TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Rzeszów kończy z papierowymi biletami w autobusach
TransInfo.pl - Opublikowano: 13.12.2019 10:30:34
Rzeszów kończy z papierowymi biletami w autobusach; fot. ZTM Rzeszów

ZTM w Rzeszowie wraz z partnerami rozpoczął instalację nowoczesnego systemu kasowników, dzięki którym za przejazd autobusem będzie można zapłacić zbliżeniowo – kartą płatniczą, telefonem lub zegarkiem - bez konieczności posiadania papierowego biletu.

Rozwiązanie będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie, a także pierwszym w Polsce wdrożeniem systemu rozliczeń korzystającego z modelu Mass Transit Transaction (MTT). Umożliwi on m.in. wprowadzenie inteligentnej taryfy służącej do automatycznego naliczania opłat jedynie za rzeczywiście przejechany przez pasażera odcinek trasy. Od stycznia

Począwszy od stycznia 2020, nowe kasowniki będą pojawiać się w kolejnych autobusach ZTM i MPK w Rzeszowie. Podobnie jak te używane dotychczas, umożliwią korzystanie z tradycyjnych biletów oraz Rzeszowskiej Karty Miejskiej. Nowością będzie możliwość opłacania przejazdu za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych lub innych urządzeń z funkcją płatności zbliżeniowych, takich jak smartfon, opaska, czy smartwatch. Dzięki temu pasażerowie będą mieli możliwość opłacenia przejazdu, bez konieczności kupowania papierowego biletu, a więc w pełni cyfrowo i ekologicznie.

Płatności zbliżeniowe w transporcie publicznym to szybkie i wygodne rozwiązanie, przyjazne dla pasażerów. Po wejściu do autobusu wystarczy podejść do kasownika i zbliżyć kartę płatniczą lub RKM do kasownika, który automatycznie rozpozna jej rodzaj. Informacja o opłaceniu przejazdu jest zapisywana w systemie biletowym ZTM Rzeszów. W razie kontroli biletów posłuży ona do potwierdzenia, że pasażer posługujący się kartą, opłacił bilet uprawniający do przejazdu. Rozwiązanie umożliwia korzystanie z ulg na przejazdy, które działają tak, jak przy dotychczasowej obsłudze karty RKM.

Monterski timing

W pierwszej fazie wdrożenia nowe kasowniki zostaną zainstalowane w 50 pojazdach:

  • 10 x Autosan Sancity 12,

  • 10 x Solaris Urbino 12 electric,

  • 30 x Solaris Urbino 18.

W kolejnej fazie wdrożenia, która zaplanowana jest na wiosnę 2020r. nowe kasowniki pojawią się we wszystkich rzeszowskich autobusach:

  • 60 x Mercedes-Benz Citaro,

  • 20 x Autosan Sancity 10,

  • oraz 70 autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie.

W kasowniki z funkcją płatności kartą bankową zostanie wyposażonych także 60 nowych autobusów Autosan Sancity 12 CNG, które wejdą do eksploatacji od 2020 roku. Wszystkie autobusy z nowymi kasownikami, podobnie jak same kasowniki będą oznakowane naklejkami z informacją o możliwości płacenia za przejazd kartą.

Mass Transit Transaction

System instalowany w rzeszowskim ZTM zalicza się do najnowocześniejszych w Europie i docelowo będzie pierwszym w Polsce zastosowaniem na dużą skalę koncepcji Mass Transit Transaction. Umożliwi udostepnienie użytkownikom innowacyjnych rozwiązań i niespotykanych w innych rozwiązaniach możliwości.

Oprócz korzyści dla środowiska wynikających z ograniczenia użycia biletów papierowych dostarczy oszczędności związanych z kosztami ich produkcji oraz dystrybucji. Pasażerowie zyskają też możliwość płacenia za przejazd według inteligentnej taryfy, elastycznie dostosowującej się do trasy przejechanej przez pasażera lub czasu podróży.

Rzeszowscy partnerzy

Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z czołowymi firmami specjalizującymi się w nowoczesnych rozwiązaniach informatycznych dla smart cities i systemów komunikacji miejskiej. Nowoczesne kasowniki dostarcza firma R&G z Mielca. Za uruchomienie i integrację systemów odpowiadają specjalistyczne firmy Solveo oraz Bee-Tech, a bezpieczeństwo płatności i sprawną obsługę transakcji gwarantuje eService – największy polski procesor transakcji bezgotówkowych, który jest też dostawcą systemu rozliczeniowego dla wdrażanego rozwiązania.

Partnerem wdrożenia jest organizacja płatnicza Visa, która współpracuje z wieloma miastami w Polsce i za granicą, wspierając wdrażanie płatności zbliżeniowych w rozwiązaniach dla transportu miejskiego.

Bezgotówka przyszłość

-"Płatności zbliżeniowe stały się najchętniej wybieraną metodą płatności bezgotówkowych w Polsce, a Polacy są światowymi liderami pod względem ich wykorzystania. Nowoczesne miasta również dostrzegają ich zalety i wykorzystują je, by lepiej zarządzać swoimi zasobami a przy tym zwiększać komfort życia mieszkańców. Płynące z tego korzyści świetnie rozumieją władze Rzeszowa, które decydując się na uruchomienie tak nowoczesnego systemu rozliczeń w transporcie miejskim, wprowadzają swoje miasto do europejskiej czołówki – powiedziała Joanna Seklecka, prezes Zarządu eService.

-"ZTM Rzeszów konsekwentnie realizuje politykę wdrażania nowoczesnych rozwiązań w transporcie publicznym, mając na uwadze komfort podróży i oczekiwania pasażerów, Rzeszowian, gości i turystów. Cieszę się, że także obecne wdrożenie wpisuje się w ten postulat a jednocześnie pozwala Miastu zachować prymat lidera technologicznego – powiedział Tomasz Wesołowski, kierownik Działu Inteligentnych Systemów Transportowych, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

-"Podążając za globalnym trendem widocznym w wielu miastach na całym świecie, Rzeszów poprawi jakość codziennych podróży komunikacją miejską, eliminując uciążliwą dla mieszańców i turystów konieczność kupowania tradycyjnych biletów. Bezgotówkowe płatności w transporcie miejskim gwarantują pasażerom możliwość szybkiego, wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się w coraz bardziej zatłoczonych miastach. – powiedział Maciej Mironiuk, ekspert ds. rozwiązań płatniczych w transporcie, Visa. – Sprawny system transportu publicznego, który umożliwia płynną podróż, jest kluczem nie tylko do zadowolenia mieszkańców, ale także do sukcesu ekonomicznego miasta. Rozwiązanie wdrażane w Rzeszowie jest jednym z najnowocześniejszych i działa podobnie jak te w Londynie, Nowym Jorku czy Singapurze – dodał.

Wdrożeniu inteligentnego systemu opłat za przejazdy towarzyszyć będzie kampania edukacyjno-informacyjna ZTM Rzeszów, zachęcająca pasażerów do korzystania z tego nowoczesnego i komfortowego rozwiązania.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
karta
Rzeszów
Visa
eService
R&G

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....