TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Radom przypomina: bez pobłażania dla gapowiczów
MZDIK TL, TransInfo - Opublikowano: 15.05.2017 14:16:02
Flota autobusów MAN NL 222 przeznaczonych do obsługi linii w Radomiu, źródło: http://www.its.radom.net

Każdego miesiąca w autobusach w Radomiu jest przeprowadzanych średnio ok. 7800 kontroli biletów. Kontrolerzy ujawniają miesięcznie ponad 3400 pasażerów, którzy nie posiadają ważnego biletu bądź dokumentów potwierdzających prawo do ulgowych lub bezpłatnych podróży. Notoryczni gapowicze mogą nawet trafić do aresztu!

Pasażerowie, którzy w ciągu roku zostaną przyłapani 3x na jeździe bez ważnego biletu i którzy nie uregulują związanych z tym kar pieniężnych, mogą spodziewać się wizyty policji. Wynika to z art. 121 KW. Zgodnie z nim, za trzykrotne "wyłudzenie przejazdu" grozi kara aresztu, ograniczenia wolności bądź grzywny! Taki przypadek miał miejsce ostatnio w Warszawie, gdzie pasażerka trafiła za kratki, bo nie uregulowała zadłużenia pomimo wysyłanych do niej upomnień, o czym ostatnio informowaliśmy.

Notoryczni gapowicze mogą też zostać wpisani do Krajowego Rejestru Długów, co oznacza, że będą mieli kłopoty z wzięciem kredytu, podpisaniem umowy z operatorem telefonii komórkowej itp. Na koniec kwietnia tego roku Oddział Windykacji MZDiK w Radomiu miał w bazie danych 4377 dłużników. Rekordzista ma na swoim koncie aż… 154 szt. wystawionych wezwań, następny - 116 szt., zaś kolejni odpowiednio - 105 i 104 szt. Podejście do tej sprawy na zasadzie "i tak mi nic nie zrobią" - jak widać na przykładzie pasażerki z Warszawy - może okazać się sporym błędem.

Średnio 130 os./mies. składa w Miejskim Zarządzie Dróg i Komunikacji odwołania od wezwania do zapłaty kar. Najczęściej są to ci pasażerowie, którzy w dniu kontroli mieli ważną kartę miejską, lecz zapomnieli jej ze sobą zabrać. Odwołania składają również ci, którym przysługują przejazdy ulgowe albo bezpłatne, lecz nie mieli przy sobie karty z zakodowaną ulgą albo innego dokumentu, który potwierdza uprawnienia. Takie osoby po złożeniu odwołania mogą oczywiście liczyć na anulowanie wezwania - muszą zapłacić wyłącznie 12 zł opłaty manipulacyjnej.

Od grudnia obowiązuje przepis dotyczący pasażerów stale doładowujących swoje karty miejskie biletami okresowymi, którzy w trakcie kontroli nie mieli ważnego biletu. Otóż posiadacz karty imiennej, który w ciągu ostatniego roku doładował ją biletami okresowymi ważnymi przez co najmniej pół roku, może liczyć na anulowanie wezwania i zamianę pełnej kary za brak biletu na opłatę manipulacyjną. Jest 1 warunek - w ciągu 2 dni od kontroli pasażer musi doładować kartę biletem okresowym ważnym w dniu kontroli.

Jest jeszcze jedna dość ważna sprawa, o której nie wszyscy pasażerowie pamiętają i mają przez to kłopoty w czasie kontroli biletów. Od niedawna można doładowywać karty miejskie także przez Internet. Po takim doładowaniu trzeba koniecznie przenieść kupiony bilet na kartę - nie wcześniej niż w ciągu doby, ale też nie później niż w okresie 7 dni od chwili doładowania. Jeśli ktoś tego nie zrobi, to na jego karcie bilet kupiony przez Internet nie będzie widoczny. Przeniesienie biletu jest bardzo proste - trzeba 2x nacisnąć klawisz S na dowolnym kasowniku, a potem kartę umieścić w jego kieszeni. Jeśli przeniesienie się uda, na wyświetlaczu kasownika pojawi się komunikat o prawidłowym zakończeniu operacji. W razie niepowodzenia zaświeci sie czerwona lampka i usłyszymy potrójny sygnał dźwiękowy.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZDiK Radom
kontroler

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....