TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Powstała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia [FILM]
TL, TransInfo - Opublikowano: 01.06.2017 14:24:57
Powstała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia [FILM]

29 maja katowiccy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę ws. złożenia wniosku do rządu o utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim. Co będzie z transportem zbiorowym?

O tym mówił podczas sejmowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich Marek Wójcik, który sygnalizował wzajemne relacje pomiędzy projektem nowej ustawy o transporcie zbiorowym a regulacjami dotyczącymi ustawy o związkach metropolitalnych.

-"Ogromnie gorąco prosimy o to, by te nowe regulacje nie zniweczyły wieloletniego dorobku tych wszystkich, którzy chcieli utworzyć na Śląsku związek metropolitalny - mówił Marek Wójcik. - Dla tej metropolii śląskiej kluczowym zadaniem będzie właśnie transport zbiorowy, więc chcielibyśmy, aby te nowe regulacje nie spowodowały utrudnień w tym zakresie, a nawet przeciwnie, rozstrzygnęły pewne kwestie, które do tej pory nie są jasne. Nie będę się nad tym rozwodzić, bo w tej sprawie resort otrzymał szczegółową korespondencję, ale chciałbym się wypowiedzieć tylko w jednej kwestii. De facto, do dzisiaj nie wiadomo, jakiego rodzaju związek ma realizować transport zbiorowy – związek komunalny, czy związek metropolitalny. To jest tylko jeden z przykładów istotnych kwestii dla tego przedsięwzięcia. Dlatego ośmielam się prosić o to, aby mieć w pamięci tę kwestię w pracach nad tą regulacją."

W odpowiedzi podsekretarz stanu w MIiB Jerzy Szmit powiedział, że projekt ustawy o ptz przewiduje, że miasta będą wyłączone z pakietów komunikacyjnych. -"Nie wiem, czy takie rozwiązanie jest wystarczające, jeżeli chodzi o aglomerację śląską, czy trzeba będzie jednak bardziej szczegółowo to opisywać. Oczywiście, będziemy brać to pod uwagę w dalszych pracach."

Zdaniem ZMP, pakiety komunikacyjne należałoby wprowadzić także w stosunku do metropolii i wówczas spełniony byłby postulat związku komunalnego organizującego transport zbiorowy na Śląsku.

Śląska metropolia

Przed poniedziałkową uchwałą katowickich radnych o utworzenie metropolii, zainteresowane nią samorządy musiały przeprowadzić szereg procedur, m.in. związanych z konsultacjami społecznymi. Łącznie w 41 gminach głosowało blisko 12,5 tys. osób – średnio za metropolią opowiedziało się 90 proc. uczestniczących w konsultacjach.

Metropolia tworzona w centralnej części woj. śląskiego ma wykonywać zadania publiczne w zakresie m.in.: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Środki dla związku ma zapewnić m.in. 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii (obecne szacunki przewidują, że to źródło zapewni ok. 280-290 mln zł rocznie).

Zainteresowanie uczestnictwem w metropolii zgłosiło 41 miast i gmin, o łącznej powierzchni 2553 km kw, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób.

Są to: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Kobiór, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze oraz Zbrosławice.

W ostatnich dniach prezydent Katowic ustalił ostatecznie przyszłą nazwę metropolii. Po głosach z Zagłębia Dąbrowskiego przeciwnych, by zawierała ona określenie "Silesia", ma ona brzmieć: "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia", w skrócie "GZM". Poniżej film z uroczystości:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GOP
integracja komunikacyjna
ustawa metropolitalna

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....