TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Skwer Trzech Tramwajarek, w Poznaniu upamiętniono bohaterki Czerwca '56
POZNAN.PL TransInfo.pl - Opublikowano: 26.11.2018 09:01:38
Skwer Trzech Tramwajarek, w Poznaniu upamiętniono bohaterki Czerwca (foto: UMP)

Skwer u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego nosi imię Trzech Tramwajarek - Heleny Przybyłek, Stanisławy Sobańskiej i Marii Kapturskiej. Uchwałę w tej sprawie miejscy radni podjęli pod koniec czerwca 2018 r. W piątek, bohaterki Czerwca '56 zostały uhonorowane pamiątkową tablicą.

- Ponad 60 lat temu na tym poznańskim fyrtlu wydarzyły się jedne z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego państwa. To tu poznaniacy upomnieli się o wolność i chleb. Wśród nich były trzy bohaterskie tramwajarki, które walczyły o to, co w życiu najważniejsze - o godność. Zostały brutalnie spacyfikowane. Wiemy z historii, że żadna z nich nie wróciła już do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Można powiedzieć, że umarły w kompletnym zapomnieniu. Dziś poznaniacy pamiętają o tych bohaterskich kobietach. Chciałbym serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy zaangażowali się w powstanie tego skweru - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W czwartek 28 czerwca 1956 r., gdy wskutek robotniczych wezwań do poparcia strajku stanęły tramwaje, trzy konduktorki Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przyłączyły się do protestujących robotników. Na czele marszu, śpiewając hymn narodowy i niosąc biało-czerwony sztandar, przyszły przed gmach Wojewódzkiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa przy ul. Jana Kochanowskiego.

Strzały, które padły z okien urzędu dosięgły bezbronnych kobiet. Helena Przybyłek została ranna w nogi i przewieziona do szpitala. Była tam wielokrotnie przesłuchiwana przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa. Po zwolnieniu ze szpitala nie była w stanie pracować. W ciągu trzech kolejnych lat przeszła wiele operacji, w tym amputację nogi. Przyznano jej najniższą trzecią grupę inwalidzką.

Stanisława Sobańska podczas ulicznych starć została niegroźnie ranna i po założeniu opatrunku wypisana do domu. Niedługo później została jednak aresztowana. W trakcie przesłuchań była brutalnie bita. Wskutek ciężkich obrażeń przeszła kilka operacji. Przyznano jej pierwszą grupę inwalidzką.

Maria Kapturska po strzelaninie na ul. Jana Kochanowskiego nadal brała udział w demonstracji. Aresztowano ją 1 lipca 1956 r. Była wielokrotnie przesłuchiwana, została też brutalnie pobita. Chorować zaczęła już w więzieniu, a po jego opuszczeniu przyznano jej pierwszą grupę inwalidzką.

- Pracownicy MPK byli, oprócz poznańskich robotników HCP i ZNTK, najliczniejszą grupą protestujących. Nasza firma pamięta o tych, którzy mieli odwagę upomnieć się o podstawowe prawa pracownicze, prawo do godziwego wynagrodzenia za ciężką pracę - jedno z najważniejszych praw człowieka. Dlatego poparliśmy inicjatywę, by w przestrzeni miejskiej uhonorować trzy młode tramwajarki. Myślę, że ten skwer jeszcze nie raz będzie miejscem spotkań i uroczystości pracowników MPK i mieszkańców Poznania - mówi Wojciech Tulibacki, prezes MPK.

List do zebranych napisała też jedna z najsłynniejszych walczących tramwajarek - Henryka Krzywonos, która niestety nie mogła stawić się osobiście.

- Jestem dumna, że Poznań nie zapomina i honoruje trzy bohaterki. Zawsze uważałam i uważam, że nie wolno zapominać o ludziach, którzy potrafili zachować się przyzwoicie i bohatersko w czasach, gdy prawdziwa odwaga i prawdziwy patriotyzm były w cenie - napisała Henryka Krzywonos.

W uroczystości wzięli udział siostra i córka Stanisławy Sobańskiej. Rodzina bohaterki Czerwca '56 nie kryła wzruszenia.

- W najśmielszych oczekiwaniach nie przypuszczałam, że moja mama stanie się patronką skweru, a jej nazwisko zostanie wypisane na metalowej tablicy. Nawet sobie Państwo nie wyobrażają, jakie to dla mnie wyjątkowe przeżycie - mówiła Krystyna Machnik, córka bohaterki. - Te trzy kobiety są symbolami. Zbuntowane kobiety z Czerwca 1956 roku zyskały swoją twarz i personalia. Przestaną być tłem na fotografiach Poznańskiego Czerwca. Bardzo się cieszę, że na tej pamiątkowej tablicy jest nazwisko mojej mamy. Sama jej wiele nie miałam, ale bez wahania podzielę się z nią z innymi poznaniakami.

Inicjatorami upamiętnienia bohaterek była Fundacja Kochania Poznania. Uchwałę o tym, by Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska stały się patronkami skweru, miejscy radni przyjęli jednogłośnie.Inicjatywa wpisuje się przegłosowane w ubiegłym roku stanowisko rady miasta, które zakłada, że w 100. rocznicę nadania praw wyborczych kobietom - ulice w Poznaniu będą nazywane ich imionami.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....