TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Sosnowiec puści buspas przez Zagórze. Dla … bezpieczeństwa
InfoBus.pl - Opublikowano: 05.05.2020 13:00:38
Sosnowiec puści buspas przez Zagórze. Dla … bezpieczeństwa; fot. UM Sosnowiec

Samorząd Sosnowca wytyczy tzw. buspasy wzdłuż ul. Braci Mieroszewskich, czyli głównej dwupasowej arterii przecinającej największe osiedle tego miasta, Zagórze.

Miasto argumentuje to potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa pieszych - taki skutek buspas odniósł bowiem w centrum.

Buspas w kilka dni

Jak poinformował w poniedziałek, 4 maja rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, wprowadzanie nowej organizacji ruchu na ul. Braci Mieroszewskich, a także na części będącej jej przedłużeniem ul. 11 Listopada, potrwa co najmniej kilka dni roboczych.

Przedstawiciel miasta zaznaczył, że tylko w dwóch poprzednich latach, na obu tych arteriach doszło do 34 wypadków (w tym 12 potrąceń), w których rannych zostało 35 osób.

-"Doliczając do tego kolizje i groźne zdarzenia otrzymujemy bardzo smutny obraz tych ulic. Mimo wielu policyjnych kontroli kierowcy nie respektują ograniczeń prędkości, co oprócz wyprzedzania na przejściach dla pieszych, jest najgroźniejszym powodem wypadków na tych ulicach" - zastrzegł Łysy.

Podkreślił, że poważnych zmian prowadzących do poprawy bezpieczeństwa oczekują mieszkańcy Zagórza - najludniejszej dzielnicy Sosnowca. Ulicami Braci Mieroszewskich i 11 Listopada codziennie przejeżdżają liczni kierowcy. Prosta, dwupasowa droga skutkuje tym, że wielu z nich rozwija prędkości znacznie przekraczające 50km/h.

-"Liczba zdarzeń, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych jest ogromna. Dlatego na tych zagórskich ulicach zostanie wprowadzone sprawdzone w centrum miasta rozwiązanie, czyli buspas poprawiający komfort podróżowania komunikacją publiczną, a zarazem przyczyniający się do ograniczenia prędkości samochodów osobowych" - wyjaśnił Łysy.

Czas na statystyki

Miejscowi samorządowcy odwołują się do statystyk dotyczących odcinka, wzdłuż którego powstał pierwszy buspas w mieście: ul. 3 Maja w ścisłym centrum. Przed przebudową tego miejsca, w 2016 r. doszło tam do 3 potrąceń pieszych, w tym jednego śmiertelnego. Po zakończeniu prac i wprowadzeniu buspasa, w 2019 r. nie odnotowano żadnego wypadku z udziałem pieszego.

"Wszystko dlatego, że spadła prędkość z jaką kierowcy w tej chwili przejeżdżają przez ul. 3 Maja" - ocenił Łysy. Jak zapowiedział, buspas wzdłuż ul. Braci Mieroszewskich będzie obowiązywał w godzinach od 5. do 23. od skrzyżowania ul. 11 Listopada i Hubala Dobrzańskiego do wysokości stacji benzynowej niedaleko granicy z Dąbrową Górniczą.

Wzorem rozwiązań zastosowanych w centrum miasta, buspas nie będzie obowiązywał przed skrzyżowaniami. Oprócz komunikacji publicznej będą po nim mogły jeździć taksówki.

Co dalej?

Miasto zapowiada, że wprowadzana organizacja ruchu na ul. Braci Mieroszewskich oraz ul. 11 Listopada nie jest ostateczna - jeżeli nie poskutkuje poprawą bezpieczeństwa kierowców i pieszych, poszukiwane mają być inne rozwiązania.

Nowe buspasy i zwężenia to nie jedyna zmiana komunikacyjna w obrębie sosnowieckiego Zagórza. 28 kwietnia br. samorządowa spółka Tramwaje Śląskie podpisała umowę na budowę liczącej blisko 4 km trasy, będącej przedłużeniem obecnej linii nr 15 i okrążającej znaczną część tego osiedla.

W ciągu kolejnych 33 miesięcy powstać ma trasa biegnąca od dotychczasowej pętli przez dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Braci Mieroszewskich. Przetnie ona al. Wolności i ul. ks. Blachnickiego, a dalej pobiegnie wzdłuż ul. Białostockiej, aby później skręcić w prawo i biegnąc obok al. Paderewskiego, dotrzeć do ul. Rydza-Śmigłego. Pętla planowana jest na rondzie Jana Pawła II, rozdzielającym ul. Braci Mieroszewskich i ul. 11 Listopada.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
buspas
bezpieczeństwo
Sosnowiec

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....