TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Razem stworzą metropolię
UM KATOWICE - Opublikowano: 17.12.2015 18:47:18
Razem stworzą metropolię (rys. Wikipedia)

We wtorek 15 grudnia prezydenci i radni tworzący Zgromadzenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM) zapoznali się z informacją o przebiegu prac nad tzw. ustawą metropolitalną, która wchodzi w życie 1 stycznia 2016 roku. Jednogłośnie zadeklarowali także chęć pracy nad utworzeniem związku metropolitalnego.

Powołany został zespół konsultacyjny zajmujący się analizą prawną ustawy metropolitalnej i przygotowujący kolejne kroki formalne oraz rozwiązania, które powinny znaleźć się w aktach wykonawczych do ustawy. Na czele zespołu stoi prof. Bogdan Dolnicki, kierownik katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Śląskiego. W składzie znalazł się także były wojewoda śląski, Tomasz Pietrzykowski. Ekspertom pomagają pracownicy biura GZM.

Członkom zgromadzenia zaproponowany został obszar przyszłego związku metropolitalnego w trzech wariantach odnoszących się do powiązań funkcjonalnych, transportowych, więzi gospodarczych i społecznych, a także planu zagospodarowania przestrzennego województwa. Opracowane zostały także dane przedstawiające powierzchnię, ludność, a także wpływy z podatków dla poszczególnych wariantów. Warianty wskazują odpowiednio 14 gmin (miasta GZM), 23 gminy (obszar wyznaczony w strategii ?Śląskie 2020+?) oraz 52 gminy (obsługiwane przez 4 operatorów komunikacji zbiorowej KZK GOP, PKM Jaworzno, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry).

W rekomendowanym przez zespół konsultacyjny wariancie drugim, oprócz 14 miast GZM (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze), metropolię miałyby tworzyć także: Knurów, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Mikołów, Łaziska Górne, Bieruń, Będzin, Czeladź i Radzionków, a może także kolejne miasta. Przedstawiciele miast spoza GZM zostaną zaproszeni do współpracy przy tworzeniu metropolii.

Prezydenci w Zgromadzeniu GZM jednogłośnie zadeklarowali chęć pracy nad powołaniem Związku Metropolitalnego. Zgłoszony został także wniosek o powołaniu w ramach GZM zespołu ds. integracji transportu na obszarze przyszłej metropolii. ? W najbliższym czasie do miast wyślemy pismo z prośbą o wyrażenie zgody na udział w tworzonym związku metropolitalnym ? mówi Małgorzata Mańka Szulik, Przewodnicząca Zarządu GZM. ? Jestem przekonana, iż tylko merytoryczna dyskusja w szerokim gronie pozwoli na powołanie silnego podmiotu, który skutecznie wykorzysta nowe możliwości dla wzmocnienia potencjału aglomeracji.

? Pamiętajmy o tym, że co najmniej 70 proc. rad miast i gmin położonych w obszarze metropolitalnym musi wyrazić pozytywną opinię w tej sprawie - dodaje Marcin Krupa, prezydent Katowic. ? Konieczne są także konsultacje w miastach. Przed nami wiele pracy. Ważne, iż wspólnie ustaliliśmy dzisiaj, że to GZM będzie koordynował te działania. Mamy czas do końca lipca przyszłego roku, by związek zaczął działać od stycznia 2017.

Zgodnie z ustawą o związkach metropolitalnych granice obszaru metropolitalnego ustala w drodze rozporządzenia Rada Ministrów. Do jej kompetencji należy także utworzenie związku metropolitalnego na danym obszarze. Górnośląski Związek Metropolitalny wystąpi do Prezesa Rady Ministrów o pilne wydanie rozporządzenia dotyczącego określenia trybu postępowania w sprawie złożenia wniosku, zakresu składanych dokumentów oraz określenia terminarza prac. Do tego powołany będzie też pełnomocnik wojewody ds. utworzenia związku metropolitalnego. Przypomnijmy, że wojewodą śląskim został w ubiegłym tygodniu Jarosław Wieczorek, członek zarządu GZM, aktywnie biorący udział w pracach nad ustawą metropolitalną.

? To długo oczekiwany przez gminy dokument ? podsumowuje przewodniczący zgromadzenia GZM Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. ? Teraz zobaczymy, czy potrafimy współpracować, porozumiewać się i korzystać z jej owoców. Ustawa otwiera drzwi do dodatkowych pieniędzy dla miast wchodzących w skład metropolii. Będzie to sprawdzian dla nas wszystkich.

Walne Zgromadzenie GZM na wtorkowym posiedzeniu przyjęło także budżet GZM na rok 2016 oraz Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2016-2019.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
GOP
związek metropolitalny

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....