TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Polska rodzina wydaje 834 zł rocznie na transport publiczny
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 13.10.2019 15:00:35
Polska rodzina wydaje 834 zł rocznie na transport publiczny

Generalnie najtańsze usługi komunalne są w Kozienicach, Giżycku, Zambrowie, Działdowie i Hajnówce – wynika z tegorocznej edycji rankingu "Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych".

Według tego zestawienia ceny usług komunalnych ciągnęły w ostatnim roku w górę przede wszystkim podwyżki opłat za wywóz śmieci, które skoczyły aż o 31 proc. Ranking opracowała poznańska firma Curulis. W swym zestawieniu brała pod uwagę:

  • opłaty za wodę i ścieki,

  • za wywóz odpadów,

  • za parkowanie,

  • ceny biletów w komunikacji publicznej

  • oraz podatek od nieruchomości.

Według rankingu najtańsze pod tym względem miasta powiatowe w Polsce to:

1. Kozienice

2. Giżycko

3. Zambrów

4. Działdowo

5. Hajnówka

6. Mińsk Mazowiecki

7. Rawa Mazowiecka

8. Ostrołęka

9. Jawor

10. Gostyń

11. Bolesławiec

12. Brodnica

13. Bełchatów

14. Śrem

15. Pułtusk

16. Sokołów Podlaski

17. Ostrów Mazowiecka

18. Wadowice

19. Oleśnica

20. Stalowa Wola

Najdroższe z kolei to (kolejność od najdroższych):

1. Milicz

2. Mysłowice

3. Otwock

4. Nowy Dwór Gdański

5. Tarnowskie Góry

6. Piaseczno

7. Drezdenko

8. Sulęcin

9. Jaworzno

10. Będzin

11. Mikołów

12. Piekary Śląskie

13. Siemianowice Śląskie

14. Wołów

15. Ruda Śląska

16. Kolno

17. Żyrardów

18. Zabrze

19. Wałbrzych

20. Strzelce Krajeńskie

Komunalne koszty

Jak piszą autorzy raportu, ceny usług komunalnych w ostatnim roku najbardziej ciągnęły w górę podwyżki opłat za odbiór odpadów, które skoczyły o niemal 31 proc. W tym samym czasie koszt opłat za wodę i odprowadzenie ścieków wzrósł o około 7,7 proc., a niemal bez zmian pozostały podatek od nieruchomości, opłaty za parkowanie czy bilety komunikacji miejskiej. To tylko kilka najważniejszych wniosków, jakie można wyciągnąć z tego rankingu.

-"Przeciętna polska rodzina w ciągu roku wydaje 3.002 zł na tzw. usługi komunalne – 50 zł na podatek od nieruchomości, 54 zł w formie opłat parkingowych, 649 zł za wywóz odpadów komunalnych, 834 zł na komunikację publiczną a 1.415 zł za zużytą wodę i odprowadzone ścieki" – czytamy w omówieniu rankingu.

-"Najdroższe utrzymanie czeka rodziny zamieszkujące miasta pomiędzy 100-200 tys. mieszkańców – 3.370 zł. Najtaniej jest w miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców – 2.951 zł. Koszty w województwach zachodnich są znacząco wyższe od tych w Polsce Wschodniej – między najdroższym Śląskiem a najtańszym Podlasiem różnica wynosi 946 zł rocznie na rodzinę".

Sumaryczne koszty usług komunalnych wzrosły rok do roku o niecałe 9 proc. To znacznie więcej niż inflacja, ale to nie koniec. "Już dziś możemy przewidywać, że zdecydowanie droższe będą lata kolejne" – oceniają autorzy rankingu. "Powodem jest choćby planowany wzrost płacy minimalnej oraz zamrożone chwilowo ceny energii. Tylko te 2 składowe przełożą się wprost na znaczące wzrosty szczególnie w cenach wody/ścieków oraz odbioru odpadów. Bardzo pozytywna jest jednak inna informacja – dochód rozporządzalny przeciętnej rodziny (2 osoby dorosłe) przy takich rachunkach za usługi komunalne wynosi w 2019 roku 6.782 zł, co stanowi 15% więcej niż w 2018 roku (5.890 zł). Oznacza to, że nasze zarobki rosną szybciej niż koszty usług komunalnych".

Koszty komunikacji

Na podstawie przeprowadzonej analizy, najtańsze przewozy komunikacją zbiorową występowały w województwie dolnośląskim (757,66 zł), natomiast najwięcej za bilety musieli zapłacić mieszkańcy województwa lubuskiego (1.014,37 zł). Co ciekawe, między wyżej wymienionymi województwami występowała stosunkowo wysoka różnica, wynosząca 256,71 zł. Należy zatem zwrócić uwagę na wysokie rozbieżności w cenach biletów w poszczególnych miastach, które wynikają z braku miejskiej komunikacji.

Z powyższej analizy wynika, iż około 40% miast powiatowych korzysta jedynie z podmiejskich i międzymiastowych linii autobusowych. Wiąże się to ze wzrostem kosztów życia dla mieszkańców. Warto zwrócić uwagę, iż najniższe koszty za transport zbiorowy występowały w miastach od 50 tys. do 100 tys. mieszkańców (796,02 zł). Najwyższe średnioroczne koszty kształtowały się na poziomie 980,84 zł i występowały w miastach powiatowych o liczbie ludności od 100 do 200 tys. osób. Ceny biletów były tam wyższe o 23,22% w stosunku do najtańszej grupy.

Stosunkowo wysokie koszty za komunikację miejską ponosiły również miasta o największej liczbie mieszkańców (929,48 zł).

Sposoby na transport

Aby zachęcić do korzystania z transportu zbiorowego, niektóre miasta powiatowe zdecydowały się na wprowadzenie darmowej komunikacji. Bezpłatna komunikacja jest dostępna w 28 miastach wśród 339 miast, które podlegały analizie i w porównaniu do roku poprzedniego liczba ta wzrosła o dwie jednostki. Warto zaznaczyć, iż darmowe przewozy dominują w najmniejszych miastach. Biorąc pod uwagę podział administracyjny, w województwie wielkopolskim odnotowano najwyższą liczbę miast o bezpłatnej komunikacji.

Miasta z bezpłatną komunikacją miejską: Bełchatów, Hajnówka, Nowy Dwór Mazowiecki, Środa Wielkopolska, Bolesławiec, Jawor, Nowy Tomyśl, Wadowice, Brodnica, Kościerzyna, Oleśnica, Wągrowiec, Działdowo,  Kozienice, Ostrołęka, Września, Giżycko, Legionowo, Polkowice, Zambrów, Goleniów, Mińsk Mazowiecki, Rawa Mazowiecka, Złotoryja, Gostyń, Mława, Śrem, Żory.

5 lat temu Żory - jako pierwsze miasto w Polsce - zdecydowało się na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Obecnie funkcjonuje tam 7 bezpłatnych linii autobusowych. W dniu 27 września 2019 roku Miasto Warszawa zdecydowało się zrezygnować z płatnych biletów w strefie I oraz II dla wszystkich pasażerów ze względu na problemy klimatyczne i wysokie zanieczyszczenie powietrza. Podobnie postąpiło Miasto Kraków, w którym mieszkańcy nie zapłacą za komunikację miejską w dni, w których poziom stężenia pyłami przekracza przyjęte normy. Aby uzyskać darmowy przejazd, należy posiadać przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. Rośnie też liczba miast, które udostępniły bezpłatne bilety dla dzieci i młodzieży.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
analiza

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....