TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Rusza Śląska Karta Usług Publicznych!
PAP, KZK GOP - Opublikowano: 29.10.2009 17:37:12 1 komentarz
Rusza Śląska Karta Usług Publicznych!

13 października 2009 r. o godz. 13.00 w siedzibie Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP została podpisana umowa o realizacji wspólnego projektu \'Śląska Karta Usług Publicznych\'. Projekt sygnowali przedstawiciele KZK GOP i 19 gmin członkowskich oraz miast Tychów i Jaworzna. Dzięki temu już wkrótce będzie można rozpocząć prace związane z jej wdrożeniem. Śląska Karta Usług Publicznych będzie pełniła funkcję elektronicznego instrumentu płatniczego, pozwalającego na bezgotówkowe dokonywanie płatności za zakup usług publicznych. Celem głównym projektu jest utworzenie zintegrowanego systemu pobierania i rozliczania opłat za usługi publiczne w oparciu o elektroniczny instrument płatniczy użytkowany przez mieszkańców Subregionu Centralnego. Dzięki temu nastąpi wzrost liczby usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną w regionie. Karta ma pojawić się w 2012 roku. 

ABC ŚKUP

Funkcjonalność Śląskiej Karty Usług Publicznych to:

- identyfikator użytkownika;

- pieniądz elektroniczny:

- opłaty za usługi gminne (karta parkingowa, karta dostępowa usług bibliotecznych, kulturalnych i rekreacyjno-sportowych, karta płatnicza danin publicznych);

- opłaty za bilet komunikacji publicznej;

Przewidywane korzyści społeczne wdrożenia ŚKUP:

- wzrost jakości życia mieszkańców, w wyniku poprawy systemu świadczenia usług;

- większa efektywność systemu płatności elektronicznych za usługi publiczne, w porównaniu z konwencjonalnym systemem rozliczeń gotówkowych;

- integracja transportu zbiorowego;

- optymalizacja przewozów do rzeczywistych potrzeb klientów;

- bezpieczeństwo użytkowników systemu;

- uszczelnienie systemu opłat;

- poprawa dostępu do usług realizowanych w ramach systemu;

- ułatwienie w pozyskiwaniu informacji do analiz rynku;

- promocja podmiotów zrzeszonych w systemie, poprawa wizerunku i konkurencyjności miast aglomeracji.

Przedmiotem podpisanej umowy jest realizacja wspólnego Projektu współfinansowanego ze środków RPO WSL, Priorytet II Społeczeństwo Informacyjne Działanie 2.2 Rozwój elektronicznych usług publicznych, w ramach Programu Rozwoju Subregionu. Projekt finansowany będzie w 97% z funduszy unijnych i KZK GOP: 78,5 miliona złotych ze środków Unijnych, 25,5 miliona złotych wkładu własnego KZK GOP, a 3,5 miliona złotych wkładu gmin. Liderem projektu będzie KZK GOP. W celu sprawnego kierowania ŚKUP Związek powoła Zespół Zarządzania Projektem, który będzie odpowiedzialny za bieżące zarządzanie, administrowanie i sterowanie projektem oraz realizowanie projektu zgodnie z obowiązującymi procedurami. 

 

Sosnowiec o ŚKUP

Sosnowiec jest jednym z beneficjentów przedsięwzięcia pod nazwą \'Śląska Karta Usług Publicznych\', który dodatkowo ma bogate doświadczenie w zakresie elektronicznych kart (m.in. wprowadził elektroniczną kartę zdrowia). O Śląskiej Karcie rozmawialiśmy z Grzegorzem Dąbrowskim, rzecznikiem prasowym sosnowieckiego magistratu. –„E-karta na początku będzie służyć głównie do korzystania z komunikacji publicznej, potem spełni też wiele innych funkcji, między innymi umożliwi wejście do instytucji kultury, czy na imprezy sportowe - wyjaśnia rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu. Jak podkreśla, karta jest przewidziana także do zakodowania podpisu elektronicznego i używania go w kontaktach z administracją publiczną. –„Myślę, że to jedna ze współczesnych form usług, które powinniśmy wykorzystywać, a skoro są szanse na dofinansowanie, to chcemy z nich skorzystać”- uważa Grzegorz Dąbrowski. Projekt ma otrzymać dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wniosek ma złożyć wkrótce KZK GOP, który koordynuje projekt i będzie nim zarządzać. Cały projekt wart jest 107,5 mln zł. Zgodnie z założeniami, dofinansowanie pokryje ok. trzy czwarte kosztów, czyli ok. 78,5 mln zł. Pozostała część to udział KZK GOP (25,5 mln zł) i wkład własny gmin (3,5 mln zł). Koszty zakupu i montażu urządzeń wyniosą kilkadziesiąt tys. zł, co dla budżetu tak dużego miasta jak Sosnowiec nie są, zdaniem rzecznika, wysokie. –„Na pewno efekt jest niewspółmierny do tak niskich kosztów”- zaznacza Grzegorz Dąbrowski. Same karty i cały system będzie natomiast finansowany ze środków zewnętrznych. Dalsze utrzymanie urządzeń związanych z projektem to, zdaniem rzecznika, kwestia techniczna. Będzie to realizowane przez KZK GOP, albo przez firmę zewnętrzną, co jest kwestią ustaleń organizacyjnych. –„Najważniejsze jest już za nami, tyle miast dogadało się ze sobą i machina ruszyła, teraz pozostało załatwienie sprawy finansowej - dofinansowania z zewnątrz, a potem sprawy związane z przetargami”- mówi rzecznik.

W Sosnowcu będzie zlokalizowanych kilka, a docelowo może kilkadziesiąt punktów z możliwością doładowania karty. Według wstępnego harmonogramu projekt wejdzie w życie w 2012 roku, wtedy zaczną funkcjonować pierwsze karty. –„Najpierw w ograniczonym zakresie, czyli przede wszystkim komunikacja publiczna, kolejno będą dołączać pozostałe elementy”- wyjaśnia rzecznik. Podstawowe korzyści płynące z wprowadzenia e-karnetów to przede wszystkim ułatwienie mieszkańcom dostępu do usług, których inicjatorami są samorządy. –„Przykładowo weźmy instytucje kultury - karta, która będzie \'biletem\' wstępu jest dodatkowym argumentem, żeby w ogóle z oferty kulturalnej skorzystać”- uważa Grzegorz Dąbrowski. Jak przypomina rzecznik, misją samorządów jest tworzenie mieszkańcom takich warunków, aby żyło im się lepiej. Te karty, skupiające w jednym karnecie możliwość opłacenia różnych usług, mogą posłużyć jako ułatwienie funkcjonowania w mieście. Przy pomocy karty będzie także można dokonać opłaty w Urzędzie Miasta, np. za wydanie dowodu osobistego, czy prawa jazdy. Jeżeli chodzi o składanie podpisu elektronicznego za pomocą e-karnetu, rzecznik jest zdania, że musi upłynąć jeszcze kilka lat, zanim zacznie to funkcjonować w zakresie takim, jak można by oczekiwać. Zapytany, czy wszystkie, czy tylko wybrane miejskie jednostki kulturalne wezmą udział w projekcie, rzecznik odpowiada, że najprawdopodobniej wszystkie. –„Założeniem funkcjonowania aglomeracji, i po to powstał związek metropolitalny, jest skupienie wokół siebie całej oferty, zarówno kulturalnej, sportowej, jak i edukacyjnej oraz gosdpodarczej. Nie wyobrażam sobie, żeby któraś z instytucji nie wzięła udziału w całym projekcie, to byłoby niepoważne”- mówi. Zgodnie z planem w punktach najbardziej uczęszczanych przez mieszkańców - tam, gdzie będzie można dokonywać płatności kartą, np. w muzeum - staną czytniki, czy automaty do doładowywania, by dysponent mógł zaopatrzeć się w bilet lub doładować kartę. –„Nie ma to być karta płatnicza sensu stricto, raczej ograniczona będzie do usług publicznych, stąd jej nazwa”- konkluduje Grzegorz Dąbrowski. W Sosnowcu od lat funkcjonuje już elektroniczna karta zdrowia, przy jej wprowadzaniu miasto było prekursorem. –„Mam nadzieję, że w takim wydaniu i tak szerokim zakresie będziemy jednymi z prekursorów jeżeli chodzi o e-karnet”- mówi Grzegorz Dąbrowski.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
e-bilet
GOP
  • Michał Nowak – 31.10.2009

    Panie redaktorze, ŚKUP wchodzi w życie już od kilu lat. Tyle bowiem czekaliśmy aż szanowne KZK złoży wreszcie ten wniosek i podpis! Miło, że w końcu postępy widać, bo jest to jeden z bardzo niewielu (jeżeli nie jedyny) sukces w historii istnienia KZK GOP!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....