TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Poznański Bilet Seniora dla tysięcy pasażerów
POZNAN.PL TransInfo.pl - Opublikowano: 28.03.2019 16:10:18
Poznański Bilet Seniora dla tysięcy pasażerów (foto: UMP)

Prawie 26 tysięcy osób korzysta z Biletu Seniora. To atrakcyjny cenowo bilet okresowy, który kosztuje tylko 50 zł na cały rok na strefę A. mogą z niego korzystać osoby, które skończyły 65 lat, a nie ukończyły jeszcze 70.

W każdym miesiącu minionego roku Zarząd Transportu Miejskiego sprzedawał ponad tysiąc sztuk Biletu Seniora. Najwięcej - w październiku (4 546 sztuk) oraz listopadzie (3 843 sztuki). ZTM wprowadził Bilet Seniora w październiku 2015 r. W pierwszym roku obowiązywania oferty seniorzy kupili 23,6 tys. takich biletów, w następnym już 25,3 tys., a natomiast w trzecim - niemal 25,9 tys.

Aby skorzystać z oferty, trzeba spełniać kryterium wiekowe i mieszkać w Poznaniu lub w jednej z 15 gmin objętych porozumieniami międzygminnymi. Obecnie są to gminy: Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

Bilet Seniora tylko na karcie PEKA

Nośnikiem Biletu Seniora jest imienna karta PEKA. Można go kupić w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań. Przed zakupem klienci powinni okazać ważny dokument tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy), by potwierdzić swój wiek. Jeśli w dokumencie tożsamości nie ma informacji o miejscu zamieszkania, senior zostanie poproszony o podpisanie "Oświadczenia o zamieszkiwaniu na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym".

Bilet Seniora kosztuje 50 zł i jest ważny 366 dni. Nie można go kupić np. na 30 lub 60 dni w proporcjonalnie niższej cenie.

Jak opłacić podróż poza strefą A?

Bilet Seniora obowiązuje w strefie taryfowej A, która obejmuje głównie teren miasta Poznania. Pasażer, który ma ten bilet, a chciałby skorzystać z usług transportu publicznego w strefach B, C lub B+C - musi dopłacić do przejazdu. Można to zrobić na trzy sposoby.

Pierwszy z nich to skorzystanie z biletu okresowego na właściwą strefę (poza strefą A) zapisywanego także na karcie PEKA. Na przykład często podróżujący do Poznania (i z powrotem) mieszkaniec Zielątkowa w gminie Suchy Las (strefa C), który ma już Bilet Seniora, może kupić bilet sieciowy na wybraną liczbę dni na strefy B+C.

Drugi sposób to opłacenie przejazdu poza strefą A z tPortmonetki na karcie PEKA. Aby to zrobić, po wejściu do autobusu, przed przyłożeniem karty PEKA do czytnika należy najpierw nacisnąć przycisk +ABC. Przed wyjściem z pojazdu wystarczy tylko przyłożyć kartę do czytnika. Wówczas system PEKA pobierze opłatę za liczbę przejechanych przystanków poza strefą A. To rozwiązanie dobre dla mieszkańców podpoznańskich gmin, którzy podróżują do Poznania okazjonalnie.

Można też skorzystać z oferty tradycyjnych jednorazowych biletów czasowych, np. biletu w cenie 4,60 zł (na 40 minut lub 1 przejazd). Od ukończenia 70. roku życia podróżowanie komunikacją zbiorową na liniach organizowanych przez ZTM jest bezpłatne.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
bilet
ZTM Poznań

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....