TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Taborowy numer symbolem Wrocławia
MPK WROCŁAW - Opublikowano: 27.09.2014 12:29:15
Taborowy numer symbolem Wrocławia
 Już niedługo na wrocławskie ulice wyruszą tramwaje i autobusy, na których widoczne będą nowe oznaczenia. Okazuje się, że zakręcona „dwójka”znana z taboru MPK Wrocław to dobro kulturowe miasta, które trzeba ochronić. Ponad rok temu grupa miejskich typoaktywistów (aktywistów zajmujących się liternictwem) zainteresowała się historią cyfr wykorzystywanych w numeracji wrocławskich tramwajów i autobusów. –„Nie sądziliśmy, że cyfry, które służą nam do inwentaryzacji pojazdów mogą skrywać za sobą tak pasjonującą historię”–mówi Agnieszka Korzeniowska, rzecznik prasowy MPK. A okazało się to podczas warsztatów w galerii Dizajn BWA Wrocław, których inspiratorem był Marian Misiak, projektant graficzny i typograf.–Podczas warsztatów przyglądaliśmy się temu, jak powstają cyfry taborowe, prześledziliśmy materiały historyczne na przestrzeni dziesiątek lat, by dowiedzieć się, jak się one zmieniały –relacjonuje Misiak. –Co zaskakujące, okazało się, iż od początku istnienia transportu publicznego we Wrocławiu, pomimo zmian politycznych, ludnościowych, technologicznych obraz opisywanych cyfr nie zmienił się. Stał się niesamowicie konsekwentnym i stałym elementem wizualnym MPK. A charakterystyczna wrocławska „dwójka”jest jednym z symboli naszego miasta. Podczas warsztatów artyści poprawili mankamenty, które wynikały ze zmieniających się technologii powielania cyfr taborowych, co mogło przyczynić się do utraty jakości ich charakteru. Wszystko zostało opisane i zdigitalizowane, a MPK zdecydowało oficjalnie objąć ochroną swoje cyfry. Katalog z opisem cyfr trafił do obowiązującego w spółce systemu oznakowania taboru. Działania artystów zostały wykonane pro publico bono - przy współpracy i pomocy galerii Dizajn BWA Wrocław oraz pracowników MPK. To pierwsza tego typu współpraca pomiędzy miejskimi instytucjami a miejskimi aktywistami. Efektami ich działań zainteresowały się liczne organizacja w całej Polsce. Wrocławski typoaktywizm prezentowany był m.in. na Gdynia Design Days. –„Teraz nastał czas, by od teorii, analizy i publikacji, przejść do realnego wdrożenia. W ciągu najbliższego czasu, w ramach wymiany cyfr taborowych, które uległy zniszczeniu, MPK wprowadzi nowe oznaczenia –zapewnia Korzeniowska. W codziennej miejskiej podróży warto więc przyjrzeć się tym małym żółtym znakom, które widoczne są na każdym tramwaju i autobusie i towarzyszą mieszkańcom miasta od czasów kiedy metropolia stworzyła transport publiczny.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Wrocław
Wrocław
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....