TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Poznańskie autobusy i tramwaje pojadą częściej. Od 1 września
TransInfo.pl - Opublikowano: 28.08.2020 18:00:34
Poznańskie autobusy i tramwaje pojada częściej. Od 1 września ; fot. ZTM Poznań

Od 1 września tramwaje i autobusy na liniach ZTM Poznań będą kursowały częściej.

Zacznie obowiązywać zasadniczy rozkład jazdy.

Szkolny powrót

Tego dnia tramwaje wrócą na trasy do trzech pętli: Wilczak, Połabska, Piątkowska. Rozpocznie się także remont torowiska na ulicy Dąbrowskiego, co spowoduje konieczność wprowadzenia zmian w komunikacji. Jednocześnie otwarta zostanie nowa trasa tramwajowa do pętli Unii Lubelskiej, gdzie zostanie skierowana linia numer 5.

Nowy odcinek trasy tramwajowej zostanie otwarty pięć miesięcy przed zakładanym terminem. Pętla pozwoli na większe zintegrowanie linii autobusowych i tramwajowych, ponieważ zastosowano tam po raz pierwszy w Poznaniu awangardowe rozwiązanie ułatwiające korzystanie z komunikacji przez pasażerów. Na pętli Unii Lubelskiej będzie obowiązywał tak zwany odwrócony kierunek ruchu dzięki czemu będzie możliwe niezwykle wygodne i sprawne wykonywanie przesiadki z tramwaju na autobus "drzwi w drzwi". W pierwszej kolejności z trasy będzie korzystał tramwaj linii numer 5, a docelowo będzie tu kursować także tramwaj linii numer 11 oraz - po oddaniu do użytku układu drogowego - również autobus linii numer 174.

Częstsze kursy

Od 1 września na liniach ZTM będzie obowiązywał podstawowy (zasadniczy) rozkład jazdy, co oznacza częstsze kursy. Na liniach tramwajowych w dni robocze w godzinach szczytu (6:30-9:00 i 14:00-18:30) tramwaje większości linii będą kursować co 10 minut. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego, pętle: Wilczak, Piątkowska i Połabska będą otwarte. Wrócą na nie tramwaje linii nr: 3, 4, 9 i 10. Na liniach numer 3 i 4 nastąpi zmiana - w celu wzmocnienia komunikacji w rejonie Rataj, tramwaje będą kursować przez trasę Kórnicką do pętli na Franowie. Z kolei "dziesiątki" od połowy sierpnia, w związku z przebudową ul. Wierzbięcice, kursują przez ul. Górna Wilda i Królowej Jadwigi.

Ponadto:

- wzmocnienia sobotnie w godz. 11:00-20:00 obowiązywać będą jedynie dla linii tramwajowej nr 16,

- nocna linia tramwajowa nr 201 kursować będzie ze wzmocnieniami weekendowymi,

- nie będą obowiązywać wzmocnienia "studenckie" na liniach tramwajowych nr 6 i 12,

- nie będą obowiązywać piątkowe wzmocnienia linii nr 16.

Autobusy także częściej

W komunikacji autobusowej miejskiej na liniach układu podstawowego w dni robocze w godzinach szczytu autobusy kursować będą co 12 minut.

Na 3 liniach autobusowych (1 dziennej i 2 nocnych) od 1 września zostaną wprowadzone stałe zmiany, uruchomiona zostanie nowa linia nr 124, autobusy linii nr 169 wrócą na swoją stałą trasę, natomiast linia nr 187 zostanie zlikwidowana.

Linia nr 124 będzie wydzielona z linii nr 160, zapewniając uczniom dojazd do szkoły przy ul. Safony. Będzie ona kursowała na trasie: INSTYTUT TECHNOLOGICZNO - PRZYRODNICZY - Biskupińska - Koszalińska - Literacka - Hezjoda - SAFONY. W związku z tym autobusy 160 nie będą kursowały do przystanku Safony,

Linia 169, w związku z zakończeniem prac na ul. Pułaskiego, wróci na stałą trasę (autobus nie będzie już kursował ulicą Winogrady).

Linie nr 236 i 246 - zmiana trasy w rejonie Jeżyc z uwagi na remont ul. Dąbrowskiego. Będą kursować z pętli Poznań Główny przez ul. Dworcową, Zwierzyniecką, Kraszewskiego (przebieg i przystanki jak dla linii nr 239 - w obu kierunkach) i dalej po trasie ul. Kościelną do Strzeszyna/Podolan.

Remonty

1 września rozpoczną się zapowiedziane wiosną prace remontowe na ulicy Dąbrowskiego, gdzie zostanie wymienione torowisko i nawierzchnia ulicy na odcinku od ul. Prusa do ul. Kraszewskiego oraz na skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza. Remont jest planowany do końca września, w tym czasie tramwaje nie będą kursowały odcinkiem ulicy Dąbrowskiego od węzła Żeromskiego/Dąbrowskiego do mostu Teatralnego oraz przez ul. Kraszewskiego i Zwierzyniecką. Przy okazji tych prac zostanie zmodernizowana podstacja na ulicy Janickiego zasilająca tramwaje kursujące m.in. na ul. Dąbrowskiego.Jest to bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla transportu tramwajowego w tym rejonie miasta.

Co bardzo ważne, w przyszłym roku poprawi się także standard przystanków przy rynku Jeżyckim wzdłuż ulicy Dąbrowskiego. Po przebudowie osoby starsze i mające problem z poruszaniem się będą mogły łatwiej korzystać z komunikacji publicznej. Obecnie opracowywana jest dokumentacja, w oparciu o którą przystanki te zostaną przebudowane. Powstanie ona do końca tego roku, dzięki czemu już w 2021 roku będzie można wykonać platformy, które będą umożliwiać łatwiejsze wysiadanie i wsiadanie z tramwajów.

Wirusowe zmiany

Przypominamy, że w tramwaju lub autobusie może być zajętych 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). Na autobusach i tramwajach umieszczone są informacje zawierające maksymalną liczbę pasażerów, którzy - zgodnie z rozporządzeniem rządowym - mogą podróżować danym pojazdem. Emitowany jest także specjalny komunikat głosowy. Nie ma jednak możliwości, aby bezpośrednio weryfikować respektowanie tego ograniczenia. Prosimy pasażerów o odpowiedzialne korzystanie z transportu publicznego - jeśli połowa miejsc siedzących będzie zajęta, apelujemy o to, żeby nie zajmować kolejnych.

Przypominamy również, że w pojazdach transportu publicznego wciąż obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa - przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki. Jeśli w przestrzeni otwartej mamy możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musimy zasłaniać ust i nosa. Uwaga! Jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych - na przykład na przystanku komunikacji publicznej - wówczas musimy zasłonić usta i nos.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rozkład
Poznań

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....