TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Poznański ZTM udostępnia lokalizacje pojazdów
ZTM TransInfo.pl - Opublikowano: 02.08.2019 14:05:33
Poznański ZTM udostępnia lokalizacje pojazdów

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu udostępnia już nie tylko rozkłady jazdy i dane dotyczące miejsc na parkingach buforowych oraz typu "Parkuj i Jedź", ale również – od dzisiaj - dane o rzeczywistym położeniu pojazdów komunikacji miejskiej. To element idei Smart City.

– Inteligentne miasto z myślą o mieszkańcach zbiera, zarządza i udostępnia dane po to, aby każdy mógł z nich swobodnie korzystać. Odbiorcami są między innymi deweloperzy, którzy wykorzystując te dane tworzą serwisy i aplikacje, ułatwiające mieszkańcom codzienne wybory, chociażby dotyczące środka transportu – mówi Michał Łakomski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City. – W ten sposób deweloperzy aplikacji stają się pośrednikami informacji między miastem a mieszkańcami, tworząc alternatywne źródła wiedzy. Tak się dzieje na całym świecie: dzięki otwartym danym powstaje coraz więcej nowoczesnych usług.

Zasada jest prosta: Do otwartych danych dostęp ma każdy i może z nich korzystać bezpłatnie, nawet wówczas, gdy tworzy komercyjne przedsięwzięcia.

- Wszystkie pomysły, które owocują stworzeniem przydatnych dla mieszkańców narzędzi, są niezwykle cenne – dodaje Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu. – Po naszej stronie jest udostępnienie otwartych danych, a poprzez to inspirowanie deweloperów aplikacji i umożliwienie im dalszego wykorzystania pozyskanych informacji.

Dyrektor ZTM przypomina, że od początku ubiegłego roku na stronie internetowej www.ztm.poznan.pl istnieje zakładka "Dla deweloperów", na której zamieszczane są pliki zawierające rozkłady jazdy oraz dane dotyczące zajętości parkingów buforowych, a od dzisiaj – także pliki zawierające lokalizację pojazdów realizujących usługi na rzecz ZTM. Dzięki najnowszym danym deweloperzy aplikacji będą mogli np. stworzyć narzędzie pozwalające na podgląd aktualnej pozycji tramwajów i autobusów.

- Dzięki współpracy z partnerem technologicznym, Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, dane z wielu systemów zostały zebrane i opracowane według międzynarodowego standardu zapisu danych o rozkładach jazdy i przystankach, dzięki czemu można je pobrać w postaci plików GTFS-RT (Realtime) – mówi Daniel Wawrzyniak z ZTM, lider Grupy Mobilność funkcjonującej w miejskim Zespole Smart City.

Również dzisiaj zostały udostępnione dane opisujące dodatkowe cechy poszczególnych pojazdów kursujących na liniach ZTM. W pliku, oprócz numeru bocznego pojazdu, wyszczególniono, czy jest on niskopodłogowy, częściowo niskopodłogowy, czy jest wyposażony w rampę, klimatyzację, system zapowiedzi głosowych, biletomat lub bileterkę, ładowarkę USB oraz czy znajduje się w nim miejsce do przewożenia rowerów. To informacje, które również mogą być przydatne dla deweloperów aplikacji, a w rezultacie - dla mieszkańców.

- Otwieramy dane, aby ułatwić funkcjonowanie w mieście i dać możliwość współdecydowania o sposobie wykorzystania danych będących w posiadaniu Miasta – dodaje Daniel Wawrzyniak. - Cieszę się, że samorząd, wspólnie z partnerami biznesowymi, tworzy nowoczesne miasto.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Poznań

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....