Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sejm uchwalił Tarczę. MR: Lepsza niż w innych krajach

infotrans
28.03.2020 12:00
0 Komentarzy

Sejm uchwalił w sobotę, 28 marca ustawę wspierającą firmy wzwiązku z epidemią koronawirusa. Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy isamozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, przewiduje także wypłacanieświadczenia postojowego.

Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę o szczególnychrozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniemCOVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowychoraz niektórych innych ustaw.

Przed ostatecznym głosowaniem premier Mateusz Morawieckioświadczył, że liczy się każda godzina i zaapelował do marszałka Senatu, byzwołał posiedzenie izby jeszcze w sobotę. Od szybkości uchwalenia rządowejtarczy zależy, ile przedsiębiorstw będzie w stanie ocalić swój dorobek – mówiłMorawiecki. Pomoc idzie w setki miliardów złotych w realnych pieniądzach -dodał.

Główne założenia

W ustawie zawarto m.in. zwolnienie ze składek na ZUS przez 3miesiące dla pracujących w mikrofirmach zatrudniających do 9 osób, założonychprzed 1 lutego 2020, a także osób samozatrudnionych o przychodzie poniżej3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, zarejestrowanych przed 1 lutego 2020 r.

Przewiduje się także wypłacanie świadczenia postojowego wkwocie do około 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, odzieło) i samozatrudnionych, a także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników –do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienieczasu pracy – dla firm w kłopotach.

Inne proponowane zmiany to m.in. czasowe zniesienie opłatyprolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych iskładkowych (ZUS), umożliwienie odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanychna walkę z koronawirusem, umożliwienie sklepom – w niedziele objętych zakazemhandlu – przyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na półki,obniżenie o 90 proc. czynszów najemców lokali i tzw. wysp w galeriachhandlowych, dopóki obiekty te mają zakaz normalnego funkcjonowania.

Uchwalone przepisy dotyczą również przedłużenia legalnegopobytu i zezwoleń na pracę dla obcokrajowców oraz umożliwienia gminom odstąpieniaod pobierania podatku od nieruchomości od firm, które przez epidemię koronawirusautraciły płynność finansową.

Poprawki PiS

Sejm wprowadził do ustawy szereg poprawek, zgłoszonych przezPiS. Pozwalają one m.in. na wydatkowanie pieniędzy na walkę z koronawirusem zFunduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, zachowanie prawa do świadczeń zdrowotnych osobiezwolnionej na mocy specustawy z opłacania składek i rekompensowanie ich NFZ zbudżetu.

Akceptację Sejmu uzyskała poprawka Lewicy, która umożliwirządowi w rozporządzeniu przedłużenie terminu na wniesienie opłaty z tytułuużytkowania wieczystego. Zgodnie z ustawą, opłatę za 2020 rok ma się wnieść do30 czerwca 2020 roku.

Ustawa to część tzw. tarczy antykryzysowej rządu. Opiera sięona na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparciedla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dlaprzedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będązaangażowane takie instytucje jak m.in. Polski Fundusz Rozwoju i AgencjaRozwoju Przemysłu. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującąepidemią koronawirusa.

Tarcza to zestaw kilku ustawprzygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów i Ministerstwo Rodziny,Pracy i Polityki Społecznej. Według rządu jej wartość to co najmniej 10 proc.polskiego PKB. (PAP)

Polska Tarcza na tle UE

-„W tarczy antykryzysowej proponujemy znacznie więcej niżinne państwa naszego regionu i inne państwa UE w przygotowanych przez siebieplanach antykryzysowych – oceniła w piątek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz odnosząc się do pomysłu Lewicy ws. utworzeniakomitetu antyspekulacyjnego, zapewniła, że w projektach znajdują sięodpowiednie przepisy, które mają przeciwdziałać windowaniu cen towarów -zarówno tych służących ochronie osobistej jak i produktów spożywczych. Nad tymma czuwać m.in. UOKiK.

Minister podziękowała za składane uwagi do tarczy izapowiedziała, że niektóre rząd poprze.

„Dziękujemy na zwrócenie uwagi łączenia pomocy publicznejdla tych, którzy będą na mocy ustawy zwolnieni z obowiązku płacenia składek naZUS także z możliwością postojowego. Chętnie tę poprawkę przyjmiemy” -powiedziała.

Dodała, że na uwagę zasługuje też m.in. postulat, byrozszerzyć zasiłek opiekuńczy na tych objętych ubezpieczeniem rolniczym.

Emilewicz oceniła, że rozwiązania proponowane w polskiejtarczy antykryzysowej są lepsze niż te proponowane w państwach naszego regionu,czy też innych państw UE. Zastrzegła jednak by nie porównywać się do państw, któreod setek lat budowały swoje bogactwo.

Minister odnosząc się do konkretnego przykładu Węgier,wskazała, że owszem tamtejszy rząd proponuje zniesienie składek naubezpieczenia – ale tylko dla sześciu branż. „I jest to odroczenie, a nieanulacja składek na ubezpieczenia społeczne” – dodała.

Powiedziała też, że polskie rozwiązania będą wprowadzać np.gwarantowane minimalne wynagrodzenie dla pracowników, co w części państw niejest gwarantowane.

„My proponujemy znacznie więcej niż inne pakietyosłonowe, które są proponowane nie tylko w państwach naszego regionu, ale też winnych państwach członkowskich” – powiedziała.

Emilewicz zwróciła ponadto uwagę, że pakiet osłonowy będzieobejmować również osoby na umowach zleceniach, czy umowach o dzieło.

Minister poinformowała też, że trwają prace nad stworzeniempakietu ochronnego dla samorządów. (PAP)

Komentarze