TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Śląscy politycy PO o ustawie metropolitalnej
PAP kon/ par/ tl/ PAP - Opublikowano: 06.04.2017 11:07:46 1 komentarz
Śląscy politycy PO o ustawie metropolitalnej (foto: KŚ)

Już dziś trzeba myśleć o poszerzaniu kompetencji metropolii, tak by stała się w przyszłości jednym organizmem ? oceniają politycy PO ze Śląska. We wtorek po południu prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach ustawę o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego. Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów, metropolia w woj. śląskim powinna powstać 1 lipca, a zacząć działać 1 stycznia 2018 r.

Poseł PO Marek Wójcik wyraził podczas wtorkowej konferencji prasowej zadowolenie, że proces legislacyjny związany z ustawą metropolitalną dobiega końca.

"Przypomnijmy, że ustawa metropolitalna, którą dziś podpisze pan prezydent jest oparta o rozwiązania wypracowane jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. Przypomnijmy również, że pan prezydent Andrzej Duda już raz podpisywał ustawę metropolitalną, stało się to jesienią 2015 r., wtedy to była ustawa wypracowana przez Sejm poprzedniej kadencji. Podpisanie nastąpiło w zaciszu Pałacu Prezydenckiego, bez takiej uroczystości jak dzisiaj" - zauważył.

Wójcik przypomniał, że najbliższe tygodnie będą okresem intensywnej pracy samorządowców ? chodzi o przygotowanie wniosku o utworzenie związku metropolitalnego i konsultacje społeczne. Politycy PO zadeklarowali, że będą angażować się w te działania.

Wójcik wskazał, że ustawa daje dodatkowe pieniądze i narzędzia, które mają umożliwić rozwój aglomeracji, ale potrzebna jest też wizja przyszłej metropolii. Zaapelował do prezydentów miast, by ją przedstawili. Poseł przypomniał, że szczególna odpowiedzialność spoczywa na prezydencie Katowic, na którego ustawa nakłada obowiązki organizacyjne.

"Uważamy, że jak najszybciej powinien przedstawić mieszkańcom aglomeracji to, czym metropolia będzie się zajmowała w następnych latach, w jaki sposób mieszkańcy aglomeracji będą mogli skorzystać z tego, że powstałą metropolia ? powiedział poseł.

Także marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa z PO ocenił, że rozpoczyna się walka z czasem ? chodzi o to, by zdążyć ze wszystkimi procedurami ? tak, by związek metropolitalny zaczął działać od początku przyszłego roku. Saługa zadeklarował pomoc i podkreślił, że liczy na współpracę.

Marszałek ocenił, że podpisanie ustawy to "święto Śląska, regionu, aglomeracji śląskiej", ale też początek długiej drogi do powstania jednego "nadorganizmu" miejskiego.

"Już dziś trzeba myśleć, czym metropolia będzie za lat 10, 20, bo na tych zapisach nie powinno się skończyć. Musimy dążyć do tego, że ten miejski organizm będzie wspólnie zarządzany i będzie wyposażony w znacznie więcej kompetencji, funkcji niż to dzisiaj wynika z ustawy" - podkreślił.

"Zdajemy sobie też chyba wszyscy sprawę, że to nie będzie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, że to życie mieszkańców nie zmieni się aż tak szybko, ale to naprawdę milowy krok" - ocenił Saługa. Przypomniał, że rozmowy o metropolii w woj. śląskim trwają od ok. 10 lat.

Ocenił, że najważniejsza jest kwestia transportu i to ta sprawa powinna być uporządkowana w pierwszej kolejności, ale trzeba myśleć o poszerzaniu kompetencji metropolii. Wyraził przekonanie, że część obszarów koordynowanych dziś przez zarząd województwa, jak np. Park Śląski, powinno zostać przekazanych do metropolii. Zaznaczył, ze wymaga to porozumienia samorządowców.

Pytany o nazwę metropolii, Saługa ocenił, że powinna ona być "marketingowo spójna, łatwa". Nie chciał się odnieść do pojawiających się propozycji lokalizacji metropolii w innym mieście niż Katowice. To autonomiczna decyzja prezydentów ? mówił.

Pytany o wizytę prezydenta, marszałek odpowiedział, że to miły gest, który podkreśla wagę tego co właśnie się staje faktem . "Nam jedynie chodzi o to, żeby jedno środowisko nie zawłaszczało tego, bo to jest święto wszystkich tych, którzy od lat mówią o metropolii" - dodał Saługa.

Utworzenie ustawowego związku wykonującego część zadań publicznych samorządy przylegających do siebie miast konurbacji katowickiej postulują od lat. Argumentują, że taki związek powinien ułatwić im m.in. organizację transportu publicznego czy planowanie przestrzenne.

Przygotowana przez MSWiA ustawa o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego zastąpi dotychczasową, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Jej współautorem był poseł Wójcik. Według rządu tamta ustawa zawierała szereg wad i nie została wdrożona. Zainteresowanie metropolią tworzoną na gruncie nowego prawa zgłosiło - według samorządowców z regionu - ok. 40 miast i gmin.

Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru. (PAP)


kon/ par/


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GOP
integracja komunikacyjna
ustawa metropolitalna
  • www – 06.04.2017

    Tak ogromna metropolia nie wypali. Dla większości mieszkańców nic się nie zmieni, no z wyjątkiem podniesienia podatków. Komunikacja publiczna? Będzie taka jak jest albo gorsza. Nie da się jej pogorszyć? No to zobaczycie. Przecież jednym z celów wdrożenia ŚKUP była optymalizacja, czytaj cięcie.Oprócz nowych stanowisk pracy dla urzędników i wprowadzeniu dla ludzi starających się o jakieś zezwolenie kolejnego poziomu administracyjnego, metropolia w proponowanym kształcie mieszkańcom nic raczej nie da. No z wyjątkiem wydłużenia rozpatrywania zwykłych problemów.Papier jest tylko papierem. Najpierw ktoś powinien stworzyć strukturę organizacyjną, przetestować, a później spisać w postaci ustawy. No, ale to byłoby za trudne. Łatwiejsze jest wróżenie z fusów.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....