu, który planujezalegalizować i uregulować ustawą działalność pośredników, takich jak Uber czyBolt. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy pośrednicy przewozówdziałający za pomocą aplikacji mobilnych będą mogli w Polsce działać legalnie,ale będą ograniczały ich dodatkowe przepisy. Taksówkarze sprzeciwiają sięlegalizacji pośredników, żądają wycofania się z tych planów oraz ograniczeniadziałalności przewoźników korzystających z technologii mobilnych.

Według ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka,proponowane przez rząd rozwiązania rzeczywiście dopuszczają do realizowaniaprzewozów taksówkowych osoby i firmy, które korzystają z aplikacji mobilnych,ale z drugiej strony zapewniają uczciwą konkurencję na tym rynku i likwidująszarą strefę.


Komentarze