Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Prezes UOKiK: Chcemy, by klient mógł wycofać się z umowy dot. wycieczki

infotrans
30.10.2017 06:56
0 Komentarzy

Chcemy, by ustawa ousługach turystycznych umożliwiała klientowi wycofanie się z umowy dot.wycieczki, gdy została zawarta poza siedzibą touroperatora – powiedział PAPprezes UOKiK Marek Niechciał.

Urząd bada rynek sprzedaży usług i towarów na pokazach, gdziesprzedawane są m.in. imprezy turystyczne.

„Przyglądamy się rynkowi sprzedaży na pokazach – gdziesprzedawane są np. +cudowne koce czy lampy+, a przy okazji wycieczki czy pobytyw sanatoriach. Popieramy fakt, by w nowelizacji ustawy o usługach turystycznychznalazła się możliwość zrezygnowania z zakupu usługi turystycznej, jeśli ktośwykupił ją na tego typu imprezie” – wskazał w rozmowie z PAP Niechciał.Dodał, że klient miałby na to 14 dni.

Jak wyjaśnił szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,przede wszystkim to jest zgodne z ochroną konsumentów w niektórych krajach UE.Ponadto, jak dodał, akurat w tym wypadku UOKiK chce przede wszystkim chronićkonsumentów-seniorów, którzy podczas pokazu, spotkania handlowego częstonieświadomie decydują się na zakup bardzo drogich usług turystycznych, np.pobytu w sanatorium. Niechciał wskazał, że zawarciu niekorzystnej umowytowarzyszy zazwyczaj „specjalna atmosfera”, konsumenci sąprzekonywani „o wyjątkowości oferty, zachęcani różnymi trikamimarketingowymi”.

„Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której klient, który popowrocie do domu i konsultacji z najbliższymi zorientuje się, że normalnietakie wycieczki kosztują kilka razy mniej, a on nie może wycofać się z takiejumowy” – zaznaczył.

Niechciał dodał, że UOKiK zna wiele przypadków świadomegowprowadzania w błąd osób starszych, dlatego „będzie apelował do posłów, byprzyjęli rozwiązania chroniące konsumentów”.

Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługachturystycznych jest obecnie nowelizowana; tzw. ustawa turystyczna jestnajważniejszym aktem prawnym regulującym działalność organizatorów turystyki,pośredników turystycznych i agentów turystycznych.

Nowe rozwiązania autorstwa Ministerstwa Sportu i Turystykiprzewidują m.in. objęcie przedsiębiorców oferujących tzw. „pakietydynamiczne” takimi samymi obowiązkami, jakie mają organizatorzyturystyczni. Chodzi np. o turystyczne obiekty noclegowe, linie lotnicze,wypożyczalnie samochodów, podmioty świadczące usługi lądowego transportupasażerskiego, agentów turystycznych. Do organizatorów turystyki mają byćzaliczone także „podmioty niebędące przedsiębiorcami, a zajmujące sięnieokazjonalnie (w sposób ciągły, częściej niż kilka razy w roku)organizowaniem imprez turystycznych dla dużej grupy podróżnych”.


Komentarze