TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Przegląd budżetów 2016
PAP - Opublikowano: 19.11.2015 21:35:40
Przegląd budżetów 2016

Poznań stawia na poprawę komfortu mieszkańców. Kraków planuje kilka strategicznych inwestycji. Zielonej Górze po raz pierwszy od dawna udało się prawie zrównoważyć dochody i wydatki, a Szczecin wyda więcej na pomoc społeczną. Przedstawiamy przygotowany przez PAP przegląd projektów przyszłorocznych budżetów wybranych miast.

Zgodnie z przepisami 15 listopada br. minął termin przedłożenia organom stanowiącym JST oraz regionalnym izbom obrachunkowym projektów uchwał budżetowych na rok 2016 oraz wieloletnich prognoz finansowych. Oto jakie dochody, wydatki i inwestycje planują w przyszłym roku Białystok, Poznań, Kraków, Szczecin, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski.

Białystok: wyższe dochody, mniejszy deficyt

Białystok zamierza przeznaczyć w 2016 roku prawie 118 mln zł na inwestycje, z czego 80,9 mln zł - na drogi i infrastrukturę. Planowane dochody miasta w 2016 r. to 1,43 mld zł, a wydatki - 1,48 mld zł.

Prezydent miasta przedstawił założenia projektu budżetu Białegostoku na 2016 rok. Pierwsze czytanie ma odbyć się na sesji Rady Miasta na początku grudnia.

- To budżet podobny do tegorocznego, ale dużo lepszy i dojrzalszy, z dużo lepszymi parametrami ? uważa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Jak zwrócił uwagę w budżecie jest mniejszy deficyt (44,9 mln zł) i prawie trzykrotnie większa niż planowana w budżecie na 2015 rok, nadwyżka operacyjna (82,4 mln zł). Mniejszy deficyt wynika nie tylko ze wzrostu dochodów o ok. 3 proc., ale i z tego, że zaledwie o 0,2 proc. rosną wydatki.

Planowane dochody to 1,43 mld zł, wydatki - 1,48 mld zł. Wzrost dochodów ma wynikać z większych wpływów z podatków, a także m.in. zaplanowano blisko 28,5 mln zł z wykupu przez nabywcę z kolejnej transzy udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

Na inwestycje (w sumie 191 pozycji) Białystok zamierza przeznaczyć w 2016 roku prawie 118 mln zł, z czego 80,9 mln zł - na drogi i infrastrukturę. To np. przebudowa kolejnych miejsc w centrum, by poprawić dostępność komunikacyjną, uzbrajanie terenów inwestycyjnych na Krywlanach, czy rozpoczęcie budowy pasa startowego na lotnisku (również na Krywlanach).

Pieniądze unijne to w przyszłorocznym budżecie Białegostoku tylko 20 mln zł, bo konkursy w ramach nowej perspektywy finansowej UE dopiero ruszają. Truskolaski podkreślił, że w niedalekiej przeszłości w budżecie miasta było kilkanaście razy więcej pieniędzy (ponad 200 mln zł) z unijnych programów.

Szczecin: budżet stabilny, z większymi nakładami na politykę społeczną

Przyszłoroczny budżet Szczecina będzie stabilny, ze zwiększonymi nakładami na sferę społeczną i niskim deficytem - zapowiedział w poniedziałek prezydent miasta Piotr Krzystek, przedstawiając mediom projekt dokumentu. Ten budżet będzie niemal zrównoważony - podkreślił. Deficyt wyniesie jedynie 7 mln zł.

Budżet Szczecina na rok 2016 zakłada dochody na poziomie 2,092 mld zł, a wydatki 2,099 mld zł.

Wydatki bieżące w 2016 r. planowane są na poziomie: 1,6 mld zł, z czego najwięcej, bo 35 proc., czyli 583 mln zł przeznaczono na edukację, po 15 proc. na pomoc społeczną (254 mln zł) oraz na transport i komunikację (250 mln zł). Wydatki majątkowe to kwota: 416 mln zł.

Skarbnik miasta Stanisław Lipiński zwrócił uwagę, istotnym dla budżetu będzie zmniejszenie dochodów związane z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Powołując się na szacunki resortu finansów poinformował, że w skali roku dla Szczecina może to być 104 mln zł.

Na inwestycje Szczecin przeznaczy 416 mln zł. Większe to m.in. początek przebudowy ul. Spacerowej łączącej dwie ważne arterie miasta -ul. Arkońską z Wojska Polskiego czy rozpoczęcie modernizacji stadionu Pogoni.

Poznań: budżet 2016 przyjazny mieszkańcom

Na poprawę komfortu życia mieszkańców stawia prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który w poniedziałek zaprezentował projekt budżetu miasta na kolejny rok. Jak podkreślił, priorytetem są inwestycje, ?które sprawią, by młodzi ludzie chcieli zamieszkać w Poznaniu?.

Projekt przyszłorocznego budżetu miasta zakłada wydatki na poziomie 3,13 mld zł. Największa pula środków - 896 mln zł - zostanie przekazana na oświatę, w tym doposażenie i budowę nowych szkół w dzielnicach, w których wzrasta liczba mieszkańców. Zwiększone zostanie też dofinansowanie żłobków.

Deficyt budżetowy ma wynieść 223 mln zł.

W projekcie budżetu nie ma propozycji spektakularnych inwestycji. ?Naszym celem są drobne inwestycje, które są bardzo ważne dla mieszkańców? ? podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej Jaśkowiak. Dodał, że priorytetem będzie poprawa komfortu życia mieszkańców. Ma to też zachęcać młodych ludzi do zamieszkania w Poznaniu.

Priorytetowe inwestycje związane z oświatą i polityką społeczną to m.in. standaryzacja placówek opiekuńczo-wychowawczych, budowa zespołu szkolno-przedszkolnego na północy Poznania i budowa przedszkola na Strzeszynie.

Projekt budżetu przewiduje ponadto wydatki na drogi i komunikację zbiorową w wysokości 624 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na modernizację wybranych tras tramwajowych oraz budowę nowej, na Naramowice. 339 mln zł ma być natomiast przeznaczone na politykę społeczną i zdrowotną, w tym budowę nowego domu pomocy społecznej.

Kraków: budżet strategicznych inwestycji

4 mld 291 mln zł to dochody Krakowa zaplanowane w przyszłorocznym budżecie. Prezydent Jacek Majchrowski mówił we wtorek, że jedna trzecia kwoty przeznaczonej w 2016 r. na inwestycje będzie dotyczyła dużych inwestycji strategicznych, a dwie trzecie mniejszych zadań, mających wpływ na komfort życia w mieście.

Rada Miasta Krakowa zajmie się projektem przyszłorocznego budżetu 2 grudnia. Zapisano w nim, że dochody miasta wyniosą 4 mld 291 mln 766 tys. zł, a wydatki 4 mld 494 mln 912 tys. zł. Wynoszący 203,1 mln zł deficyt ma być sfinansowany poprzez środki z kredytu bankowego i emisji obligacji komunalnych. Skumulowane zadłużenie Krakowa ma na koniec 2016 r. wynieść 2 mld 218,4 mln zł.

Udział budżetu Krakowa we wpływach z podatków PIT i CIT szacuje się na 1 mld 297,8 mln zł, co stanowi niemal 1/3 dochodów miasta. Jak zauważył prezydent Majchrowski planowane przez rząd Beaty Szydło wprowadzenie nowej kwoty wolnej od podatku będzie oznaczało, że "dochody Krakowa będą o 200-250 mln zł mniejsze, co znacznie zwolni proces inwestycyjny". "W sferach ministerstwa finansów zaczyna być dyskutowana kwestia bardzo istotna, że skoro ze środków unijnych korzysta nie tylko państwo, ale i samorządy, więc samorządy także powinny składać się na wpłaty do UE, co będzie już zupełną katastrofą, gdy idzie o budżety wszystkich miast" ? ocenił Majchrowski.

Na inwestycje władze Krakowa chcą wydać w 2016 r. niemal 765 mln zł, z czego 422,2 mln zł na tzw. inwestycje programowe, krótkoterminowe, podnoszące komfort życia w mieście, a 266,7 mln zł na inwestycje strategiczne.

Odpowiedzialny za inwestycje miejskie zastępca prezydenta Tadeusz Trzmiel mówił, że do najkosztowniejszych przyszłorocznych inwestycji strategicznych należeć będą: rozbudowa ul. Igołomskiej za niemal 81 mln zł oraz modernizacja torowisk tramwajowych za 58 mln zł (m.in. na ulicach Basztowej i Kościuszki). W przyszłym roku ma być wyłoniony wykonawca nowej linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. "Chcielibyśmy rozpocząć także realizację Trasy Łagiewnickiej z linią tramwajową od Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej" ? zapowiedział Trzmiel. Dodał, że krakowskie MPK ma w przyszłym roku zakupić 107 nowych autobusów, z czego 20 pojazdów elektrycznych i pozostałe klasy Euro 6 oraz ogłosić przetarg na kolejnych 35 tramwajów niskopodłogowych.

125 mln zł władze Krakowa chcą wydać na likwidację niskiej emisji, 44 mln zł na modernizację placówek służby zdrowia i opieki społecznej (m.in. na modernizację Szpitala im. Żeromskiego, budowę Pawilonu Artysty Seniora), 41 mln zł na inwestycje w oświacie.

Zielona Góra: budżet prawie zrównoważony

We wtorek prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki zaprezentował projekt budżetu miasta na 2016 r. Po stronie dochodów zapisano w nim 695,5 mln zł, a planowane wydatki mają być jedynie o 840 tys. zł wyższe, czyli taki będzie deficyt. W zeszłym roku sięgał on ponad 8 mln zł.

Wartości po stronie dochodów i wydatków sprawiają, że Zielona Góra ma najwyższy budżet ze wszystkich lubuskich samorządów.

?Prowadzenie racjonalnej gospodarki finansowej w roku 2015 umożliwiło zrównoważenie dochodów i wydatków w projekcie budżetu na rok 2016 r.? - powiedział PAP prezydent Kubicki.

W strukturze dochodów Zielonej Góry 29,3 proc. stanowi udział miasta w podatkach PIT i CIT, 18,6 proc. opłaty i podatki lokalne, a 6,4 proc. inne dochody. Pozostałe dochody będą stanowiły dotacje celowe i subwencje z budżetu państwa. Z funduszy unijnych samorząd liczy na wsparcie w wysokości 12,5 proc. dochodów budżetowych, tj. ok. 86,9 mln zł.

Łącznie w projekcie na 2016 r. na inwestycje zapisano ponad 152 mln zł (21,9 proc. wydatków).

Najwięcej, bo aż 36 mln zł samorząd zamierza wydać na zintegrowany system bezemisyjnego transportu publicznego. Chodzi o zakup elektrycznych autobusów i zaplecza technicznego do ich eksploatacji.

Gorzów: prawie 80 mln na inwestycje

Około 522,5 mln zł dochodów i deficyt na poziomie 4 mln zł przewiduje projekt budżetu Gorzowa Wlkp. na 2016 r. Na inwestycje zapisano prawie 80 mln zł - o 5 mln zł więcej niż przed rokiem - poinformowała PAP rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Ewa Sadowska-Cieślak.

Do największych przedsięwzięć inwestycyjnych w 2016 r. będzie należała przebudowa torowiska przy ul. Warszawskiej w ramach systemu zrównoważonego transportu miejskiego. Koszt zadania to 9 mln zł. Jest to zarazem największa inwestycja komunikacyjna zaplanowana na przyszły rok.

Kolejne 11 mln zł jako wkład własny zostanie przeznaczone na budowę systemu odprowadzania wód opadowych w zachodniej części miasta. Przebudowy doczekają się ulice: Walczaka na odcinku od ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Góra Powstańców (prawie 5 mln), ul. Towarowa wraz z przebudową ul. Fabrycznej od skrzyżowania z ul. Towarową do ronda świętego Jerzego (7 mln zł) i Kłosowa (475 tys. zł).

Kolejne 200 tys. zł będzie przeznaczone na sporządzenie dokumentacji aplikacyjnej na budowę północnej obwodnicy Gorzowa celem uzyskania dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Sadowska-Cieślak dodała, że w przyszłym roku, w związku z przygotowywaniem się do nowej perspektywy finansowej, opracowywane będą dokumentacje projektowe na ulice Myśliborską, Kostrzyńską oraz dokumentacja aplikacyjna i projektowa na modernizację torowisk i budowę nowych. 200 tys. zł Gorzów Wlkp. przeznaczy na ścieżki rowerowe.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Białystok
Szczecin
Kraków
Poznań
Zielona Góra
Gorzów Wielkopolski
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....