TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Sosnowiec pyta mieszkańców o transport
PAP - Opublikowano: 01.10.2015 22:02:36
Sosnowiec pyta mieszkańców o transport

Samorząd Sosnowca rozpoczął w środę wysyłkę do mieszkańców 90 tys. ankiet z pytaniem o dużą inwestycję tramwajową. Władze pytają, czy powinny przedłużyć linię nr 15 do dzielnic Zagórze i Dańdówka - przy zaangażowaniu ok. 70 mln zł miejskich środków.

Przedłużenie linii nr 15 w Sosnowcu byłoby największym przedsięwzięciem przygotowywanego przez należącą do 12 miast regionu spółkę Tramwaje Śląskie nowego unijnego projektu inwestycyjnego. Ramy tego szacowanego na ok. 880 mln zł projektu trafiły już do resortu infrastruktury i rozwoju. Przewidywane dofinansowanie z UE ma sięgnąć 63 proc.

W ostatnich dniach Tramwaje Śląskie informowały, że oczekują od miast ostatecznych decyzji w sprawie poszczególnych planów inwestycyjnych. ?Gdy będziemy mieli dopięte wszystkie zadania, będziemy mogli zgłaszać projekt do realizacji? - wyjaśniał PAP rzecznik Tramwajów Śląskich Andrzej Zowada.

Tramwaje Śląskie dowiedziały się już m.in., że Bytom zrezygnował z rozważanej wcześniej budowy nowej linii do dzielnicy Miechowice. Wątpliwości pojawiły się też w Sosnowcu, gdzie miałoby powstać największe nowe przedsięwzięcie - przedłużenie trasy linii nr 15, która obecnie dociera do skraju dzielnicy Zagórze.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z tym miastem Tramwaje Śląskie mają już projekt przedłużenia ?15? do tzw. Placu Papieskiego, pracują też nad dalszym przebiegiem trasy do tzw. trójkąta w dzielnicy Dańdówka. Przedsięwzięcie zakładające budowę m.in. 10,2 km nowych pojedynczych torowisk oszacowano na 190 mln zł, przy wkładzie własnym miasta 70 mln zł.

Pytanie czy Sosnowiec powinien realizować tę inwestycję znalazło się na ulotce, jaką - według rzecznika tamtejszego magistratu Rafała Łysego ? samorząd rozpoczął w środę rozsyłać do wszystkich 90 tys. gospodarstw domowych na terenie miasta. Na ulotkach znajduje się m.in. list do mieszkańców prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.

Chęciński wskazuje m.in., że choć zasadność planowanej równolegle - też przy wsparciu nowych środków unijnych - modernizacji odcinków istniejącej sieci tramwajowej w ul. Będzińskiej, Żeromskiego, Piłsudskiego i Wojska Polskiego (linie 21,26 i 27) nie budzi wątpliwości, pojawiają się one w przypadku przedłużenia linii tramwajowej nr 15 przez Zagórze do Dańdówki.

Chęciński opisuje zakres planów ? przebieg nowej linii, przebudowę ulic i innej infrastruktury. Wskazuje, że pojawiają się głosy ?wyrażające wątpliwości co do sensu przedłużenia linii nr 15?. ?Podkreśla się, że z linii tej mało kto korzysta i czas podróży poprawi się nieznacznie. Podnosi się również argument, że lepiej inwestować w przyspieszone autobusy (...), stanowiące o wiele lepszy wybór dla chcących dojechać do centrum Sosnowca lub Katowic? - pisze prezydent.

?Z drugiej strony zwolennicy inwestycji argumentują, że transport szynowy to przyszłość komunikacji publicznej każdego miasta i na dodatek jest on ekologiczny (?), a Sosnowiec nie może sobie pozwolić na rezygnację z szansy rozbudowy linii tramwajowej, gdyż region nie posiada alternatywnego środka transportu szynowego w postaci metra czy kolei podmiejskiej? - przyznaje Chęciński.

?Ponieważ trudno jednoznacznie wskazać liczbę zwolenników czy przeciwników przeprowadzenia tej inwestycji, a miasto miałoby ją współfinansować, wydając aż 70 mln zł z własnych środków (?), jako samorząd sosnowiecki postanowiliśmy się zwrócić do państwa z prośbą o wyrażenie opinii w tej sprawie poprzez szerokie konsultacje społeczne? - wyjaśnia mieszkańcom prezydent.

Opinię można wyrazić wpisując na odwrocie ulotki swoje dane, zaznaczając czy jest się za tramwajową inwestycją, czy też nie, i dostarczając tak wypełnioną ulotkę przed 9 października do jednego z 16 wskazanych punktów konsultacyjnych w Sosnowcu (lub przesyłając na podany adres jej skan). Na jednej ulotce wypowiedzieć się może czterech pełnoletnich mieszkańców miasta. Wszystkie ulotki mają zostać rozesłane do poniedziałku.

Pytając o inwestycję tramwajową władze Sosnowca zachęcają jednocześnie do głosowania w drugiej edycji tamtejszego budżetu obywatelskiego. Głosowanie to będzie odbywało się w tych samych wymienionych punktach konsultacyjnych od 2 do 9 października lub na stronie konsultacje.sosnowiec.pl.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Sosnowiec
konsultacje społeczne

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....