TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Szynowa przyszłość Bydgoszczy za 0,5 mld zł
BYDGOSZCZ.PL TransInfo - Opublikowano: 03.11.2016 19:36:51
Bydgoszcz zmienia zapisy w przetargu na tramwaje

Na co Bydgoszcz przeznaczy blisko pół miliarda złotych z funduszy unijnych ?


Najwięcej środków na transport szynowy Bydgoszcz ma zagwarantowane dzięki wynegocjowanemu w 2014 roku kontraktowi terytorialnemu. Za priorytetowe inwestycje, które otrzymają wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko uznane zostały  torowiska na ul. Kujawskiej, nowy most przez Brdę,  modernizacja ul. Chodkiewicza oraz ul. Toruńskiej na odcinku od zajezdni do pętli Stomil. Ich łączna wartość to ponad 425  mln zł.

Z kolei w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych wsparcie zapewnione maja projekty związane z przebudową pętli na Kapuściskach oraz torowiska od ul. Ustronie przez Babią Wieś do ronda Toruńskiego. Koszt tych dwóch zadań szacowany jest na ponad 12 mln zł.

- W ostatnich latach na rozwój komunikacji tramwajowej  przeznaczyliśmy pół miliarda złotych -  podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Dzięki tym pieniądzom od 2012 roku możemy dojechać tramwajem do zmodernizowanego  dworca głównego, a z początkiem tego  roku Fordon zyskał  szybkie i bezpośrednie połączenie z centrum. W ciągu najbliższych 4 lat na transport szynowy wydamy kolejne pół miliarda złotych.  Nowe  inwestycje połączyliśmy  z dalszą  wymianą taboru. Z wykorzystaniem  dofinansowania unijnego  zamówiliśmy już 18 pojazdów. Zależy nam jednak na wymianie większej części tramwajów na nowoczesne składy niskopodłogowe i analizujemy  optymalny sposób sfinansowania tego przedsięwzięcia - mówi Bruski.

Najważniejszą inwestycją będzie budowa torowiska na Kujawskiej od Zbożowego Rynku do ronda Kujawskiego. Inwestycja będzie obejmowała między innymi dobudowanie drugiej jezdni na Kujawskiej oraz rozbudowę chodników, budowę ścieżek rowerowych, nowych przystanków i oświetlenia. Warto podkreślić, że nowe rondo będzie obniżone w stosunku do obecnego poziomu o ponad 2 metry. Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku. Po wybudowaniu nowego połączenia powstanie wygodne połączenie szynowe centrum z osiedlami tak zwanego górnego tarasu (Wzgórze Wolności, Wyżyny i  Kapuściska). To zadanie zostanie  połączone również z rozbudową węzła tramwajowego Szarych Szeregów i pętli przy ul. Magnuszewskiej na osiedlu Wyżyny. Szacowana wartość przedsięwzięcia połączona z zakupem 15 nowoczesnych pojazdów to 276 mln zł.

Kolejny projekt to budowa połączenia tramwajowego pomiędzy ulica Toruńską i Fordońską. Zakończyły się już konsultacje społeczne  towarzyszące temu zadaniu. Większość osób wskazało na wariant zakładający budowę nowego torowiska w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. Realizacja tej inwestycji pozwoli odciążyć sąsiedni Most Pomorski oraz skróci czas przejazdu pomiędzy Fordonem i osiedlami górnego tarasu. Obecnie zaczęły się prace nad projektem. Przetarg na prace budowlane będziemy mogli ogłosić na przełomie 2017 i 2018 roku.  Wartość tej inwestycji szacowana jest na 80 mln zł.

Kończy się też warta ponad 21 mln zł inwestycja na ul. Chodkiewicza. Obejmowała ona modernizację jezdni, wymianę torowiska wraz z podbudową, wytyczenie drogi rowerowej i przebudowę chodników. Złożony został już wniosek o dofinansowanie na kwotę 13,35 mln zł.

Kolejnym  zadaniem będzie przebudowa torowiska przy ul. Toruńskiej wraz z modernizacją pętli Stomil. Szacowany koszt tego przedsięwzięcia to 44 mln zł.

W tym roku rozpoczną się prace nad koncepcją przebudowy odcinka ul. Wojska Polskiego od ul. Baczyńskiego do pętli Kapuściska. To uzupełnienie wcześniejszych remontów prowadzonych przez ZDMiKP. Pozwoli to poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu w rejonie pętli oraz zapewni jej odpowiednią przepustowość. To zadanie jest powiązane z zakupem 3 nowych tramwajów. Przetarg na tabor do obsługi tego odcinka został połączony z zamówieniem nowych pojazdów do obsługi ul. Kujawskiej. Obecnie trwa procedura składania wniosków zainteresowanych dostawców.

Jeśli tylko pojawi się szansa na wykorzystanie dodatkowych środków Bydgoszcz będzie starała się rozszerzyć liczbę  realizowanych inwestycji. Na liście rezerwowej  Programu Infrastruktura i Środowisko  znalazły się zadania związane budową torowiska na Szwederowo i Błonie połączone z dalszymi zakupami taboru tramwajowego. Ich koszt szacowany jest na blisko 700 mln złotych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZDMiKP Bydgoszcz
UE
RPO
POIiŚ

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....