TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Radom podsumowuje ETZT
TransInfo.pl - Opublikowano: 23.09.2019 12:34:01
Radom podsumowuje ETZT (foto: MZDiK)

Festynem rodzinnym w parku Jacka Malczewskiego na Obozisku zakończyły się radomskie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2019.

W bieżącym roku przebiegły one pod hasłem "Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy". Ładna pogoda sprawiła, że z przygotowanych na ten weekend atrakcji skorzystało bardzo dużo radomian.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu trwał od 16 do 22 września i zakończył się Dniem bez Samochodu. Tegoroczne - obowiązujące w całej Europie - hasło kampanii, czyli "Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy" kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść naszemu zdrowiu i środowisku. Slogan "Chodź z nami!" zachęca natomiast do aktywności i do przełamania codziennej rutyny siedzącego trybu życia.

Obchody zaczęły się w poniedziałek od prezentacji odrestaurowanego ikarusa, należącego do radomskiego MPK. Na placu Corazziego odbyła się też konferencja prasowa władz miasta, podczas której został zaprezentowany program całego ETZT. Tego dnia ruszył ponadto konkurs na nazwy dla dziesięciu autobusów elektrycznych, które w przyszłym roku zaczną kursować po ulicach Radomia. W ramach promowania tak zwanych "środków trwałych" na naszej stronie rozpoczęliśmy od poniedziałku przypominanie takich działań, które zrealizowaliśmy w ciągu roku od ostatniego ETZT.

We wtorek jedyne w kraju Muzeum Polskich Rowerów przy ulicy Curie-Skłodowskiej udostępniło do zwiedzania swoje zbiory za darmo. Można było między innymi obejrzeć rowery wojskowe produkowane kiedyś przez radomską Fabrykę Broni. Następnego dnia zaprosiliśmy wszystkich chętnych na wspólne zwiedzanie "rowerowego Radomia" z Łukaszem Wykrotą z Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów Sprężyści. A w czwartek - o czym już napisaliśmy w oddzielnej informacji - został oficjalnie oddany do użytku nowy ciąg pieszo-rowerowy obok ulicy Kuronia (między Prędocinkiem a Młodzianowem). Z kolei w piątek na łamach lokalnej Gazety Wyborczej zostały podsumowane dotychczasowe efekty akcji ustawiania stojaków rowerowych przed sklepami, firmami oraz instytucjami. Tego samego dnia stowarzyszenie Droga Mleczna zorganizowało Radomskie Spotkania Podróżników. Grzegorz Boniek opowiedział o swojej rowerowej wyprawie do Lwowa. W piątek zakończyliśmy prezentację działań zrealizowanych przez rok od poprzedniego ETZT.

Weekend to już moc atrakcji. W sobotę kilkadziesiąt osób wybrało się na spacer pod Radomiu, zorganizowany przez stowarzyszenie Droga Mleczna. Przewodnik Krzysztof Skarżycki prowadził uczestników śladami miejsc związanych z transportem zbiorowym w naszym mieście. Na zakończenie wszyscy wsiedli do jedynego radomskiego ikarusa, który zawiózł ich na zwiedzanie zajezdni MPK na Żakowicach. W trakcie spaceru można było wziąć udział w konkursach, w których do wygrania były między innymi gadżety przekazane nam przez Ministerstwo Infrastruktury (dziękujemy). Po skończonym zwiedzaniu zajezdni Żakowice Droga Mleczna zorganizowała quiz komunikacyjny z nagrodami od MPK. Na placu Jagiellońskim (tuż przed gmachem teatru) trwały tymczasem warsztaty nauki jazdy na rolkach, przygotowane przez stowarzyszenie Zarolkujemy Radom. Fachowcy pokazywali tam na przykład sposoby skutecznego hamowania.

Niedzielny festyn w parku na Obozisku przyciągnął mnóstwo ludzi. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Były pokazy rowerów retro, joga na trawie, energorowery (pedałując można było wytworzyć bańki mydlane lub sok), pokazy freestyle, pokazy naukowe czy potańcówka na dechach. Można było także nauczyć się dobrze fotografować smartfonem albo tworzyć… las w słoju. W plenerze został poza tym wystawiony spektakl "Noe". Festyn skończył się koncertem zespołu InoRos. Przez całą imprezę bardzo oblegany był plac zabaw dla dzieci, a także tężnia solankowa.

Dojazd na festyn zapewniała specjalna okrężna linia P, obsługiwana przez ikarusa i gazowego solarisa. Kursował też zabytkowy jelcz "ogórek" z warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Wykonał on dziesięć przejazdów przez osiedle XV-lecia oraz Śródmieście, podczas których przewodniczka Alina Osieniecka opowiedziała pasażerom o mijanych na trasie obiektach. Tutaj również były konkursy z nagrodami od Ministerstwa Infrastruktury, MZDiK oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu (dziękujemy). Podziękowania składamy ponadto dla obsługi "ogórka", czyli kierowcy Krzysztofa, konduktorów Marty i Karola oraz pilota trasy ośmiu kursów Marcina. Frekwencja była świetna!

W Dniu bez Samochodu komunikacja miejska w Radomiu standardowo była darmowa dla wszystkich pasażerów, zaś operator Radomskiego Roweru Miejskiego, firma Nextbike, wydłużył czas darmowych wypożyczeń z 20 do 60 minut. Ci, którzy tego dnia woleli pojechać rowerami poza miasto, mogli wziąć udział w wyprawie Jazda z Miasta, do Pionek.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Radom
ETZT
akcja

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....