TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Świnoujście z komunikacyjną koncepcją. Od Via Vistuli
RAPORT, ŚWINOUJŚCIE, VIA VISTULA TransInfo.pl - Opublikowano: 19.11.2019 09:30:28
Świnoujście ma komunikacyjną koncepcję. fot. raport Via Vistula

Tunel pod Świną diametralnie zmieni komunikacyjną rzeczywistość w zachodniopomorskim mieście i Świnoujście już sztukuje się na to wydarzenie.

Propozycję nowego układu komunikacyjnego "po tunelu" przygotowała krakowska firma Via Vistula Franek i Sapoń Sp. J. Jak zastrzega urząd miejski, zawarte w tej koncepcji propozycje wskazują jedynie kierunek, który zdaniem autorów tego dokumentu powinien rozważyć samorząd. To nie są jeszcze ostateczne rozwiązania.

-"Przygotowanie koncepcji było obowiązkiem samorządu, zapisanym w umowie na dofinansowanie budowy tunelu ze środków unijnych. Opracowanie wskazuje możliwe rozwiązania, które usprawnią poruszanie się po mieście - informują świnoujscy urzędnicy.

Transport zbiorowy

Jak czytamy w koncepcji Via Vistuli, transport zbiorowy oraz infrastruktura w Świnujsciu ma przed sobą następujące cele:

  • Utworzenie stanowisk odstawczych dla komunikacji regionalnej na wyspie Uznam

  • Zwiększenie częstotliwości popularnych linii

  • Obsługa linii autobusowych w Dzielnicy Nadmorskiej taborem o napędzie ekologicznym

  • Kontynuacja obecnych trendów związanych z poszerzaniem oferty w mieście

  • Wprowadzenie śluz autobusowych w sieci drogowej miasta

  • Utworzenie nowego przystanku autobusowego "Piastowska" na ul. Konstytucji 3 Maja przy skrzyżowaniu ul. Piastowskiej i Konstytucji 3 Maja

Jak informują autorzy raportu, transport zbiorowy w miastach średnich i małych z uwagi na swój charakter często pełni funkcję socjalną. Z uwagi na słabą konkurencyjność w odniesieniu do innych środków transportu takich jak samochód osobowy lub rower, ciężko jest przekonać mieszkańców do regularnego korzystania z komunikacji autobusowej w codziennych podróżach.

W przypadku Świnoujścia na zlecenie miasta w sierpniu 2018 roku powstała szczegółowa koncepcja sieci komunikacji publicznej, która w szczegółowy sposób opisuje poszczególne linie autobusowe w perspektywie najbliższych lat. Do koncepcji przedstawiono drobne korekty, w związku z rekomendacjami w zakresie stworzenia na wyspie Uznam zintegrowanego centrum transportu zbiorowego.

-"Rolą miejskiej komunikacji autobusowej w Świnoujściu powinno być zapewnienie dostępności do wszystkich rejonów miasta, połączenie z osiedlami satelickimi, jak Łunowo, czy Karsibór, a także z sąsiednimi miejscowościami jak Międzyzdroje. Autobusy miejskie będą stanowić również uzupełnienie dla kolei, która pod względem dostępności po wybudowaniu tunelu straci na atrakcyjności. Linie dowozowe powinny zapewniać dojazd do dworca kolejowego i być w pełni zintegrowane pod względem rozkładów jazdy z odjeżdżającymi pociągami. Należy dążyć do co najmniej utrzymania obecnego poziomu wykorzystania transportu zbiorowego w podróżach codziennych (wg badań z 2016r. jest to około 4%) - podkreślają autorzy raportu.

Parking odstawczy

W wyniku otwarcia tunelu, z uwagi na możliwość kursowania autobusów komunikacji regionalnej oraz krajowej na wyspę Uznam, należy przyjąć, iż zdecydowana większość przewoźników zdecyduje się na dowożenie pasażerów na wyspę Uznam. Aby uniknąć sytuacji samoistnego stworzenia się chaotycznego systemu komunikacji autobusowej rekomenduje się umożliwienie parkowania autokarów dalekobieżnych na parkingu przy ul. 11 Listopada i Legionów.

Kursujące pojazdy po wjeździe na wyspę z tunelu powinny w najmniejszym stopniu obciążać sieć drogową centrum i przystanki komunikacji miejskiej, dlatego Via Visutula proponuje:

  • proponuje się utworzenie stanowisk odstawczych dla autokarów dalekobieżnych przy przystanku kolei UBB zlokalizowanym przy ul. 11 Listopada/Legionów

  • kierowanie autokarów ulicami Nowokarsiborską, Grunwaldzką, 11 Listopada na parking przy kolei UBB.

Czas na konsultacje

Bez względu na to, który z zaproponowanych wariantów i w jakiej ostatecznej formie zostanie po konsultacjach z mieszkańcami przyjęty, nie oznacza to że będzie natychmiast zrealizowany. Jego wprowadzanie – co zrozumiałe - będzie trwało kilka, a nawet kilkanaście lat. Nie będą to również rozwiązania komunikacyjne, których w trakcie czy już po wprowadzeniu w życie, nie będzie można zmienić, ulepszyć. Niewykluczone przecież, że w trakcie użytkowania, okaże się że coś można poprawić.

13 listopada po raz pierwszy miała miejsce prezentacja projektu dla mieszkańców Świnoujścia.

Dodatkowo TUTAJ znajduje się pełna wersja raportu.

Opinie, propozycje dt. przestawionej koncepcji można kierować na adres e-mail: wim@um.swinoujscie.pl w temacie: KSZR.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....