TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Szczecińska Balbina terroryzuje miejski transport
TransInfo.pl - Opublikowano: 23.09.2018 10:00:18
Szczecińska Balbina terroryzuje miejski transport ; fot. Facebook

Nie przyjeżdża tramwaj lub autobus? Każdy pomyśli, że przyczyną jest awaria lub korki. W Szczecinie może to być ... efekt Balbiny . Wracamy do tematu, o którym pisaliśmy TUTAJ

Niemal codziennie jakiś autobus lub tramwaj jest blokowany i tym samym opóźniony przez osobę – Panią Bogumiłę D. zwaną "Balbiną". Przypomnijmy, że jest to kobieta, która porusza się na czterokołowym wózku zasilanym akumulatorami (a właściwie na skuterze). Gdy przyjeżdża autobus to zaczynają się problemy. Wówczas część kierowców nie chce w ogóle wpuścić osoby poruszającej się na takim wózku, bowiem jak argumentują, w przypadku nagłego hamowania narażone jest bezpieczeństwo innych pasażerów. Niektórzy odmawiają przewozu z uwagi na to, że Pani Bogumiła nie stosuje się do poleceń kierowców i nie chce postawić wózka tyłem do jazdy w miejscu do tego przystosowanym i przypiąć go pasem. Gdy Pani Bogumiła nie zostaje wpuszczona do autobusu albo jest z niego wyproszona, to kobieta zajeżdża autobusowi drogę i blokuje jego przejazd.

Pomysły mieszkańców

Problem do tej pory nie został rozwiązany, a przypadki blokowania autobusów i tramwajów są notoryczne. Nadzór ruchu i policja są bezradne. Powtarzające się sytuacje powodują coraz większą frustrację wśród pasażerów komunikacji miejskiej. Napięcie narasta do tego stopnia, iż podczas jednej z blokad tramwaju, grupa zdenerwowanych mieszkańców otoczyła "Balbinę" wyśmiewając ją, kierując do niej wyzwiska i nagrywając filmiki, które krążą już w Internecie. Takich sytuacji jest co raz więcej i mogą doprowadzić do publicznego linczu. Innym razem gdy kobieta zablokowała autobus przy dworcu głównym, dwóch pasażerów położyło się przed nią na jezdni i … zablokowało jej przejazd. Niestety doszło również do przykrej i niebezpiecznej sytuacji. Taka miała miejsce gdy mężczyzna próbował zablokować "Balbinę". Ta w odpowiedzi potrąciła go, wskutek czego poszkodowany z urazem nogi został przewieziony do szpitala.

Mieszkańcy mają coraz więcej pomysłów jak rozwiązać ten problem. Wśród propozycji wysuwane są takie jak wyłączanie wózka, czy blokowanie przejazdu. Na portalu społecznościowym Facebook pojawiła się grupa, do której należy już kilka tysięcy użytkowników. Przekazują sobie oni informacje o wydarzeniach z udziałem "Balbiny" i dyskutują o możliwych rozwiązaniach problemu. Należy więc spodziewać się, że sytuacji kiedy pasażerowie samodzielnie reagują będzie więcej. Jednocześnie policja apeluje do mieszkańców o rozsądek i nie podejmowanie działań w stosunku do Bogumiły D.

Balbina kontra policja

Za każdym razem kiedy autobusy i tramwaje są blokowane na miejscu interweniuje policja, o ile zdąży dojechać przed odjazdem "Balbiny". Policja ma na względzie, że jest to osoba niepełnosprawna. Na początku mieszkanka Szczecina była jedynie pouczana za niewłaściwe zachowanie. To jednak nie skutkowało i funkcjonariusze zaczęli sporządzać dokumentację dającą podstawę do prowadzenia czynności wyjaśniających. Obecnie toczy się co najmniej kilka postępowań w sprawach o wykroczenie w szczecińskiej policji. Część z nich przeszło już do fazy postępowania sądowego, gdzie sąd zadecyduje o konsekwencjach zachowania Bogumiły D.

Stanowisko ZDiTM i spółek miejskich

Tymczasem, do tej pory ani organizator przewozów, ani sami przewoźnicy nie wystosowali oficjalnych komunikatów czy skuter, którym porusza się "Balbina" może być przewożony środkami komunikacji miejskiej, co prowadzi również do niejednoznacznych działań podejmowanych przez prowadzących pojazdy. Jak podaje Radio Szczecin, regulamin dotyczący przewozu m.in. osób na wózkach elektrycznych ma zostać zmieniony na październikowej sesji rady miasta.

Co dalej?

Częstotliwość "akcji" Bogumiły D. powoduje, że pasażerom puszczają nerwy. W konsekwencji coraz częściej mieszkańcy sami podejmują działania zmierzające do samodzielnego rozwiązania problemu – niekoniecznie właściwe i zasługujące na aprobatę.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
pasażer
niepełnosprawni
ZDiTM SZczecin

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....