TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Projekt Łódzkiego Związku Metropolitalnego trafi do Sejmu
TransInfo.pl - Opublikowano: 11.02.2020 14:30:31
Projekt Łódzkiego Związku Metropolitalnego trafi do Sejmu

Samorządowcy z powiatów zgierskiego, pabianickiego, łódzkiego wschodniego, brzezińskiego i z Łodzi podpisali w poniedziałek deklarację wsparcia utworzenia Łódzkiego Związku Metropolitalnego (ŁZM). Projekt ustawy w tej sprawie przyjął Senat; teraz trafi on do Sejmu.

-"Wyrażamy przekonanie, że Łódzki Związek Metropolitalny przyczyni się do rozwoju społecznego i gospodarczego naszych miast i gmin. Wierzymy, że dzięki tej ustawie nasi mieszkańcy będą mogli korzystać ze wspólnie podejmowanych inicjatyw w zakresie kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju transportu zbiorowego, ochrony środowiska i walki ze smogiem" - zapisano w deklaracji, pod którą w poniedziałek w Łodzi podpisali się wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast z regionu łódzkiego.

Szansa  dla komunikacji

"Łódzki Związek Metropolitalny to dodatkowe narzędzia prawne i finansowe - na połączenia komunikacyjne, wsparcie służby zdrowia, inicjatywę funduszu sprawiedliwości, w którym mamy zapis, że każda z gmin wchodzących w skład metropolii z budżetu metropolii musi corocznie dostać więcej niż sama wpłaci. Metropolia to partnerstwo - każdy z 28 partnerów reprezentujących miasta i gminy ma na zgromadzeniu taki sam głos" - zaznaczył Kwiatkowski.

Według projektu ustawy, łódzka metropolia ma być zrzeszeniem gmin woj. łódzkiego, w tym Łodzi oraz 27 gmin z czterech powiatów: zgierskiego, pabianickiego, łódzkiego wschodniego i brzezińskiego. Ma wykonywać zadania publiczne takie jak: kształtowanie ładu przestrzennego; planowanie, koordynacja, integracja oraz rozwój publicznego transportu zbiorowego; współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku metropolitalnego; promocja związku metropolitalnego i jego obszaru. Wysokość udziału związku metropolitalnego we wpływach z PIT od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze związku metropolitalnego w roku, w którym utworzono związek metropolitalny, ma wynosić 0,2 proc., a w latach następnych - 5 proc.

Zdaniem Łodzi

"Już w 2012 roku stworzyliśmy stowarzyszenie Łódzki Obszar Metropolitalny, dzięki czemu udało nam się pozyskać ponad 1,5 mld zł, które rozdysponowujemy wspólnie w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Chcę wierzyć, że podobnie jak w Senacie uda się w Sejmie osiągnąć to, że parlamentarzyści spojrzą ponad podziałami politycznymi. My też jesteśmy z różnych opcji politycznych, ale jesteśmy tutaj, bo zależy nam na wspólnym działaniu na rzecz mieszkańców" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Przypomniała też, że po przyjęciu uchwały do dyspozycji łódzkiej metropolii będzie dodatkowe 200 mln zł z budżetu państwa, które będzie można rozdysponować np. na poprawę komunikacji publicznej, szpitale czy budowę dróg.

Z kolei prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz dodał, że samorządowcy z Łódzkiego już pięć lat temu zgodnie podjęli decyzję o chęci utworzenia metropolii. Ustawa przeszła szczeble procedowania parlamentarnego i została podpisana przez prezydenta, ale nigdy nie doczekała się aktów wykonawczych.

Tramwaj dowodem

"Najlepszym przykładem tego, co daje metropolia, jest walka o tramwaj metropolitalny, którego projekt opiewający na 1 mld zł istnieje od 5 lat i nie doszedł do skutku właśnie dlatego, że dla ustawy zabrakło aktów wykonawczych. Gdyby było inaczej, nie mielibyśmy sytuacji, w której samorządy Pabianic, Ozorkowa, Konstantynowa Łódzkiego czy Lutomierska walczą o swoją komunikację samodzielnie, bo wszystko - włącznie z taborem - byłoby w jednym projekcie opartym o Łódzki Związek Metropolitalny. O ile łatwiej byłoby zrobić dla nas wspólną strategię, skoro granice między naszymi miastami i gminami coraz bardziej się zacierają" - wyjaśnił Mackiewicz.

Według Kwiatkowskiego w poszczególnych gminach i miastach rozpoczną się teraz konsultacje społeczne dotyczące projektu utworzenia ŁZM. Ostatecznie o jego losach zdecyduje izba niższa polskiego parlamentu.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
integracja
Łódź
sejm

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....