TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Przystankowa apka od … licealistów. Dla Gdyni i Gdańska
TransInfo.pl - Opublikowano: 26.02.2020 11:30:38
Przystankowa apka od … licealistów. Dla Gdyni i Gdańska; fot. Paweł Kukla

Aplikacja Morabus została stworzona dla mieszkańców Trójmiasta przez trzech gdyńskich licealistów. Apkę pobrać można bezpłatnie na urządzenia działające zarówno w systemie Android, jak i iOS.

Do tej pory z tej możliwości skorzystało już przeszło 2000 osób.

Real time

Informacje o realnych czasach przyjazdów autobusów i trolejbusów wyświetlają się na elektronicznych tablicach przystankowych, a teraz także w mobilnej aplikacji Morabus. Wykorzystująca otwarte dane z systemu TRISTAR apka została stworzona przez trzech uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni. Autorzy – Wojciech Ciunel, Jan Szulist i Bartosz Witkowski – chcieli w ten sposób pomóc mieszkańcom w codziennych dojazdach do pracy czy szkoły.

- Nasza aplikacja ułatwia korzystanie z transportu publicznego i tym samym do niego zachęca. Jak wiemy jest on dużo bardziej ekologiczny i powoduje dużo mniejsze korki, przez co transport jest dużo bardziej płynny. - tłumaczy Jan Szulist, współautor aplikacji – Wszystko zaczęło się od tego, że odkryliśmy, że istnieją otwarte dane, które pokazują opóźnienia komunikacji miejskiej. Nie były one jednak podane w przystępnej formie, nie były łatwe do odczytania. Stworzyliśmy aplikację, w której można je w łatwy sposób zobaczyć.

ZKM i ZTM

Morabus podaje rzeczywiste czasy przyjazdów autobusów, trolejbusów ZKM Gdynia, a także autobusów i tramwai ZTM Gdańsk. Pożądany przystanek możemy wyszukać na kilka sposobów: od wpisania jego nazwy w wyszukiwarkę, za pomocą mapy lub – korzystając z usług lokalizacji – wyświetlić przystanki znajdujące się w pobliżu.

Ponadto funkcja "ulubione" daje nam możliwość szybkiego dostępu do miejsc, w których najczęściej wsiadamy do komunikacji zbiorowej. Morabus pokazuje również czas dojazdu na następne przystanki linii, co znacznie ułatwi przesiadanie się na do kolejnych pojazdów podczas podróży.

Aplikacja dostępna jest na iPhone'y oraz smartfony z system Android i – co ważne – jest w pełni darmowa. Jej premiera miała miejsce w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu na jej pobranie zdecydowało się już ponad 2000 użytkowników.

Zwolnieni z teorii

Morabus powstał przy okazji uczestnictwa uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni w projekcie "Zwolnieni z teorii". To platforma skierowana do licealistów i studentów, dzięki której mają oni możliwość realizacji własnych projektów społecznych. Praktyczne wskazówki prowadzą uczestników programu krok po kroku przez realizację swoich pomysłów. Uczniowie uczą się w ten sposób pracy w zespole, pozyskiwania budżetu, tworzenia budżetu czy planowania harmonogramu prac. Inicjatywa to jednak przede wszystkim możliwość samorozwoju i wsparcie przed wejściem na rynek pracy.

Dwie sieci

Na ten moment w bazie przystanków dostępne są te obsługiwane przez ZKM Gdynia i ZTM Gdańsk. Korzystaniem z aplikacji mogą więc zainteresować się mieszkańcy Gdyni, Gdańska i Sopotu, a także Rumi, Rewy, gminy Kosakowo, Żukowa czy Pruszcza Gdańskiego. Autorzy apki chcą, by w najbliższym czasie objęła ona swoim działaniem również pociągi SKM.

Autorami aplikacji są uczniowie VI LO w Gdyni. Od lewej: Bartosz Witkowski, Wojciech Ciunel, Jan Szulist // fot. Paweł KuklaAutorami aplikacji są uczniowie VI LO w Gdyni. Od lewej: Bartosz Witkowski, Wojciech Ciunel, Jan Szulist. Gratulacje!


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
apka
Morabus
Gdynia
Gdańsk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....