TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Sąd potwierdził białostocką podwyżkę cen biletów
TransInfo.pl - Opublikowano: 18.07.2020 18:00:51
Sąd potwierdził białostocką podwyżkę cen biletów; fot. UM Białystok

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił w środę,15 lipca, skargę prokuratury na uchwałę miejskich radnych dotyczącą nowych cen biletów komunikacji miejskiej.

Zauważył, że doszło do naruszenia prawa, ale nie było na tyle istotne, by unieważnić uchwałę.

Biletowa historia

W grudniu 2019 r. Rada Miasta Białegostoku swoją uchwałą podniosła ceny biletów za przejazdy miejskimi autobusami, uchwalając też konkretny cennik.

W połowie stycznia uchwałę zaskarżyła do sądu Prokuratura Regionalna w Białymstoku; skorzystała z prawa do wnoszenia skargi przed sądami administracyjnymi po analizie aktów prawa miejscowego.

W ocenie prokuratury, Rada Miasta przekroczyła bowiem swoje kompetencje, ustalając konkretne ceny i ulgi; dlatego prokuratura chce, by sąd stwierdził nieważność tej uchwały. Uchwale zarzucono również naruszenie przepisów Konstytucji RP i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. W ocenie prokuratury, przepisy tej ustawy dają radzie kompetencję do ustalania nie konkretnej ceny biletów, ale cen maksymalnych, zaś ich "konkretyzowanie", w tym ustalanie stawek ulgowych, to kompetencja organu wykonawczego gminy (w tym przypadku prezydenta Białegostoku).

Kilka dni później, również z powodu podobnych wątpliwości prawnych, swoje postępowanie nadzorcze wszczął wojewoda podlaski.

Prezydencka korekta

Już po wszczęciu tego postępowania, rada na sesji zwołanej na wniosek prezydenta Białegostoku, przyjęła uchwałę korygując zapisy, które były kwestionowane.

Wprowadzono określenia o cenach maksymalnych, rozszerzono również podstawę prawną do uchwały. Projekt zmiany był konsultowany z prawnikami wojewody. Pod koniec stycznia postępowanie nadzorcze urzędu zostało umorzone jako bezprzedmiotowe, bo rada sama skorygowała już przepisy, uchwalając poprawione.

Prokuratura swojej skargi jednak nie wycofała; a skarga nie wstrzymała wejścia w życie uchwalonych podwyżek; obowiązują one od 1 marca.

Wyrok sądu

W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę prokuratury. "Sąd oddalił skargę uznając, że doszło do naruszenia prawa, które nie miało charakteru na tyle istotnego, żeby skutkowało koniecznością stwierdzenia nieważności tejże uchwały" - mówił sędzia Andrzej Melezini. Dodał, że prokuratura słusznie zauważa, iż w uchwale powinien znaleźć się zapis o cenach maksymalnych.

Sędzia powiedział, że uchwała funkcjonowała w obrocie prawnym 12 dni i sąd - jak mówił Melezini - "nie znalazł podstaw do negatywnej oceny wpływu kwestionowanej uchwały na jej odbiorców, czyli mieszkańców", a organ nadzorczy, czyli wojewoda, umorzył postępowanie nadzorcze w tej sprawie.

Sędzia zauważył też, że unieważnienie pierwszej uchwały skutkowałoby tym, że uchwała zmieniająca również nie miałaby podstaw do funkcjonowania w obrocie prawnym. Wyrok nie jest prawomocny.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
sąd
budżet
bilet
Białystok

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....