Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Specustawa o CPK podpisana przez prezydenta

infotrans
02.06.2018 16:16
0 Komentarzy

Prezydent AndrzejDuda podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym – poinformowała wsobotę Kancelaria Prezydenta. Nowe lotnisko ma docelowo obsługiwać nawet 100mln pasażerów rocznie i być gotowe w 2027 r.

Specustawa określa m.in. zasady i warunki przygotowania,finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy CPK oraz infrastrukturymu towarzyszącej. W tym również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydaniadecyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwychw tych sprawach.

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma byćjednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jegolokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Popierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, adocelowo nawet ok. 100 mln. Ma on powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przezkolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 r.

Specustawa nie rozstrzyga tego, gdzie powstanie nowelotnisko. Rząd w rozporządzeniu określić ma maksymalny teren, na którym mająbyć prowadzone inwestycje.

Ustawa składa się z dwóch części: prawnego umocowaniapełnomocnika rządu ds. CPK oraz spółki celowej, której zadaniem będzie budowaportu; druga część poświęcona jest procesowi inwestycyjnemu. Projekt zakłada,że do Centralnego Portu Komunikacyjnego, będzie można dojechać z największychpolskich miast (z wyłączeniem Szczecina) w czasie 2-2,5 godziny,

Teren inwestycji, wyznaczony przez doradcę technicznegoobejmujący łącznie 66,2 km kwadratowych przeznaczonych pod budowę CentralnegoPortu Komunikacyjnego, znajduje się na obszarze gmin: Baranów (pow. grodziski),Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki ( pow. żyrardowski).

Mieszkańcy tamtejszych okolic obawiający się o swąprzyszłość podczas spotkania z pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego PortuKomunikacyjnego Mikołajem Wildem, pod koniec maja dopytywali m.in. o wykupziemi, ceny gruntu, odszkodowanie, gwarancję pieniędzy na koncie, prowadzeniedziałalności rolniczej. Mówili, że będą zmuszeni do sprzedaży swoichnieruchomości. Jeszcze w kwietniu Rada Gminy Baranów podjęła uchwałę oreferendum ws. CPK. Termin jego przeprowadzenia został wyznaczony na 17czerwca.

Wild zapewniał mieszkańców, że nieruchomości potrzebne podbudowę CPK nie będą wyceniane według wartości gruntów rolnych; zostaniewypłacona „godziwa cena” bądź będzie możliwość kontynuowaniadziałalności rolniczej w nowej lokalizacji. Wild przekazał, że cały procesinwestycyjny będzie miał trzy etapy.

Etap I – 2018 – to przygotowanie obszaru inwestycji -wskazanie maksymalnego obszaru, jaki będzie mógł zająć CPK. Tutaj mają nastąpićkonsultacje społeczne, publikacja raportu. Inwestor rozpoczyna półtorarocznenegocjacje z mieszkańcami obszaru inwestycji. Etap II – 2019 – to rezerwacjaobszaru inwestycji – oficjalne wyznaczenie docelowego obszaru i rezerwacjaterenu dla dwóch wariantów lokalizacji CPK. W tym etapie zakończone zostanąnegocjacje z mieszkańcami do końca 2019 roku. Etap III – 2020 r. – to decyzjalokalizacyjna, czyli wskazanie ostatecznej lokalizacji CPK, grunty stają sięwłasnością Skarbu Państwa.


Komentarze