Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rozporządzenie ws. nowych limitów w komunikacji opublikowane

infotrans
16.05.2020 18:00
0 Komentarzy

Opublikowano nowe rozporządzenie ws. m.in. działalności gospodarczej i COVID-19

Od poniedziałku – 18 maja – zmienione zostały obostrzenia ws. środków transportu publicznego i ich wypełnienia pasażerami – połowa liczby miejsc siedzących bądź jedna trzecia miejsc siedzących i stojących.

W autobusach i tramwajach nadal połowa miejsc siedzących ma być niezajęta.

Podobne restrykcje dotyczą autobusów i busów. Nie będą one mogły przewozić więcej pasażerów niż wynosi połowa miejsc siedzących. TUTAJ można pobrać całe rozporządzenie, a poniżej nas najbardziej interesujący:

Rozdział 8

Nakaz określonego sposobu przemieszczania się oraz obowiązek stosowania środków profilaktycznych
§ 16. 1. Do odwołania, w przypadku gdy przemieszczanie się następuje:
2) środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2475 i 2493 oraz z 2020 r. poz. 400, 462 i 875) oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – danym środkiem transportu albo pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:
a) połowa liczby miejsc siedzących albo
b) 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych;
3) pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą przekraczającymi granicę Rzeczypospolitej Polskiej w zarobkowym transporcie drogowym osób – danym pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących;
4) statkami pasażerskimi w żegludze krajowej w rozumieniu przepisów o bezpieczeństwie morskim lub statkami żeglugi śródlądowej, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej, przeznaczonymi lub używanymi do przewozu osób – danym statkiem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa dopuszczalnej liczby pasażerów określona w dokumencie bezpieczeństwa statku.

§ 17. 1. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa:
1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, na statkach, o których mowa w § 16 ust. 1 pkt 4, oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;

Co nowego – co starego

Zgodnie z opublikowanym w sobotę rozporządzeniem do odwołania wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów pociągami, które przekraczają granicę Polski.

Rozporządzenie stanowi, że w czasie trwania pandemii osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały: przekazać na granicy informację nt. adresu zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać oraz numer telefonu. Straż Graniczna będzie przekazywać te informacje wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym.

Tak jak dotychczas osoba przekraczająca granicę będzie musiała przejść dwutygodniową kwarantannę.

Zgodnie z rozporządzeniem z takiej kwarantanny zwolnione będą m.in.: załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami. Pracownicy przekraczający granicę będą musieli jednak udowodnić, że są zatrudnieni np. w Niemczech.

Zgodnie z rozporządzeniem w wyjątkowych sytuacjach Sanepid będzie mógł skrócić bądź zwolnić z odbywania kwarantanny.

Zgodnie z przepisami pracownikowi, który odbywa kwarantannę, przysługuje tzw. chorobowe. Jeżeli odbywamy kwarantannę, objęci są nią będą również nasi domownicy.

Z rozporządzenia wynika, że do odwołania nie będzie można organizować wystaw, targów, konferencji. Nie będą również jeszcze działały instytucje kulturalne takie, jak teatry i kina. Wyjątek od tej reguły stanowić będą kina plenerowe (na wolnym powietrzu) oraz galerie sztuki. Artyści będą mogli prowadzić też próby.

Jak czytamy w rozporządzeniu, od poniedziałku, czyli 18 maja, będą mogły wznowić swoją działalność restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, kasyna. Nadal nieczynne będą jednak restauracje hotelowe.

Zgodnie z opublikowanym w sobotę rozporządzeniem w obiektach handlowych o powierzchni większej niż 2 tys. m kw. do odwołania nie będą mogli prowadzić działalności agenci turystyczni i organizatorzy turystyki. (PAP)

Komentarze