Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu! [FILM]

infotrans
16.09.2016 09:07
0 Komentarzy

Zapraszamy do udziału w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. W tym czasie w polskich miastach wydarzy się szereg ciekawych imprez, które prezentujemy w TransInfo.pl.  Wystarczy przejrzeć artykuły na samym dole z tagiem ETZT.

Hasło kampanii na tenrok to: „Postaw na transport, który rozwija gospodarkę”. O jego wadze mówi Violeta Bulc, komisarz UE ds. transportu:

{https://www.youtube.com/watch?v=HzTjjZxhdxk}

MIB i MOŚ za

-„Hasło przewodnie tegorocznego ETZT to „Inteligentnytransport. Silna gospodarka. Ma ono uświadamiać nam, że indywidualne wyborykażdego obywatela co do wyboru środka transportu mają rzeczywiste, ekonomiczneprzełożenie na gospodarkę całego kraju. Poza oczywistymi korzyściami w skalimikro, na poziomie domowych budżetów, obserwujemy szereg korzyści w skalimakro. Opublikowane przez Komisję Europejską badania pokazują, że obrotyhandlowe w miejscach, gdzie obserwowana jest przewaga ruchu pieszych i rowerów,mogą wzrastać nawet o 40%. Inwestowanie w infrastrukturę wspierającą transportpubliczny i rowerowy oraz redukowanie natężenia ruchu samochodów może więcprzynosić realne korzyści dla lokalnych samorządów i przedsiębiorców ? komentujeminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

-„Zbliżający się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportujest świetną okazją do dyskusji na tematy związane z jakością powietrza,ograniczaniem emisji spalin, a także do testowania i wdrażania nowychtechnologii. Aktywnie zachęcamy i wspieramy władze lokalne w promowaniurozwiązań transportowych, które korzystnie wpływają na środowisko naturalneoraz na jakość życia i zdrowia ludzi ? mówi minister środowiska, prof. JanSzyszko.

Inteligentny transport. Silna gospodarka.

Nadrzędnym celem każdej edycji ETZT jest zachęcanie władzlokalnych do wprowadzania i promowania zrównoważonych środków transportu orazzapraszanie ludzi do wypróbowania alternatyw dla korzystania z samochodu.Zamierzeniem inicjatywy jest bowiem propagowanie zachowań i wyborówekologicznych, sprzyjających środowisku i zdrowiu. Tydzień kończy się Dniem BezSamochodu, podczas którego po specjalnie wydzielonych częściach miast, zwykle wcentrum, mogą poruszać się wyłącznie piesi, rowerzyści oraz transportpubliczny. Zazwyczaj w tych rejonach skupione są także wszelkiego rodzaju atrakcjedla lokalnych społeczności, dedykowane akcje i happeningi promujące ideęzrównoważonego transportu.

Popularność ETZT jest z roku na rok coraz większa, coobrazuje systematycznie rosnące zaangażowanie miast oraz coraz większaświadomość i poparcie ze strony społeczeństwa. W 2002 roku, w pierwszej edycjiETZT udział wzięło ponad 400 samorządów z 23 krajów. W 2015 roku, w sumie 1873miast z 45 krajów oficjalnie zarejestrowało się w kampanii, z czego ponad 900miast zorganizowało Dzień Bez Samochodu. Dane opublikowane prze KomisjęEuropejską pokazały, że w ubiegłym roku aż 5657 stałych inicjatyw i rozwiązańzostało wdrożonych w 799 miastach. Wśród najbardziej popularnych były: kampaniepodnoszące świadomość aspektów zrównoważonego rozwoju, działania na rzeczwzrostu łatwiejszego dostępu do środków transportu publicznego oraz tworzenie irozbudowywanie infrastruktury przyjaznej rowerzystom.

Nagroda dla najlepszych miast

Istnieją trzy główne obszary aktywności w ramach obchodów ETZT:

– zorganizowanie tygodnia działań związanych z hasłemkampanii na rok bieżący,

– wprowadzenie przynajmniej jednego trwałego rozwiązaniazachęcającego do zmiany samochodów prywatnych na bardziej ekologiczne środkitransportu,

– zorganizowanie Dnia Bez Samochodu polegające na zamknięciudla samochodów na cały dzień, najlepiej 22 września, wydzielonego obszarumiasta.

Władze lokalne, które spełnią wszystkie trzy z powyższychkryteriów, otrzymają status Złotego Uczestnika i będą mogły się ubiegać oNagrodę Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.Nagroda ma na celupromowanie najciekawszych i skutecznych inicjatyw podejmowanych przez władzelokalne w ramach ETZT. Finaliści konkursu ogłaszani są podczas prestiżowejceremonii w Brukseli, a miasta stają się bohaterami publikacji w mediach orazbranżowych i eksperckich magazynach. Zdobywca głównej Nagrody EuropejskiegoTygodnia Zrównoważonego Transportu promowany jest później w Europie wspecjalnym filmie prezentującym jego osiągnięcia na polu wdrażaniazrównoważonego transportu lokalnego.

Komentarze