TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Stacja Biblioteka. W Rudzie Śląskiej
TransInfo.pl - Opublikowano: 18.12.2018 13:00:48
Stacja Biblioteka. W Rudzie Śląskiej

Zakończyła się rewitalizacja zabytkowego dworca w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Obiekt służy już podróżnym. Jego duża część zamieni się na główną siedzibę miejskiej biblioteki.

Zrewitalizowany dworzec składa się z ogrzewanej hali dla podróżnych i parkingu na kilkadziesiąt aut, który będzie otwarty w tym tygodniu. Budynek, obok dotychczasowej, tradycyjnej funkcji, zyskał też nowe przeznaczenie. Pomieści się w nim bowiem także główna siedziba miejskiej biblioteki. Trwają przygotowania do zorganizowania przetargu związanego z jej wyposażeniem. Na wart ponad 8 mln zł projekt "Stacja Biblioteka" miasto pozyskało 95 proc. unijnego dofinansowania.

- Zakończyliśmy prace budowlane i przystępujemy do II etapu, czyli wyposażenia biblioteki. Najważniejsze jest to, że uratowaliśmy zabytkowy obiekt – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent miasta Ruda Śląska. - Przejmując budynek dworca wiedzieliśmy, że nie wystarczy jego wyremontowanie, ale kluczowy będzie pomysł na takie wykorzystanie obiektu, aby to miejsce "żyło" – dodaje Grażyna Dziedzic.

Funkcja biblioteki

Kompleksowa rewitalizacja dworca polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię. Ponadto powstała sala animacyjna, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji.


W budynku są też pomieszczenia dla pracowników biblioteki. - Została odrestaurowana zabytkowa klatka schodowa, nitowane słupy żeliwne i ornamenty na sufitach – wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. - Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w nowoczesne instalacje. Tak jak za dawnych lat w budynku będzie działać kawiarenka. To, co było przez kilkadziesiąt lat zakryte ścianami – nawy oraz historyczna konstrukcja kratowa - zostało odsłonięte i teraz jest widoczne dzięki zamontowaniu przeszklonych przepierzeń.

Wyjść na zewnętrz

Obok funkcji biblioteki obiekt zachował funkcję pasażerską. Będzie głównym punktem centrum przesiadkowego w dzielnicy Chebzie.

– Zainstalowaliśmy tam ogrzewanie podłogowe, będą ławki dla podróżnych, dzięki czemu będą oni mogli poczekać na odjazd pociągu w komfortowych warunkach. Za budynkiem wybudowano nowy parking na kilkadziesiąt miejsc, z którego już od przyszłego tygodnia można będzie korzystać – wyjaśnia Piotr Janik.

Niewątpliwie jedną z atrakcji odnowionego gmachu dworca będzie "bibliogród".

– To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy korzystając z biblioteki będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku – informuje Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Otwarcie nowej biblioteki planowane jest na przełomie I i II kwartału przyszłego roku. – Biblioteka zostanie wyposażona w oryginalny sprzęt biblioteczny. Znajdzie się tu wypożyczalnia ogólna wraz z mediateką, wypożyczalnia historyczna, kawiarnia/czytelnia oraz galeria Fermata Godula – mówi Krystian Gałuszka.

Koszt rewitalizacji dworca to ponad 8 mln zł. Miasto pozyskało na jego odrestaurowanie 95 proc. dotacji. Środki zostały przyznane w ramach konkursu z działania "Rewitalizacja obszarów zdegradowanych" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Rewitalizacja dworca w Chebziu jest możliwa dzięki wykupieniu obiektu przez miasto od PKP. Transakcja miała miejsce w ostatnich dniach 2016 r. i kosztowała rudzki samorząd blisko 1 mln zł. Zespół stacyjny w Chebziu został wybudowany pod koniec XIX wieku. Na planach z 1901 roku widnieje już ukształtowany zespół zabudowań, w skład którego wchodzą: budynek główny, poczta, administracja, warsztat i zabudowania peronu Chebzie-Wirek. W latach 1900 - 1902, a następnie 1902 - 1906 nastąpiła dalsza rozbudowa i przebudowa dworca. Najbardziej charakterystycznym elementem zabudowań stacyjnych w Chebziu jest budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie pseudomuru pruskiego, założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Ruda Śląska
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....