TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Senat przyjął ustawę o związku metropolitalnym
PAP tl/ PAP - Opublikowano: 18.03.2017 11:59:39
Senat przyjął ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim (foto: KŚ)

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę o związku metropolitalnym dla województwa śląskiego. Za było 58 senatorów, przeciw ? 22, 3 wstrzymało się od głosu.

Zabierający głos w dyskusji senatorowie byli zgodni, że takie rozwiązanie jest potrzebne aglomeracji górnośląskiej, wyrażali jednak obawy o marginalizację innych części woj. śląskiego i opowiadali się za możliwością tworzenia metropolii również w innych miejscach w Polsce.

Dyskusja rozpoczęła się w środę, kontynuowano ją po wznowieniu obrad Senatu w czwartek. Sen. Piotr Zientarski (PO) wnioskował, aby nie uchylać ustawy z 2015 r., przyjętej przez parlament poprzedniej kadencji.

To stanowisko poparł wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO). Krytykował też brak opisu w ustawie procedury ewentualnego wyjścia jednostki samorządu ze związku metropolitalnego. "To jak w Związku Radzieckim ? też można było wejść, ale wyjść już nie. Tymczasem zasadą metropolii powinna być dobrowolność" ? argumentował.

Wywodzący się z części historycznej ziemi krakowskiej należącej do woj. śląskiego senatorowie Artur Warzocha (PiS) i Ryszard Majer (PiS) wysoko ocenili ustawę. Jednocześnie wyrażali jednak obawy o zmarginalizowanie pozostałych części województwa.

"Takie policentryczne miejsce, jakim stanie się na mapie woj. śląskiego aglomeracja górnośląska przekształcona w związek metropolitalny, może (?) spowodować, że tereny przyległe, czy peryferyjne, niestety złapią zadyszkę przy dynamicznym rozwoju aglomeracji górnośląskiej. Takie obawy mieszkańcy zgłaszają mieszkańcy Częstochowy i z południa naszego województwa ? regionu bielskiego aglomeracji" ? powiedział Warzocha.

Majer wyraził obawę, że powstanie "województwo dwóch prędkości". Obaj apelowali o zrealizowanie zapowiedzi rządu na temat przygotowania korzystnych rozwiązań również dla mniejszych ośrodków miejskich.

O poparcie ustawy apelował senator z Katowic Andrzej Misiołek (PO), podkreślając, że pewnych problemów nie da się rozwiązać indywidualnie w 14 położonych tuż obok siebie miastach na prawach powiatu.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek wniósł w imieniu rządu o przyjęcie ustawy bez poprawek. W czwartkowym głosowaniu za ustawą opowiedziało się 58 senatorów: 56 z PiS i 2 z PO; przeciwko było 22 - 21 z PO i 1 niezrzeszony; od głosu wstrzymało się 3 - 2 senatorów PiS i 1 niezrzeszony.

Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych od lat postulują samorządy konurbacji katowickiej. Prace nad rządowym projektem ustawy Sejm rozpoczął 10 lutego. Za uchwaleniem ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego głosowało 9 III 432 posłów; 1 był przeciw, 6 posłów wstrzymało się od głosu.

Przygotowana przez MSWiA ustawa dla woj. śląskiego ma zastąpić obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym, którą uchyla. Ta ostatnia ustawa nie została wdrożona - rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń uznając, że ten akt ma wiele wad.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak argumentował w Sejmie, że w Polsce istnieją dwie metropolie: warszawska i śląska. Zapowiedział, że opracowane zostaną także inne rozwiązania dla pozostałych ośrodków, będących aglomeracjami.

Według ustawy, związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin woj. śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców.

Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru.

Teraz ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim trafi do prezydenta. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
metropolia
ustawa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....