TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Poznańskie rozmowy o nowej taryfie biletowej
ZTM POZNAŃ - Opublikowano: 31.07.2015 23:47:25
Poznańskie rozmowy o nowej taryfie biletowej

- Będziemy zachęcać do korzystania z komunikacji publicznej - zapewniał prezydent Jacek Jaśkowiak na spotkaniu z burmistrzami i wójtami gmin, z którymi Miasto Poznań zawarło porozumienia międzygminne w zakresie lokalnego transportu zbiorowego. Tematem spotkania były zaproponowane przez Miasto nowe stawki i taryfy biletów.

Spotkanie, podczas którego odbyła się prezentacja założeń projektu, miało charakter konsultacyjny. Celem zmian sygnalizowanych przez prezydenta oraz wynikających z analiz Zarządu Transportu Miejskiego jest wzrost liczby pasażerów komunikacji publicznej. Autorzy projektu chcą go osiągnąć m.in. dzięki modyfikacji taryfy stawek i ulg, a także uproszczenie taryfy biletowej, jej racjonalizację oraz rozdział oferty dla osób mieszkających w Poznaniu i gminach, które podpisały z miastem umowę - od osób przyjezdnych.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest Bilet dla Seniora, czyli bilet dla osób w wieku powyżej 65 lat zamieszkałych w Poznaniu i gminach objętych porozumieniami międzygminnymi, które płaciłyby 50 zł za 366 dni w strefie A. Autorką tego pomysłu jest radna Dominika Król. Zgodnie z jej intencją taki bilet mógłby skłonić seniorów do częstszego korzystania z komunikacji publicznej.

- To projekt społeczny, który jest dla nas bardzo ważny - tłumaczy Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. - Pozwoli on seniorom na łatwiejsze korzystanie nie tylko z komunikacji, ale też z oferty spotkań i warsztatów, które oferuje im Miasto Poznań.

Planowany termin wdrożenia Biletu dla Seniora to 1 stycznia 2016 r.

Bilet dla Seniora przyciągnął uwagę burmistrzów i wójtów - zaproponowali rozważenie propozycji, by bilet obowiązywał nie tylko w strefie A, ale w strefach A+B+C.

Oto niektóre z pozostałych propozycji:

tPortmonetka (planowany termin wdrożenia: 1 listopada 2015r.)

Projekt zakłada obniżenie kosztów podróży na trasach dłuższych niż 5 przystanków oraz przesunięcie granicy opłacalności w porównaniu do biletu do 10 minut z 8/9 przystanku na 12 przystanek, a w stosunku do biletu do 40 minut z 28/29 na 36 przystanek. Ma to szczególne znaczenie dla osób z miejscowości w strefie C, chcących korzystać z karty PEKA.

Koszt 6 i 7 przystanku zmieniłby się z 0,26 na 0,16 zł, 8 i 9 - z 0,12 na 0,08 zł. Cena 10-przystankowej podróży wyniosłaby zamiast 3,12 zł (obecnie), 2,84 zł - po wprowadzeniu proponowanych zmian.

Z 0,08 na 0,06 zł spadłby koszt przejechania 20. i kolejnych przystanków. Tym samym za podróż liczącą 22 przystanki, po wprowadzeniu zmian, pasażer zapłaciłby 3,76 zł (obecnie - 4,08 zł).

Bilety okresowe na karcie PEKA na okaziciela

W związku z nikłym zainteresowaniem (0,4 proc. sprzedaży wszystkich biletów okresowych - miesięcznie ok. 400 szt. na średnio 100 tys. wszystkich biletów okresowych) proponowana jest likwidacja tego typu biletów. Pozostawałby substytut w postaci biletów firmowych sprzedawanych na kartę PEKA Firma.

Nowe bilety jednorazowe

(planowany termin wdrożenia 1 stycznia 2016r.)

Razem z likwidacją biletów okresowych na okaziciela wprowadzony zostałby do sprzedaży bilet 7-dobowy.

Planowana jest likwidacja biletów 48- i 72-godzinnych - ich rolę spełnia obecny bilet 24-godzinny, skasowany w piątek po godz. 20.00, ważny przez cały weekend - do godz. 24.00 w niedzielę.

Zasadą byłoby również, że dwa normalne bilety 24-godzinne upoważniałyby do przejazdu 2 osoby dorosłe i do 3 dzieci.

Jednocześnie Miasto Poznań proponuje wydłużenie okresu uprawnienia do przejazdów bezpłatnych dla dzieci - z 31 sierpnia , w którym kończą 6 lat na 30 września roku w którym kończą 6 lat, w związku z tym, że dzieci rozpoczynające naukę w szkole nie otrzymują legitymacji szkolnych przed 1 września. Przy okazji w przepisach chcemy wprowadzić zmiany doprecyzowujące/ upraszczające obecne zapisy.

Koszt wprowadzenia tych rozwiązań wyniósłby 5 790 000 zł, w tym szacunkowo na obniżenie opłat tPortmonetki należałoby przeznaczyć 1 140 000 zł, a na Bilet dla Seniora - 4 650 000 zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Poznań
Poznań
taryfa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....