TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Starosta Tatrzański walczy o Polskie Koleje Linowe
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 03.02.2016 19:22:21
Starosta Tatrzański walczy o Polskie Koleje Linowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję MSW z 2015 r. dotyczącą przeniesienie majątku Polskich Kolei Linowych do zagranicznej spółki Polskie Koleje Górskie ? poinformował we wtorek PAP starosta tatrzański Piotr Bąk, który zaskarżył decyzję MSW.

Rzeczniczka Polskich Kolei Linowych Agnieszka Jabłońska-Twaróg informuje natomiast, że sąd uchylił jedynie decyzję MSW o umorzeniu postępowania wszczętego z wniosku starosty powiatu tatrzańskiego, który chciał być stroną postępowania o wydanie zezwolenia na przeniesienie majątku Polskich Kolei Linowych do spółki Polskie Koleje Górskie. MSW uznało natomiast, że starosta nie jest stroną postępowania.

Decyzja sądu nie jest prawomocna i przysługuje od niej odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Rzeczniczka PKL dodała, że władze spółki czekają na pisemne uzasadnienie wyroku WSA i po jego otrzymaniu będą mogły się do niego odnieść. ?Już dziś możemy jednak jasno powiedzieć, że sąd nie zakwestionował połączenia spółek PKL i PKG, które nastąpiło zgodnie z prawem na podstawie ostatecznego zezwolenia MSW? ? poinformowała PAP Jabłońska-Twaróg.

Według PKL spółki zostały połączone po uzyskaniu prawomocnej decyzji MSW, która została wydana po bardzo długim okresie i przedstawieniu wyczerpujących informacji, o które zwróciło się MSW. Proces połączenia został dawno zakończony i nie ma możliwości jego odwrócenia - argumentuje rzeczniczka PKL.

Starosta tatrzański zapowiedział natomiast, że przedstawi całą argumentację, która wskazuje na to, że zgoda na przejęcie gruntów przez cudzoziemską firmę nie powinna zostać udzielona. ?Mamy argumenty prawne, które mówią, że zgoda MSW została udzielona zbyt pochopnie? ? powiedział PAP Bąk.

Starosta zauważył, że grunty na których działa PKL, to w dużej mierze tereny przygraniczne. Może mieć to znaczenie w kwestii obronności i bezpieczeństwa państwa, gdyż na tych terenach znajdują się ważne dla obronności kraju instalacje. Według niego jeżeli sąd uzna, że umowa sprzedaży PKL odbyła się na zasadach niezgodnych z prawem, to tę umowę będzie można rozwiązać.

?Pewnie w konsekwencji będą roszczenia odszkodowawcze, ale o tym ewentualnie zdecydują sądy? ? dodał starosta.

Do Polskich Kolei Linowych (PKL) należy m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch. Powrót kolejek linowych w ?polskie ręce? zapowiadało PiS podczas kampanii wyborczej. Mówił też o tym prezydent Andrzej Duda.

W styczniu 2015 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało zgodę na przeniesienie majątku PKL do spółki powołanej przez podhalańskie spółki PKG. Spółka PKG, która w 2013 r. kupiła PKL za 215 mln zł, jest bezpośrednio kontrolowana przez spółkę Altura z siedzibą w Luksemburgu, dlatego na formalne przejęcie nieruchomości znajdujących się pod infrastrukturą kolejek, wymagana była zgoda MSW.

Sprzedaż należących do PKP kolejek linowych budziła wiele kontrowersji. Na sprzedaż PKL wyraził zgodę UOKiK. Sprawę prywatyzacji PKL badała też prokuratura, ale nie dopatrzyła się znamion przestępstwa. Oprócz kolei linowej na Kasprowy Wierch i kolei krzesełkowych w Dolinach Gąsienicowej i Goryczkowej, do PKL należą kolej na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKL
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....