TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Radom podsumowuje Dzień Bez Samochodu 2017
TransInfo,pl - Opublikowano: 27.09.2017 14:41:27
Radom podsumowuje Dzień Bez Samochodu 2017

Wycieczki zabytkowym autobusem cieszyły się największym zainteresowaniem podczas festynu zorganizowanego w ramach radomskich obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu 2017. Imprezę zakończyła parada autobusów. W tym roku 22 września był po raz pierwszy dniem zupełnie darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich pasażerów!

Na festyn MZDiK Radom zaprosił na plac Corazziego (taką oficjalną nazwę nosi od niedawna teren przed Urzędem Miejskim od strony ulicy Żeromskiego). Zgodnie z przewidywaniem największą atrakcją dla radomian były przejazdy zabytkowym autobusem marki Jelcz 043, który jest własnością Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Kultowy już "ogórek" wykonał dziewięć kursów po centrum miasta na specjalnej linii turystycznej 043 (numer nawiązywał, rzecz jasna, do oznaczenia modelu pojazdu). Podczas tych wycieczek znana radomska przewodniczka Alina Osieniecka z właściwym sobie poczuciem humoru opowiadała pasażerom o najciekawszych mijanych po drodze obiektach. Dzięki temu radomianie (chociaż nie tylko, bo podczas jednego z kursów na pokładzie mieliśmy też gości z zagranicy) mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o mieście. Dla młodszych osób podróż "ogórkiem" z pewnością była interesującym przeżyciem, zaś starsi mogli przypomnieć sobie pojazd, którym na co dzień jeździli w dzieciństwie. Każdy kurs kończył się losowaniem szczęśliwego numeru biletu - zwycięzca otrzymywał od nas książkę "Kronika radomskiej komunikacji".

Podczas festynu na placu Corazziego można było oglądać historyczne i współczesne autobusy komunikacji miejskiej. Przed magistratem stały: Ikarus 280.26 z MPK Radom, Solaris Urbino 12 z firmy Michalczewski, Solaris Urbino 12 z konsorcjum firmy Irex-4 oraz Solaris Urbino 18 CNG z MPK Radom. Na zakończenie imprezy wszystkie wozy ruszyły, oczywiście z "ogórkiem" na czele, na paradę ulicami Radomia. Piesi i kierowcy przystawali na widok takiej nietypowej kolumny pojazdów, robili pamiątkowe zdjęcia oraz filmy, pozdrawiali również pasażerów, szczególnie tych w "ogórku".

Korzystanie z naszej komunikacji miejskiej było 22 września darmowe dla wszystkich pasażerów! To nowość, gdyż w poprzednich latach ta zachęta dotyczyła tylko kierowców samochodów osobowych, którzy musieli w tym celu okazać dowód rejestracyjny pojazdu. Teraz każdy chętny mógł po prostu wsiąść do dowolnego autobusu miejskiego i jechać! Informacje o tym były na tablicach Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na przystankach oraz we wszystkich pojazdach. Zachęcaliśmy również do skorzystania z tej oferty poprzez Internet i za pośrednictwem lokalnych mediów. Miłośnicy dwóch kółek mogli natomiast tego dnia bezpłatnie jeździć rowerami miejskimi przez godzinę, a nie 20 minut.

Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Polskiego Związku Pracodawców Transportu Publicznego "Łączy nas krew". W Dniu bez Samochodu na ulicy Żeromskiego stanął charakterystyczny czerwony autobus - mobilny punkt poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Ci, którzy podczas naszego festynu skorzystali z możliwości podzielenia się krwią z potrzebującymi, otrzymali nagrody. Trzy osoby dostały od nas bony upoważniające ich do bezpłatnego doładowania biletu miesięcznego na Radomskiej Karcie Miejskiej. RCKiK rozdawał także koszulki.

Sporo działo się na scenie oraz wokoło niej. Na estradzie prezentowali się młodzi artyści związani z Radomską Szkołą Rocka. Niezwykłymi umiejętnościami popisywali się wyczynowi rowerzyści, którzy nie tylko jeździli na jednym kole, ale nawet pokazali, że da się jechać jednośladem... stojąc na kierownicy. Ulicami centrum Radomia przejechała poza tym parada cyklistów. Nie doszedł natomiast do skutku planowany wcześniej przejazd rolkarzy, bo nie było chętnych. Pod namiotem stowarzyszenia Bezpieczne Miasto dzieci mogły rysować obrazki, zaś policjanci przygotowali tor przeszkód. Odbył się także finał konkursu plastycznego "Pojazd przyszłości" - nagrodzeni zostali autorzy pięciu najlepszych prac.

Dla niektórych osób mogło to być zaskoczeniem, ale na ulicy Żeromskiego można było zobaczyć też samochody. Nie były to jednak zwykłe auta, lecz elektryczne. Prezentowali je radomscy dealerzy marek Toyota i Mitsubishi. Ideą Dnia bez Samochodu nie jest bowiem zachęta do całkowitej rezygnacji z korzystania z własnych samochodów, lecz przede wszystkim ograniczanie emisji spalin do atmosfery. Stąd też takie pojazdy o alternatywnych źródłach zasilania. Dzięki firmom Toyota Romanowski oraz Dixi-Car radomianie mogli poza tym jeździć wspomnianym zabytkowym "ogórkiem", gdyż to właśnie one były sponsorami przyjazdu tego autobusu z Warszawy do Radomia i kursów po naszym mieście.

Dziękujemy wszystkim instytucjom, firmom i osobom, które współpracowały z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji przy zorganizowaniu festynu z okazji Dnia bez Samochodu w Radomiu: Urzędowi Miejskiemu, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Straży Miejskiej, Komendzie Wojewódzkiej Policji oraz Komendzie Miejskiej Policji, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Pogotowiu Ratunkowemu, stowarzyszeniu Bezpieczne Miasto, operatorom przewozów (MPK Radom, Michalczewski oraz firmom Irex-4 i DLA), Klubowi Miłośników Komunikacji Miejskiej ze stolicy (kierowcy Andrzejowi i konduktorowi Maurycemu), firmom Toyota Romanowski, Dixi-Car, Nextbike, lodziarni Mleczna, Polskiemu Związkowi Pracodawców Transportu Publicznego (fundatorowi nagród dla krwiodawców), Zakładowi Usług Komunalnych, Domowi Kultury Borki, Radomskiej Szkole Rocka oraz wszystkim wykonawcom występującym na scenie.

- Alternatywne środki transportu staramy się promować na co dzień. Wprowadziliśmy cały szereg usprawnień dla rowerzystów. Przybywa tras dla rowerów, ciągów pieszo-rowerowych i wyznaczonych pasów dla cyklistów - mówił w trakcie imprezy Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

Udogodnienia pojawiły się też w radomskiej komunikacji miejskiej. Posiadacze karty miejskiej mogą skorzystać z tańszych biletów jednorazowych. Do tej pory wystawiliśmy ponad 51 tysięcy sztuk RKM. MZDiK wprowadził ponadto bilet dla seniora, za który najstarsi radomianie płacą tylko 100 złotych rocznie. Nowością są tańsze bilety uczniowskieSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ETZT
MZDiK Radom

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....