TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Polsko-słowackie rozmowy o transporcie publicznym
TransInfo.pl - Opublikowano: 23.02.2018 17:00:47
Polsko-słowackie rozmowy o transporcie publicznym

Uruchomienie pierwszego transgranicznego połączenia autobusowego pomiędzy Polską a Słowacją, nowelizacja słowackiej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, współpraca w walce ze smogiem, a także podsumowanie dotychczasowych wspólnych inicjatyw – to główne tematy spotkania Grzegorza Lipca z zarządu województwa z przewodniczącą Samorządowego Kraju Żylińskiego – Eriką Jurinovą.

Dzięki zaangażowaniu obu stron już latem pierwsi turyści będą mogli swobodnie, kilka razy na dobę dotrzeć autobusem na Słowację i z powrotem.

Rozmowy, które odbyły się w Trstenie są kolejnym krokiem przybliżającym nasze kraje do tej długo wyczekiwanej, atrakcyjnej dla turystów inicjatywy. Uruchomienie połączeń autobusowych z całą pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w sezonach urlopowych. Razem ze stroną słowacką mamy jasno określony cel do którego dążymy – chcemy stworzyć stałą, spójną sieć połączeń transgranicznych pomiędzy Polską i Słowacją – mówił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa po spotkaniu z przedstawicielami Samorządowego Kraju Żylińskiego. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie starania Samorządu Województwa Małopolskiego, powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, miasta Zakopane oraz gmin Kościelisko i Czarny Dunajec – kontynuował.

Podczas wizyty w Trstenie poruszono temat słowackiej ustawy o transporcie zbiorowym, w której ma się pojawić zapis o możliwości otwierania i finansowania autobusowych połączeń transgranicznych do krajów sąsiednich, w tym do Polski. Ustawa była punktem wyjścia do omówienia szczegółów dotyczących zaplanowanego na lipiec 2018 pierwszego transgranicznego połącznia autobusowego pomiędzy Polską i Słowacją. Podczas rozmowy strona słowacka zadeklarowała podjęcie niezbędnych działań formalnych w celu uruchomienia połączeń w strefie transgranicznej na linii Zakopane – Sucha Hora, na którą już latem mają wyruszyć pierwsze autobusy.

W trakcie rozmowy omówiono także szerszy kontekst komunikacji transgranicznej, uwzględniając nie tylko komunikację autobusową, ale również rowerową czy rolkarską. Przygotowanie odpowiedniej infrastruktury, związanej z budową odpowiednich tras, chodników czy ścieżek rowerowych, a także powstania wypożyczalni jednośladów sprawi, że ruch turystyczny na pograniczu obu państw zdecydowanie wzrośnie. Ponadto sprawne dotarcie rowerem do przystanku pozwoli zwiększyć frekwencję w autobusach. Co ważne, działania te przyczynią się do ograniczenia ruchu samochodowego, a to pozwoli zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do czystego, górskiego powietrza.

Rozmowa Grzegorza Lipca z przedstawicielami Samorządowego Kraju Żylińskiego i departamentu transportu była okazją do zaplanowania wydarzenia związanego z podpisaniem porozumienia w sprawie polsko-słowackiej linii transgranicznej Zakopane – Sucha Hora. Porozumienie to otworzy drogę do postępowania przetargowego związanego z wyłonieniem przewoźnika, który obsłuży linię. Aktualnie trwa szacowania kosztów obsługi linii, które pokryje: Województwo Małopolskie, powiaty tatrzański i nowotarski, miasto Zakopane oraz gminy Kościelisko i Czarny Dunajec.

W spotkaniu, oprócz przewodniczącej Eriki Jurinovej, wzięli udział wiceprzewodniczący Samorządowego Kraju Żylińskiego Peter Dobeš i Igor Janckilik oraz przedstawiciele departamentu transportu: dyrektor Ivan Mokrý i Vladislav Sedliaček.

Warto dodać, że współpraca Małopolski z Samorządowym Krajem Żylińskim odbywa się w ramach programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Na realizację przedsięwzięć przeznaczono prawie 155 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Program odpowiada na kluczowe wyzwania polsko-słowackiego pogranicza i wspiera projekty w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, rozwoju transportu oraz poprawy jakości edukacji.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zakopane
Małopolska
Słowacja

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....