TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Przebudowa chorzowskiego rynku do połowy 2019 r.
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 02.11.2017 14:33:25 1 komentarz
Przebudowa chorzowskiego rynku do połowy 2019 r.

W drugim kwartale 2019 r. powinny zakończyć się prace przy przebudowie rynku w Chorzowie – zakładają władze miasta. W czwartek poinformowały o wyborze wykonawcy przedsięwzięcia.

Projekt przebudowy zakłada m.in. budowę pod przecinającą rynek estakadą pawilonów, w których ma znaleźć się miejsce dla gastronomii, usług, instytucji miejskich czy toalet. Po obu stronach estakady urządzone mają zostać zielone skwery, a przed ratuszem na przebudowanej płycie rynku pojawić ma się fontanna. Koszt wykonania inwestycji wyniesie 22,5 mln zł.

Jak przypomniał podczas czwartkowego briefingu prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, będzie to już trzeci etap inwestycji w rejonie rynku. Na jego skraju powstało już centrum przesiadkowe, a wokół przebudowano układ drogowy.

"Rynek zmieni się niemal całkowicie. Estakada nie zniknie, ale jak zakłada koncepcja, która wygrała konkurs, będzie bardziej schowana niż wyeksponowana - częściowo będzie ona zabudowana od dołu czterema pawilonami. W nich będą mieściły się kawiarenki, punkt obsługi pasażera, punkt obsługi mieszkańca, ale co ucieszy pewnie wielu mieszkańców, znajdą się tam też toalety miejskie – można powiedzieć, z prawdziwego zdarzenia" - zapowiedział Kotala.

"Co najważniejsze, chcielibyśmy, aby ta przestrzeń przyciągała mieszkańców. Będzie więcej zieleni, ławeczek, atrakcji – poprzez chociażby podświetlone fontanny. Będzie to miejsce, gdzie będzie można się spotkać, miejsce eventów, rekreacji i wypoczynku" - dodał prezydent.

Kierująca wydziałem usług komunalnych w urzędzie miasta Zuzanna Kurczek zasygnalizowała, że w najbliższych dniach wykonawca przedstawi propozycję harmonogramu prac, który następnie zostanie zweryfikowany i zaakceptowany przez miasto. Z tego wyniknie m.in. perspektywa utrudnień dla mieszkańców.

Wcześniej miasto musi jeszcze podpisać umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą – konsorcjum firm Jaekel-Bud-Tech z Chorzowa i MPRD z Rudy Śląskiej. Wcześniej spełni on warunki formalne, m.in. związane z gwarancją należytego wykonania umowy. Pierwotnie w przetargu wybrano innego wykonawcę, jednak KIO po skardze zweryfikowała tamtą decyzję.

Przygotowywana przebudowa głównej przestrzeni rynku to kolejny etap zmian wyglądu centrum Chorzowa. W ub. roku zakończyła się budowa pierwszego w regionie centrum przesiadkowego. W zbudowanym wzdłuż północno-wschodniej pierzei rynku węźle komunikacyjnym zbiegają się przejeżdżające przez tę część miasta linie tramwajowe (obecnie osiem) i autobusowe (ponad 20).

Budowa docelowego układu torów tramwajowych wokół centrum przesiadkowego umożliwiła miastu prace związane z siecią dróg na rynku i w okolicy. Zwolnienie przez tramwaje np. fragmentu rynku przed urzędem miasta pozwoli na stworzenie tam docelowej reprezentacyjnej miejskiej przestrzeni.

Przygotowania do przebudowy chorzowskiego rynku ciągną się od kilku lat. Rozpoczęły się jeszcze przed przeprowadzonym w latach 2012-2013 remontem estakady, którą ponad rynkiem wiedzie dwujezdniowa droga krajowa nr 79.

Dyskutowano wówczas, czy zniszczoną i zabierającą przestrzeń rynku estakadę odnowić czy też całkowicie wyburzyć. Ostatecznie zdecydowano, że wobec braku drogi alternatywnej dla tej, którą obecnie przejeżdża ok. 40 tys. pojazdów w ciągu doby, estakada musi pozostać. Została odnowiona.

Pod koniec 2014 r. rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku. Zwyciężyła praca, która - zdaniem sądu konkursowego - najlepiej uwzględniała przebudowę rynku w kilku etapach; także m.in. po ewentualnym wyburzeniu estakady. Sąd konkursowy sugerował uzupełnienie jej o elementy z innych wyróżnionych propozycji.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
Chorzów
  • www – 02.11.2017

    Docelowy efekt jest żaden. Po co wydawać duże pieniądze i zostawiać tą paskudną estakadę. Serio nie stać nas na zmianę? To chore. Setki milionów poszły na Stadion Śląski w Chorzowie, tak w tym samym Chorzowie i przy tej samej drodze, a nie ma na zmianę absurdalnego układu komunikacyjnego w centrum Chorzowa.Na wizualizacjach estakada z tymi ogromnymi ekranami wygląda źle. Może puścić pod nią jakąś kopalnię? Przynajmniej niedługo będzie poważny argument do jej wyburzenia i prawdziwych zmian.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....