TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Sprint przyspieszy opolskie autobusy. Dzięki ITS
TransInfo.pl - Opublikowano: 15.01.2020 12:30:04
Sprint przyspieszy opolskie autobusy. Dzięki ITS; fot. UM Opole

10 stycznia władze Opola i przedstawiciele firmy Sprint, podpisali umowę na budowę Inteligentnego Systemu Transportu (ITS). Na jego zrealizowanie przeznaczone zostanie ok. 37,8 mln złotych.

Zakończenie prac zaplanowano na ostatni kwartał 2021 roku. Opole otrzymało na tę inwestycję dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Podstawą systemu ITS będą urządzenia monitorujące natężenie ruchu na 49 najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w całym mieście. Na podstawie pomiarów system będzie w stanie określić gdzie tworzą się korki i tak regulować cyklami świateł na innych skrzyżowaniach, aby rozładowywać zatory i usprawniać komunikację.

Waldemar Matukiewicz, wiceprezes firmy Sprint zaznaczył, że dzisiaj trudno dokładnie określić o ile minut system usprawni ruch w śródmieściu, natomiast na podstawie ITS który wdrożono już w Chorzowie, czy Bielsku-Białej to w tych miastach czas przejazdu skrócił się od kilkunastu to kilkudziesięciu procent.

- Priorytet będą miały na przykład autobusy. Gdy zbliżą się do skrzyżowania, wówczas włączy się dla nich zielone światło. Podobne urządzenia będą montowane również w karetkach czy radiowozach - podkreślił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Inne zadania

W ramach opolskiego ITS-u powstanie system rozpoznawania tablic rejestracyjnych samochodów, który pozwoli weryfikować czas przejazdu przez miasto. Wówczas będziemy wiedzieli, które ulice są zakorkowane, po to żeby wybrać alternatywną trasę przejazdu.

Do tego inwestycja obejmie też m.in. system informacji parkingowej o wolnych miejscach i naprowadzania na nie kierowców, w czym pomoże specjalnie utworzona aplikacja mobilna. W strategicznych miejscach zostaną zamontowane elektroniczne tablice zmiennej treści informujące o optymalnych trasach przejazdu, stacje meteorologiczne mierzące też poziom hałasu i zanieczyszczeń oraz kamery monitorujące przejazdy samochodów. Do nagrań z monitoringu dostęp będzie miała policja oraz straż miejska. Wszystko będzie podpięte do Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym, które będzie się mieścić w Parku Naukowo-Technologicznym.

Od podpisania umowy firma Sprint ma 8 miesięcy na wykonanie projektu, natomiast prace związane z położeniem 20 kilometrów światłowodu, montażem kamer, tablic informacyjnych na głównych skrzyżowaniach, mają się zakończyć w październiku 2021 roku.

Na zdjęciach od lewej: Waldemar Matukiewicz - Wiceprezes Zarządu Sprint S.A., Arkadiusz Wiśniewski - Prezydent Miasta Opola, Renata Ćwirzeń-Szymańska - Skarbnik Miasta Opola, Małgorzata Stelnicka - Wiceprezydent Miasta Opola, Teresa Sobel-Wiej - Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
ITS
Opole
Sprint

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....