TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Poznań rozbuduje monitoring
JOANNA ŻABIEREK / UM POZNAŃ - Opublikowano: 09.02.2016 22:23:08
Poznań rozbuduje monitoring (fot. UM Poznań)

Poznański system monitoringu miejskiego to jeden z ważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo mieszkańców. Kamery działają prewencyjnie, wzrasta też wykrywalność przestępstw. W tym roku na dalszą rozbudowę systemu miasto przeznaczy blisko 1,5 mln zł.

- Trudno sobie wyobrazić nowoczesne miasto bez systemu monitoringu wizyjnego - przekonywał zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski - Oczywiście nie można oczekiwać, że monitoring rozwiąże problem bezpieczeństwa w 100%. Jednak statystyki pokazują, że w miejscach objętych tym systemem wzrasta ono nawet o kilkadziesiąt procent. Poprawia się wykrywalność przestępstw, a zapis z kamer monitoringu często służy jako materiał dowodowy.

Miasto systematycznie rozbudowuje system monitoringu, tak by mieszkańcy czuli się w nim coraz bezpieczniej. W ubiegłym roku system został wzmocniony o 87 nowych punktów kamerowych. W roku 2016 będzie realizowało kolejne inwestycje w tym zakresie.

- Miejsca instalacji nowych kamer są ustalane na podstawie trzech opinii: policji, która ma mapy bezpieczeństwa i prowadzi statystyki przestępczości, a także straży miejskiej i rad osiedli - zaznaczył prezydent Wiśniewski.

W ramach środków przewidzianych na ten cel w tegorocznym budżecie miasta kamery zostaną zainstalowane w rejonie skrzyżowania ul. Libelta i al. Niepodległości, parku im. H. Wieniawskiego, parku im. F. Chopina, a także przed Urzędem Wojewódzkim. Monitoringiem objęte zostaną też: CH Łacina, rondo Kaponiera i pętla Ogrody, a także - na wniosek radnych osiedlowych - dolny taras Rataj.

- Radni Platformy Obywatelskiej zgłosili poprawkę do budżetu zakładającą zwiększenie kwoty na rozbudowę systemu monitoringu o pół miliona zł - mówił radny Grzegorz Jura, z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego - Dodatkowe inwestycje będą realizowane na Ratajach. W pierwszej kolejności kamery pojawią się na głównych skrzyżowaniach dolnego tarasu Rataj. W kolejnym etapie monitoringiem zostanie objęty także górny taras Rataj.

Nowością w Poznaniu będzie tzw. monitoring mobilny. Na początek miasto zamierza zakupić 5 takich zestawów.

- Monitoring mobilny nie wymaga budowania infrastruktury światłowodowej, obraz przekazywany jest drogą radiową - tłumaczył Michał Lemański, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa - Dzięki temu takie kamery mogą być instalowane tam, gdzie zachodzi konieczność okresowego wsparcia działań policji i straży miejskiej, np. podczas imprez masowych.

Oprócz instalacji nowych kamer, tegoroczne inwestycje miasta obejmą też modernizację najstarszych elementów systemu monitoringu, czyli na ul. Półwiejskiej.

- Te kamery mają już ok. 10 lat i z uwagi na słabą jakość obrazu muszą zostać wymienione na nowe - mówił dyr. Lemański - Oprócz kamer obrotowych zainstalujemy kamery stałopozycyjne, co pomoże wyeliminować tzw. martwe pola, czyli miejsca, których oko kamery nie obejmuje.

Jednym z ważniejszych obszarów, które w najbliższym czasie na pewno zostaną objęte systemem monitoringu miejskiego są tereny nadwarciańskie.

- Systematycznie rewitalizujemy tereny nadwarciańskie, które do tej pory były całkowicie zaniedbane. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że monitoring musi się tam pojawić - zapewniał prezydent Mariusz Wiśniewski - Najpierw musimy zainstalować tam oświetlenie, bo bez tego monitoring miejski nie będzie skuteczny. We współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta przygotowywany jest projekt rozbudowy monitoringu wzdłuż Wartostrady z uwzględnieniem wybranych przyczółków mostów.

Obecnie poznański system monitoringu wizyjnego liczy 510 kamer, które zlokalizowane są w miejscach uznanych za niebezpieczne, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów o dużym natężeniu ruchu, w tym głównie skrzyżowań. Obraz z większości kamer jest obserwowany całodobowo przez pracowników cywilnych Straży Miejskiej w 6 centrach oglądu zlokalizowanych w poznańskich komisariatach policji. Pozostałe nadzoruje m.in. MPK czy ZDM.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
monitoring
bezpieczeństwo
straż miejska
policja

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....