TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Przegląd budżetów 2016
PAP - Opublikowano: 19.11.2015 21:35:40
Przegląd budżetów 2016

Poznań stawia na poprawę komfortu mieszkańców. Kraków planuje kilka strategicznych inwestycji. Zielonej Górze po raz pierwszy od dawna udało się prawie zrównoważyć dochody i wydatki, a Szczecin wyda więcej na pomoc społeczną. Przedstawiamy przygotowany przez PAP przegląd projektów przyszłorocznych budżetów wybranych miast.

Zgodnie z przepisami 15 listopada br. minął termin przedłożenia organom stanowiącym JST oraz regionalnym izbom obrachunkowym projektów uchwał budżetowych na rok 2016 oraz wieloletnich prognoz finansowych. Oto jakie dochody, wydatki i inwestycje planują w przyszłym roku Białystok, Poznań, Kraków, Szczecin, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski.

Białystok: wyższe dochody, mniejszy deficyt

Białystok zamierza przeznaczyć w 2016 roku prawie 118 mln zł na inwestycje, z czego 80,9 mln zł - na drogi i infrastrukturę. Planowane dochody miasta w 2016 r. to 1,43 mld zł, a wydatki - 1,48 mld zł.

Prezydent miasta przedstawił założenia projektu budżetu Białegostoku na 2016 rok. Pierwsze czytanie ma odbyć się na sesji Rady Miasta na początku grudnia.

- To budżet podobny do tegorocznego, ale dużo lepszy i dojrzalszy, z dużo lepszymi parametrami ? uważa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Jak zwrócił uwagę w budżecie jest mniejszy deficyt (44,9 mln zł) i prawie trzykrotnie większa niż planowana w budżecie na 2015 rok, nadwyżka operacyjna (82,4 mln zł). Mniejszy deficyt wynika nie tylko ze wzrostu dochodów o ok. 3 proc., ale i z tego, że zaledwie o 0,2 proc. rosną wydatki.

Planowane dochody to 1,43 mld zł, wydatki - 1,48 mld zł. Wzrost dochodów ma wynikać z większych wpływów z podatków, a także m.in. zaplanowano blisko 28,5 mln zł z wykupu przez nabywcę z kolejnej transzy udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

Na inwestycje (w sumie 191 pozycji) Białystok zamierza przeznaczyć w 2016 roku prawie 118 mln zł, z czego 80,9 mln zł - na drogi i infrastrukturę. To np. przebudowa kolejnych miejsc w centrum, by poprawić dostępność komunikacyjną, uzbrajanie terenów inwestycyjnych na Krywlanach, czy rozpoczęcie budowy pasa startowego na lotnisku (również na Krywlanach).

Pieniądze unijne to w przyszłorocznym budżecie Białegostoku tylko 20 mln zł, bo konkursy w ramach nowej perspektywy finansowej UE dopiero ruszają. Truskolaski podkreślił, że w niedalekiej przeszłości w budżecie miasta było kilkanaście razy więcej pieniędzy (ponad 200 mln zł) z unijnych programów.

Szczecin: budżet stabilny, z większymi nakładami na politykę społeczną

Przyszłoroczny budżet Szczecina będzie stabilny, ze zwiększonymi nakładami na sferę społeczną i niskim deficytem - zapowiedział w poniedziałek prezydent miasta Piotr Krzystek, przedstawiając mediom projekt dokumentu. Ten budżet będzie niemal zrównoważony - podkreślił. Deficyt wyniesie jedynie 7 mln zł.

Budżet Szczecina na rok 2016 zakłada dochody na poziomie 2,092 mld zł, a wydatki 2,099 mld zł.

Wydatki bieżące w 2016 r. planowane są na poziomie: 1,6 mld zł, z czego najwięcej, bo 35 proc., czyli 583 mln zł przeznaczono na edukację, po 15 proc. na pomoc społeczną (254 mln zł) oraz na transport i komunikację (250 mln zł). Wydatki majątkowe to kwota: 416 mln zł.

Skarbnik miasta Stanisław Lipiński zwrócił uwagę, istotnym dla budżetu będzie zmniejszenie dochodów związane z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Powołując się na szacunki resortu finansów poinformował, że w skali roku dla Szczecina może to być 104 mln zł.

Na inwestycje Szczecin przeznaczy 416 mln zł. Większe to m.in. początek przebudowy ul. Spacerowej łączącej dwie ważne arterie miasta -ul. Arkońską z Wojska Polskiego czy rozpoczęcie modernizacji stadionu Pogoni.

Poznań: budżet 2016 przyjazny mieszkańcom

Na poprawę komfortu życia mieszkańców stawia prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który w poniedziałek zaprezentował projekt budżetu miasta na kolejny rok. Jak podkreślił, priorytetem są inwestycje, ?które sprawią, by młodzi ludzie chcieli zamieszkać w Poznaniu?.

Projekt przyszłorocznego budżetu miasta zakłada wydatki na poziomie 3,13 mld zł. Największa pula środków - 896 mln zł - zostanie przekazana na oświatę, w tym doposażenie i budowę nowych szkół w dzielnicach, w których wzrasta liczba mieszkańców. Zwiększone zostanie też dofinansowanie żłobków.

Deficyt budżetowy ma wynieść 223 mln zł.

W projekcie budżetu nie ma propozycji spektakularnych inwestycji. ?Naszym celem są drobne inwestycje, które są bardzo ważne dla mieszkańców? ? podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej Jaśkowiak. Dodał, że priorytetem będzie poprawa komfortu życia mieszkańców. Ma to też zachęcać młodych ludzi do zamieszkania w Poznaniu.

Priorytetowe inwestycje związane z oświatą i polityką społeczną to m.in. standaryzacja placówek opiekuńczo-wychowawczych, budowa zespołu szkolno-przedszkolnego na północy Poznania i budowa przedszkola na Strzeszynie.

Projekt budżetu przewiduje ponadto wydatki na drogi i komunikację zbiorową w wysokości 624 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na modernizację wybranych tras tramwajowych oraz budowę nowej, na Naramowice. 339 mln zł ma być natomiast przeznaczone na politykę społeczną i zdrowotną, w tym budowę nowego domu pomocy społecznej.

Kraków: budżet strategicznych inwestycji

4 mld 291 mln zł to dochody Krakowa zaplanowane w przyszłorocznym budżecie. Prezydent Jacek Majchrowski mówił we wtorek, że jedna trzecia kwoty przeznaczonej w 2016 r. na inwestycje będzie dotyczyła dużych inwestycji strategicznych, a dwie trzecie mniejszych zadań, mających wpływ na komfort życia w mieście.

Rada Miasta Krakowa zajmie się projektem przyszłorocznego budżetu 2 grudnia. Zapisano w nim, że dochody miasta wyniosą 4 mld 291 mln 766 tys. zł, a wydatki 4 mld 494 mln 912 tys. zł. Wynoszący 203,1 mln zł deficyt ma być sfinansowany poprzez środki z kredytu bankowego i emisji obligacji komunalnych. Skumulowane zadłużenie Krakowa ma na koniec 2016 r. wynieść 2 mld 218,4 mln zł.

Udział budżetu Krakowa we wpływach z podatków PIT i CIT szacuje się na 1 mld 297,8 mln zł, co stanowi niemal 1/3 dochodów miasta. Jak zauważył prezydent Majchrowski planowane przez rząd Beaty Szydło wprowadzenie nowej kwoty wolnej od podatku będzie oznaczało, że "dochody Krakowa będą o 200-250 mln zł mniejsze, co znacznie zwolni proces inwestycyjny". "W sferach ministerstwa finansów zaczyna być dyskutowana kwestia bardzo istotna, że skoro ze środków unijnych korzysta nie tylko państwo, ale i samorządy, więc samorządy także powinny składać się na wpłaty do UE, co będzie już zupełną katastrofą, gdy idzie o budżety wszystkich miast" ? ocenił Majchrowski.

Na inwestycje władze Krakowa chcą wydać w 2016 r. niemal 765 mln zł, z czego 422,2 mln zł na tzw. inwestycje programowe, krótkoterminowe, podnoszące komfort życia w mieście, a 266,7 mln zł na inwestycje strategiczne.

Odpowiedzialny za inwestycje miejskie zastępca prezydenta Tadeusz Trzmiel mówił, że do najkosztowniejszych przyszłorocznych inwestycji strategicznych należeć będą: rozbudowa ul. Igołomskiej za niemal 81 mln zł oraz modernizacja torowisk tramwajowych za 58 mln zł (m.in. na ulicach Basztowej i Kościuszki). W przyszłym roku ma być wyłoniony wykonawca nowej linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. "Chcielibyśmy rozpocząć także realizację Trasy Łagiewnickiej z linią tramwajową od Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej" ? zapowiedział Trzmiel. Dodał, że krakowskie MPK ma w przyszłym roku zakupić 107 nowych autobusów, z czego 20 pojazdów elektrycznych i pozostałe klasy Euro 6 oraz ogłosić przetarg na kolejnych 35 tramwajów niskopodłogowych.

125 mln zł władze Krakowa chcą wydać na likwidację niskiej emisji, 44 mln zł na modernizację placówek służby zdrowia i opieki społecznej (m.in. na modernizację Szpitala im. Żeromskiego, budowę Pawilonu Artysty Seniora), 41 mln zł na inwestycje w oświacie.

Zielona Góra: budżet prawie zrównoważony

We wtorek prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki zaprezentował projekt budżetu miasta na 2016 r. Po stronie dochodów zapisano w nim 695,5 mln zł, a planowane wydatki mają być jedynie o 840 tys. zł wyższe, czyli taki będzie deficyt. W zeszłym roku sięgał on ponad 8 mln zł.

Wartości po stronie dochodów i wydatków sprawiają, że Zielona Góra ma najwyższy budżet ze wszystkich lubuskich samorządów.

?Prowadzenie racjonalnej gospodarki finansowej w roku 2015 umożliwiło zrównoważenie dochodów i wydatków w projekcie budżetu na rok 2016 r.? - powiedział PAP prezydent Kubicki.

W strukturze dochodów Zielonej Góry 29,3 proc. stanowi udział miasta w podatkach PIT i CIT, 18,6 proc. opłaty i podatki lokalne, a 6,4 proc. inne dochody. Pozostałe dochody będą stanowiły dotacje celowe i subwencje z budżetu państwa. Z funduszy unijnych samorząd liczy na wsparcie w wysokości 12,5 proc. dochodów budżetowych, tj. ok. 86,9 mln zł.

Łącznie w projekcie na 2016 r. na inwestycje zapisano ponad 152 mln zł (21,9 proc. wydatków).

Najwięcej, bo aż 36 mln zł samorząd zamierza wydać na zintegrowany system bezemisyjnego transportu publicznego. Chodzi o zakup elektrycznych autobusów i zaplecza technicznego do ich eksploatacji.

Gorzów: prawie 80 mln na inwestycje

Około 522,5 mln zł dochodów i deficyt na poziomie 4 mln zł przewiduje projekt budżetu Gorzowa Wlkp. na 2016 r. Na inwestycje zapisano prawie 80 mln zł - o 5 mln zł więcej niż przed rokiem - poinformowała PAP rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Ewa Sadowska-Cieślak.

Do największych przedsięwzięć inwestycyjnych w 2016 r. będzie należała przebudowa torowiska przy ul. Warszawskiej w ramach systemu zrównoważonego transportu miejskiego. Koszt zadania to 9 mln zł. Jest to zarazem największa inwestycja komunikacyjna zaplanowana na przyszły rok.

Kolejne 11 mln zł jako wkład własny zostanie przeznaczone na budowę systemu odprowadzania wód opadowych w zachodniej części miasta. Przebudowy doczekają się ulice: Walczaka na odcinku od ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Góra Powstańców (prawie 5 mln), ul. Towarowa wraz z przebudową ul. Fabrycznej od skrzyżowania z ul. Towarową do ronda świętego Jerzego (7 mln zł) i Kłosowa (475 tys. zł).

Kolejne 200 tys. zł będzie przeznaczone na sporządzenie dokumentacji aplikacyjnej na budowę północnej obwodnicy Gorzowa celem uzyskania dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Sadowska-Cieślak dodała, że w przyszłym roku, w związku z przygotowywaniem się do nowej perspektywy finansowej, opracowywane będą dokumentacje projektowe na ulice Myśliborską, Kostrzyńską oraz dokumentacja aplikacyjna i projektowa na modernizację torowisk i budowę nowych. 200 tys. zł Gorzów Wlkp. przeznaczy na ścieżki rowerowe.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Białystok
Szczecin
Kraków
Poznań
Zielona Góra
Gorzów Wielkopolski

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....