TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Poznań od środy z nową taryfą. Najdrożej w kraju?
TransInfo.pl - Opublikowano: 02.07.2020 18:00:15
Poznań od środy z nową taryfą. Najdrożej w kraju? fot. UM Poznań

Od środy, 1 lipca zaczęła obowiązywać nowa taryfa biletowa w transporcie publicznym organizowanym przez ZTM w Poznaniu. Wzrosły m.in. ceny biletów jednorazowych i okresowych.

Od środy jednorazowy bilet do 10 minut w cenie 3 zł, zastąpił bilet 15-minutowy, którego koszt wyniesie 4 zł. Cena biletu do 45 minut także wzrosła o 1 zł – z obecnych 5 zł do 6 zł, zaś cena biletu za przejazd do 90 min wzrosła z 7 – do 8 zł.

Dla Poznania

Jak podkreślił poznański magistrat, stolica Wielkopolski chce "premiować osoby, które rozliczają podatek dochodowy w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub jednej z 19 gmin objętych porozumieniem transportowym" – wówczas można będzie skorzystać np. z Biletu Metropolitalnego, Biletu Seniora lub biletu dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci.

"Bilet Metropolitalny (BM) jest jednym z najbardziej popularnych biletów sieciowych. Koszt 30-dniowego BM na strefę A od 1 lipca 2020 r. wynosi 119 zł (niespełna 4 zł dziennie). Bilet uprawnia do przejazdów na wszystkich liniach w danej strefie taryfowej. Interesująca jest oferta Biletu Metropolitalnego na 366 dni. Jego koszt od 1 lipca 2020 r. będzie wynosił 949 zł (na strefę A) - czyli 79 zł miesięcznie. Decydując się na taki zakup pasażer uzyska 33-proc. rabat (w odniesieniu do kosztu 12 biletów 30-dniowych na strefę A). Oszczędność to 479 zł lub 4 miesiące bezpłatnych przejazdów" – wskazał magistrat.

Cena biletu okresowego na sieć na 30 dni na strefę A dla osób, które nie płacą podatku PIT na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniami transportowymi wyniesie od 1 lipca 2020 r. - 149 zł.

W nowej taryfie będzie dostępny tylko jeden okresowy bilet na trasę - do 6 przystanków. Koszt 30-dniowego Biletu Metropolitalnego na trasę wyniesie 69 zł. Cena biletu dla osób, które nie płacą podatku PIT na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniami transportowymi od 1 lipca 2020 r. będzie wynosić 86 zł.

Bilet Seniora i 4+

Mieszkańcy miasta w wieku powyżej 65 roku życia mogą natomiast skorzystać z Biletu Seniora. Od 1 lipca cena Biletu Seniora na 366 dni wyniesie 90 zł, będzie również możliwość zakupu Biletu Seniora na 90 dni za 30 zł. Osoby, które ukończyły 70 rok życia korzystają z transportu publicznego na liniach ZTM bezpłatnie.

"Bilet 4+" to z kolei specjalny promocyjna oferta dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci. Warunkiem jest prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego z minimum czworgiem dzieci w wieku do 18. roku życia lub 24. roku życia (w przypadku kontynuowania nauki) lub do ukończenia 26. roku życia (w przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, któremu wydłużono czas edukacji, niezależnie od sytuacji materialnej). Osoby chcące skorzystać z takiego biletu muszą także rozliczać podatek dochodowy PIT w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym. Cena biletu dla członków rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci (4+) na 366 dni na strefę A+B+C+D od 1 lipca 2020 r. wyniesie 120 zł.

Dla uczniów

Uczniowie szkół podstawowych, których siedziba znajduje się na terenie Poznania lub gmin objętych porozumieniami międzygminnymi - będą mogli korzystać z rocznego biletu specjalnego (który zastąpi dotychczasowe uprawnienie do bezpłatnych przejazdów). Bilet będzie obowiązywał od 1 października do 30 września kolejnego roku na strefę A+B+C+D w cenie 60 zł.

Uczniowie szkół podstawowych, którzy obecnie korzystają z darmowej komunikacji na liniach ZTM -na podstawie ważnej legitymacji szkolnej- mogą korzystać z tego uprawnienia do końca września 2020 roku.

Od środy obowiązywać będą także zmiany taryfy opłat za przejazd korzystających z tzw. tPortmonetki na karcie PEKA. (PAP)

Najdrożej w kraju?

Zdaniem Poznańskiej "Gazety Wyborczej" po podwyżce Poznań ma nie tylko najwyższe opłaty za parkowanie w centrum, ale również  najdroższą komunikację miejską, przynajmniej w porównaniu z Warszawą, Wrocławiem, Krakowem i Łodzią.

I porównuje:

  • W Warszawie najtańszy bilet to wydatek 3,40 zł, a można na nim podróżować 20 minut. Bilet 75-minutowy jest tylko o złotówkę droższy i kosztuje 4,40 zł. 7 zł zapłacić trzeba za bilet 90-minutowy.

  • We Wrocławiu przez 15 minut jedzie się za 2,40 zł, a za 3 zł - aż 30 minut. Godzinny bilet kosztuje 4,40 zł, natomiast półtoragodzinny - 6 zł.

  • Bilety są tańsze również w Krakowie: za 3,40 zł jedzie się tam przez 20 minut, 50 minut jazdy kosztuje 4,60 zł, a 90 minut - 6 zł.

  • W Łodzi z kolei 20-minutowy bilet kosztuje 3 zł, a za 3,80 zł jechać tam można komunikacją miejską przez 40 min.

  • Jak policzyła "Gazeta" w  innych miastach również sieciówka jest tańsza niż. Mieszkańcy Łodzi za taki  bilet płacą 96 zł, Wrocławia 90 zł, Gdańska 99 zł, Szczecina 100 zł, Krakowa 106 zł, a w Warszawie, z kartą Warszawiaka, taki bilet kosztuje 98 zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budżet
bilet
Poznań

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....